Skotsko je pro mnohé ztělesněním upršené, a tím pádem nepovedené dovolené. Pravdou je, že déšť a pochmurné podnebí ke zdejšímu prostředí patří, a troufáme si říct, že jen s tímto počasím si výlet do Skotska vychutnáte opravdu autenticky.

Skotsko na podzim

Skotsko na podzim

Edinburgh

Fascinující středověké město zařazené na seznam UNESCO je v současné době díky neustálým výhodným nabídkám na letenky nejdostupnější bránou do Skotska. Jeho kamenné uličky a domy se monumentálně tyčí nad studeným mořem a nabízejí nejen zajímavé kulturní památky, ale také pohlcující atmosféru typických skotských „pubů“ a antikvariátů.

Edinburgh není příliš velké město, jistě byste ho zvládli proletět za jeden den, pokud ale chcete zažít místní styl života a vidět i něco jiného než středobody turistického zájmu, vyhraďte si více času.

 • Royal Mile, tedy Královská míle, je hřeben, který spojuje Edinburský hrad s Hollyroodem, královskou čtvrtí. Jedná se o dlouhou ulici, která je doslova poseta zajímavými budovami a jinými stavbami. Nemiňte zejména Witche’s Fountain, Dům U Dělové koule nebo Outlook Tower.
 • Edinburský hrad je jasnou dominantou města a po příchodu k němu vás ohromí jeho rozlehlost. Jedná se o komplex více budov, které si můžete projít buď sami, nebo s průvodcem.

Náš tip: protože se jedná o nejnavštěvovanější památku ve městě, doporučujeme zakoupit vstupenky s předstihem online, abyste se vyhnuli frontám na místě.

 • Hollyrood, který se nachází na druhém konci Royal Mile, nabízí procházku mezi královskými a vládními budovami. Nachází se zde Palace of Hollyroodhouse ze 17. století i kontroverzní moderní budova Skotského parlamentu a rozsáhlý Hollyrood Park.
 • Hlavní třída Edinburgu nabízí samozřejmě příležitost k nákupům, ale také k výhledům na celé město – nachází se zde monument slavného básníka Waltera Scotta, na který se lze po zakoupení vstupenky dostat a prohlédnout si město z výšky.
 • Edinburské puby – při procházkách městem zajisté najdete tu svoji, za návštěvu ale určitě stojí podnik s příhodným názvem The Last Drop a v případě, že budete mít štěstí na teplejší počasí a slunce, zajděte do Pear Tree House.

Glasgow

Největší město Skotska vás vytrhne ze zadumaných procházek po středověkých ulicích Edinburghu, kde se kroky rozléhají do všech stran. Glasgow je živé město spojující průmyslovou historii s budoucností moderního města. Je nabité festivaly, restauracemi a bary a zároveň unikátní architekturou a velkým množstvím zelených ploch, časopis National Geographic jej označil za nejpřátelštější město na světě. Co byste v Glasgow neměli minout?

 • Katedrálu svatého Munga. Podle pověsti založil Glasgow právě svatý Mungo, který ve městě založil opatství, jež nese jeho jméno. Jedná se o jednu z mála památek, která je skutečně původní a která nepodlehla zkáze církevních reforem.
 • Univerzitu. Podobně jako mnohé jiné v Anglii a ve Skotsku sestává z krásného kampusu historických budov, zdejší univerzita je navíc obklopená příjemnou udržovanou zelení.
 • George Square. Hlavní náměstí je opravdovým srdcem města. Najdete tu samozřejmě radnici, ale také budovu muzea moderního umění i restaurace a obchody.
 • Hampden Park. Žádný fotbalový fanoušek by neměl přijít o sportovní podívanou na skotském národním fotbalovém stadionu.
 • The Lighthouse. Moderní centrum architektury a designu se snaží propojovat přístupy umění s kreativním průmyslem.

Naše doporučení: Nezapomeňte před cestou také na cestovní pojištění. Spolehlivé pojištění do zahraničí by mělo zahrnovat nonstop asistenční službu, krytí léčebných výloh včetně ošetření aktutní bolesti zubů a pobytu v nemocnici a alespoň základní pojištění odpovědnosti na cestách. Využijte výhodné nabídky ČSOB Pojišťovny a sjednejte si cestovní pojištění kdykoli online se slevou 10 %.

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 0 hvězdy
  0 / 5 (0 )
 • 0%
 • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!