Side leží východně od Anatólie na malém poloostrově. Ve starověku neslo jméno Pamphylia. Rozkládal se tu velký přístav. Jméno je anatolského původu a znamená granátové jablko. Město založili Řekové, kteří sem připluli ze Smirny a později splynuli s místním obyvatelstvem. Side proslulo svým trhem s otroky i jako místo schůzky Marka Antonia a egyptské královny Kleopatry.

Side

Side

Co nabízí Side

Město leží asi 70 kilometrů východně od Anatólie, na poloostrově lemovaném dlouhými písečnými plážemi. Dodnes je zde dochován amfiteátr ze 2. století, jeden z největších v Anatólii. Amfiteátr pojal 15 tisíc diváků. Město je považováno za jedno z nejdůležitějších a nejzachovalejších antických sídlišť. Po vstupu do historického centra vás kromě amfiteátru ohromí městské hradby a nádherné chrámy zasvěcené bohům Athéně a Apollónovi.

Pláž v Side

Pláž v Side

Vedle ruin se nalézá malé archeologické muzeum, vybudované na místě římských lázní. Jsou v něm vystaveny reliéfy, sochy a keramické předměty nalezené při vykopávkách. Východně od divadla stojí byzantská bazilika z 9. století. Vedle ní je zřícenina kaple ze 6. století a další zříceniny jsou mezi domky městečka a hradbami. Na nejzazším cípu poloostrova najdete zbytky svatyň z 2. století.

Antické divadlo v letovisku Side

Antické divadlo v letovisku Side

Moderní část města je umístěna na pobřeží. Narazíte tu na velké moderní hotelové komplexy. Chybí zde plážová promenáda, která by komplexy propojovala, ale můžete se projít po pláži, která končí až v dalším městě. Pláže v Side se táhnou po obou stranách města a jsou perfektně vybavené plážovými službami s nespočtem barů, stánků se suvenýry i půjčoven plážového a sportovního vybavení. Zlatavé pláže s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře ocení zejména rodiny s malými dětmi.

Ruiny antického chrámu ve městě Side

Ruiny antického chrámu ve městě Side

Zajímavostí města Side je, že sem v létě nesmí automobily.

Z okolních letovisek sem jezdí mladá generace především kvůli známé diskotéce.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.75 hvězdy
    4.75 / 5 (4 )
  • 95%
  • (4)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Jeden den v Side

dne 2015-04-25 16:36:15

Do Side jsme jeli jen na jeden den. Jeli jsme autobusem, kterých tady jezdí spousta a jsou úplně úžasně levné v porovnání s taxíky, kterých je tady na každém kroku dvacet, ale které jsou dražší (ale pořád levnější než u nás - zvlášť když se dá smlouvat o ceně). V Side jsme si užili parádní den plný procházek po historických zajímavostechl. Třeba takový amfiteátr je úplně nádherný a neměli byste si jej tady nechat ujít! Odpoledne jsme si šli odpočinout na pláž, našli jsme si jednu menší, která byla klidná a kde i lehátka se slunečníky byly za pohodovou cenu. Moře tady bylo nádherné klidné a čisté, úplně ideální pro děti, které se tady vyřádily po tom, co jsme je lehce trápili chozením po památkách :o) Menší tady dováděl ve vlnách a ten větší zase šnorchloval a co chvíli nadšen vykřikoval, že vidí velké ryby, mušle, kraby... no byla to legrace. Před odjezdem zpět na hotel jsme si zašli ještě do restaurace na jídlo, v Side nás překvapilo množství obchodů a restaurací, vybrali jsme si jednu, která se nám líbila a kde nás vyloženě nikdo netlačil dovnitř. A skvěle jsme si pochutnali! Já s manželem na rybě a děti klasicky na kuřeti s hranolkami :oD Opravdu parádní výlet, Side se nám moc líbilo!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Úžasné město

dne 2015-03-06 04:17:34

Nádherné letovisko, které se vyplatí navštívit kvůli množství historických památek a krásných pláží. Je tady fajn muzeum, historické ruiny, koloseum a z města prostě dýchá historie Turecka. Naše rodina byla celá dost nadšená z toho, jak nám tady vyprávěli příběhy gladiátorů, římanů, pirátů a dalších zajímavostí, které jsou se Side a Tureckem úzce spojeny. Mít ještě taky dobrý hotel, tak bychom byli úplně nadšení. Rádi se sem vrátíme, možná ne přímo do Side, ale do jiného tureckého letoviska, v každém případě Side je super a stejně tak i celé Turecko. Neváhejte a jeďte!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Side a Manavgat

