Většina z nás si každoročně vybírá dovolenou v létě. Povětšinou vyrazíme k moři, kde se plácneme na pláž s milionem dalších letních dovolenkářů. Což takhle trochu změnit návyky, nejít se stádem a vydat se na dovolenou jarní? Taková dovča v dubnu nebo začátkem května vám překvapivě může nabídnout úplně jiné obzory cestování, poznávání a relaxace. Navíc bude pravděpodobně i levnější než ta v sezóně.

Jarní dovolená nabízí především jistotu toho, že se nebudete muset prodírat davy turistů, které v destinacích potkáte v sezóně. Můžete si tak vychutnat vše v klidu a pohodě. A co víc, budete mít mnohem víc příležitostí poznat zemi takovou, jaká skutečně je. Kam se vydat? Máme pro vás tip na tři žhavé jarní destinace!

Jarní dovolená je skvělou volbou

Jarní dovolená je skvělou volbou

Malta: Nejhezčí místo na světě?

Příjemnou jarní dovolenou můžete prožít třeba na Maltě. V posledních letech berou Evropané tento ostrov útokem, a to především v letní sezóně. Pokud se sem tedy vydáte na jaře, neprohloupíte. Koupat se můžete v hotelovém bazénu, ale ti otužilejší možná vstoupí i do ještě neprohřátého (zato úplně prázdného!) moře nebo vyzkoušejí paddleboarding. Malta vás ohromí nejen krásnými plážemi. Nabízí toho mnohem víc. V hlavním městě Valleta vás dozajista ohromí starobylé chrámy, mohutné hradby a pevnost. V těchto místech na vás dýchne duch statečných maltézkých rytířů, kteří zde tyto památky zanechali.

Poznejte krásná místa za nejlepší ceny

Poznejte krásná místa za nejlepší ceny

Ach ta panoramata!

Pokud máte raději přírodní scenérie než lidskou rukou budované stavby, pak můžete vyrazit na výlet lodí nebo hydroplánem na dva menší ostrovy poblíž Malty. Po cestě uvidíte jedny z nejkrásnějších skalních monumentů a jeskyní a také pláže jako z pohlednice.

Ráj rybářů a rybožroutů

Kdybyste se chtěli na chvíli přemístit do pohádky o Zlaté rybce, navštivte rybářskou vesnici Marsaxlokk. Čas se tady zastavil a jediné o co tu jde jsou ryby. Ty znamenají pro místní jediný zdroj obživy. Na tyrkysovém moři se v poklidu pohupují pestrobarevné loďky. Pokud sem vyrazíte, buďte si jistí, že se zde královsky najíte – ryby mají božské! A navíc se ocitnete na místě, které je pravidelně uváděno na seznamu nejhezčích míst světa.

Davů turistů se také není třeba obávat

Davů turistů se také není třeba obávat

Madeira: Ostrov věčného jara

Tento věčně zelený ostrov leží uprostřed oceánu relativně blízko Evropy a čeká až jej objevíte. V jarních měsících budete mít zřejmě víc času na procházky a poznávání tohoto přírodního zázraku. Na své si zde přijdou milovníci turistiky, botanici i obdivovatelé bouřícího oceánu. V přímořských bistrech si tady nezapomeňte při svých výletech dát sklenku madeirského vína nebo hovězí pečené na tyčce. No a samozřejmě všudypřítomné čerstvé mořské plody a ryby.

Divoká zahrada

Pomineme-li gurmánské radosti, bude Madeira rájem především pro botaniky a přírodovědce. Záplava orchideí, magnolií, lilií nebo azalek na každém kroku vás ohromí. Obdivovat je můžete nejen ve volné přírodě, ale také v několika uměle vybudovaných zahradách, které vás na chvíli přenesou díky rozmanité květeně třeba i do tropů. Opravdové turisty pak potěší možnosti vysokohorských výšlapů při kterých neminete madeirskou zajímavost – levády. Uměle vybudované zavlažovací kanály svádí vodu z hor do nížin, kde dává život bujné vegetaci. Celý ostrov je doslova protkaný nitkami levád.

Proslulé zahrady na Madeiře

Proslulé zahrady na Madeiře

Bulharsko: Utajený genius loci

Neodmyslitelně spojené s jarní dovolenou s dětmi i bez na kilometrových plážích s řadou slunečníků pod prahnoucím sluncem. Možná vás udiví, jaké možnosti vám tato země nabídne mimo hlavní sezónu. I když se budete zuby nehty držet pobřeží, můžete v Bulharsku strávit dovolenou jinak než na pláži. Na jižním konci Slunečného pobřeží leží poloostrov Nessebar. Místo, jako stvořené pro romantiky. Starobylá rybářská osada chráněná UNESCO patří díky svému geniu loci k místům, která byste v Bulharsku určitě měli navštívit. Jestliže vás uchvátí architektura Nesebaru, pak byste měli zajet ještě do města Veliko Tărnovo, protože to je architektonických skvostů plné.

Tajuplné jeskyně a tuleni

Na severním pobřeží Bulharska u dalšího známého přímořského letoviska Albena, které zná snad každé z Husákových dětí, najdete zase skvosty přírodní. Mys Kaliakra vás uchvátí křišťálovým mořem, červenými skalami a množstvím podzemních jeskyní. Jedna z nich je zařízena jako muzeum, ve kterém jsou k vidění hlavně nálezy z antické pevnosti Tetrasiada. V podzemních jeskyních se kdysi usadily kolonie tuleňů. Bohužel dnes už jich většina vyhynula a tento druh tuleně se stal ohroženým druhem. Z výšin mysu pak zahlédnete také mořské ptáky a mimo útesy často i delfíny.

Bulharské pláže si zamilujete

Bulharské pláže si zamilujete

Obžerství po bulharsku

A po takovém příjemném výletě si jistě rádi dáte nějakou balkánskou specialitu. V Bulharsku se žádná restaurace neobejde bez typických karbanátků (kulaté kjufte, podlouhlé kebabča) kořeněných čubricou a šopského salátu.

Tak co, přišli jste na chuť jarním dovoleným u moře v zemích, které vás mohou překvapit svými možnostmi? Pak je nejvyšší čas začít hledat tu pravou pro vás. Jaro už přišlo!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!