dne 2015-02-08 03:15:05

Hotel jsme měli mimo centrum města, ležel u krásné pláže, naprosto ideální pro děti a nebo lidi s pohybovými potížemi, protože tady byl jemný písek a pozvolný vstup do vody. Voda křišťálově čistá, což nás velmi příjemně překvapilo!
Z hotelu jsme to měli asi půl hodiny pěšky od centra (nebo asi 6 EUR taxíkem), ale snažili jsme se procházet, je to zdravé a člověk se aspoň protáhne.
Side je krásné, určitě si zajděte do přístavu, je moc hezký.
Je tady všude spousta restaurací (hlavně směrem k moři) a barů, takže jít se najíst není vůbec problém. Pozor na to, že některé restaurace tady měly přepálené ceny, je dobré se podívat do menu a teprve pak si sednout a vybírat, ať pak nejste překvapení. Nevím, jestli ty restaurace s šílenými cenami měly i vyšší kvalitu, nezkoušeli jsme to. Třeba někdo jiný tady napíše víc.
Side je plné obchodů se suvenýry, oblečením a dalšími věcmi. Je to tady taková turecká turistická klasika - spousta krámů a falešného značkového zboží. Některé obchody ale měly i jiné a často moc hezké věci - je nutné si to tady projít a podívat se. Počítejte s tím, že vás budou obchodníci často oslovovat a otravovat. Při koupi je nutné smlouvat, nikde neuvidíte napsané ceny, což je otravné.
V Side jsou nádherné římské památky, které stojí za vidění, tak si je nenechte ujít. Staré město je nádherné, Apollonův chrám a amfiteátr jsou skvělé.
Cestování je tady jednoduché - buď pomocí taxíků nebo dolmusů, kterých je všude dost. My se jeli podívat do Manavgatu na trh, cesta trvala chvilku a byla levná. Během trhů ale vyražte dříve, ráno jsou trhy nejlepší.
Side je velmi hezké město, které vám umožní více poznat historii nejen města ale celého Turecka. Manavgat naproti tomu je docela ošklivý, ale zase se tady dobře nakupuje na tržnici.
V souhrnu se nám tady dovolená velmi líbila, spokojení jsme byli i s hotelem, počasí nám také vyšlo. Jasných pět hvězdiček :)Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Skvele mesto mnoha chuti a vuni

dne 2014-10-17 04:33:15

Město je velmi ciste, nemohu moc komentovat vysi cen v restauracich a barech protoze jsme meli hotel s all inclusive a mimo nej jsme nejedli a na nakupovani taky moc nejsme takze ceny jdou trosku mimo nas. Ale bylo nam receno, ze je Side trosku drazsi,

Kazdopadne si tady kazdy najde neco, je tady spousta obchodu pro milovniky nakupovani, k tomu je tady i mistni trh, kam si urcite zajdete uz jen kvuli atmosfery a ruznych zajimavych veci, ktere tady uvidite a milych a pratelskych lidi, kteri tady jsou. Musite smlouvat, coz ja moc nemam rad, takze jsem se do nakupovani niceho nepoustel a jen koukal a nasaval (atmosferu) :)))

Je tady taky hromada restauraci a baru takze pokud nebudete mit all inclusive a nebo budete chtit zkouset tureckou kuchyni, neni tady zadny problem.

Side je krome uvedeno zname predevsim taky diky svym historickym pamatkam. Stale tady probihaji archeologicke prace, protoze mesto je velmi stare a lezi na zakladech z rimske doby. Diky tomu tady dneska muzete obdivovat nektere uzasne rimske pozustatky jako jsou ruzne chramy, zbytky rimske nemocnice, prekrasny amfiteatr, stare ulice... vse navic dostupne pesky primo ve meste!

Nakupovat se tady da jednoduse - berou tady EURa. Prislo mi, ze tady jsou hodne pripraveni na Nemce, hodne na nas mluvili nemecky, coz mi nevadi, protoze nemcinu mam lepsi nez anglictinu, ve ktere umim zbleptnout jen par slov. A je to pro me osobne urcite prijemnejsi, nez kdyz si me v zahranici pletou s rusem a mluvi na me rusky, to mam vzdycky chut nekoho lisknout :))) Je to samozrejme dano tim, ze sem jezdi hodne nemcu.

Side je proste vsestranne mesto mnoha vuni a chuti, ktere umi uspokojit kazdeho. A to jsem nezminil plaze, ktere kolem nej lezi a ktere nabizi veskery komfort, jaky si turista muze prat.

Proste Side, ja se vratim!Dovolená Side

Láká vás Side? Hledáte-li zájezdy do destinace Side, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Side, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.