Takzvaný „Bavlněný zámek“ u města Denizli přináší fascinující podívanou. Sněhobíle zářící terasovité vápencové nádrže, vytvarované usazeninami termální vody, obsahují vápenec. Léčivý účinek třicet pět stupňů teplé vody, obsahující hydrouhličitan vápenatý, uměli využívat již Římané, kteří zde ve 2. století našeho letopočtu nechali postavit město Hieropolis. Dnes je však toto místo známé především jako Pamukkale.

Pamukkale

Pamukkale

Co nabízí Pamukkale

Slavné městečko Pamukale leží asi 20 kilometrů severně od Denizli. Pamukkale a jeho okolí bylo prohlášeno národním parkem. Nad městem se tyčí velká travertinová kupa, jedna z nejhezčích přírodních zvláštností Turecka. Vytékající minerální prameny vytvořily kaskády, které padají z vrcholu do přírodních nádrží. Jedna nádrž se naplní, voda přeteče do nádrže pod ní. Bílý vápenec se usazuje a vytváří krápníkovou výzdobu teras. V malých jezírkách se můžete vykoupat. Voda je mírně radioaktivní a její teplota dosahuje až 40 °C.

Turistická realita Pamukkale

Turistická realita Pamukkale

Za návštěvu stojí i zdejší jedinečné Kleopatřiny lázně.

Těsně vedle Pamukkale se nacházejí zříceniny antického města Hierapolis. Město založil při termálních pramenech pergamský král Eumenes II. Za vlády Římanů zde byly vybudovány lázně, hojně navštěvované nemocnými z celé Malé Asie. Původní lázně jsou dnes přeměněny na muzeum.

Bohužel Pamukkale hodně trpí na dva negativní jevy:

  1. je to moc hezké místo, takže musíte počítat s tím, že zde budou opravdu davy lidí. Především kolem 11. hodiny a pak zase kolem 14.-15. hodiny je to tady největší masakr (viz fotka výše). Přijede totiž většina turistických autobusů ze širokého okolí a vyplivne zde mraky lidí, kteří se začnou brodit jezírky a zaručeně vám celé místo znechutí. Z toho vyplývají dvě rady – nejezděte sem turistickými autobusy (ano, vím, že dostat se sem jinak je složitější, ale stojí to za to) a druhá rada – když už sem pojedete, buďte zde co nejdříve ráno a nebo naopak (což je možná ještě lepší varianta) až později odpoledne.
  2. druhý problém tohoto jinak krásného místa je skutečnost, že je zde nedostatek vody. Řada letáků, fotek a propagačních materiálů vznikla v době, kdy zde ještě proudilo poměrně dost vody. S tou je však v poslední době poměrně problém a tak uvidíte řadu jezírek zcela bez vody. Je to bohužel smutná realita, přesto to tady stojí za vidění.
  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (4 )
  • 80%
  • (4)

Summary:

Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Na jaře a na podzim je tady docela zima

dne 2015-05-02 02:22:19

Když jsme přijeli do Pamukkale bylo docela zima a zataženo, takže počasí nic moc a bílé terasy nezářily tou klasickou bílou barvou, ale byly více mramorové...

Vstoupili jsme spodním vstupem, odkud musíte vystoupat bosí na kopec (vemte si s sebou batoh, ať si máte kam dát boty, protože tady se v botech nesmí), což bylo dost nepříjemné, protože povrch byl hodně ledový a mrzly nám nohy. Navíc jsme cestou několikrát museli přebrodit ledovou vodu... Od poloviny už ale byla voda i podloží teplejší, tak to bylo příjemnější, ale v každém případě radím, že je v zimě lepší jít spíše horním vstupem a sestupovat dolů, protože cirka v polovině je voda ještě vlažná a ve vyšších patrech je teplá (je to blíže pramenu, který je horký).

Cestou nahoru jsme narazili na terasy, kde jsme se mohli procházet a fotit se, tyhle terasy byly uměle vytvořené. Ty přírodní bohužel už jsou vesměs vyschlé, takže zapomeňte na ty krásné fotky (které uvidíte i na internetu a v brožurách), tak už to tady totiž nevypadá, protože prameny postupně vysychají a vody je tady už jen málo.

Ideální je nahoře se projít, jsou zde dřevěné pěšinky, které vedou podél teras (ony jsou dost velké!) a najdete i takové, které jsou plné vody a vypadají opravdu úžasně! Určitě si také zajeďte na Hierapolis, což je starověké město, které se nachází na vrcholu teras a které stojí za návštěvu!

Celkově doporučuji do Pamukkale jet nejlépe v létě, na jaře a později na podzim tady budete mít asi chladno jako my a pokud k tomu navíc nebude svítit slunko, tak to tady není ani tak hezké. Ale jinak je to krásné místo, třebaže už není tak krásné, jak asi bývalo kdysi, když tady ještě bylo dostatek vody.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Zajímavé Hierapolis a ztracená krása Pamukkale

dne 2015-04-14 20:08:46

Starověké město Hierapolis bylo založeno aby jeho obyvatelé mohli využít místní termální prameny, u kterých se projevily pozitivní vlivy na lidský organismus. Ještě před pár desítkami let bylo Pamukkale místem, kde voda tekla mezi jednotlivými kaskádami, lidé se zde mohli koupat a relaxovat. Dneska už voda skoro zmizela i v důsledku výstavby hotelů, které ubytovávají turisty - pravděpodobně to tak je v důsledku posunů v podloží :( Je to obrovská škoda. Nicméně pozůstatky Hierapolis tady můžete obdivovat i dnes, ostatně archeologické práce tady stále pokračují a je tady toho docela dost vidět. Je to opravdu škoda , že krása Pamukkale je již jen stínem toho, jak to tady vypadalo kdysi a bylo to pro mě docela zklamání. Ale třeba se sem voda zase někdy vrátí, bylo by to skvělé! Ale i tak je to hezké místo a rozhodně stojí za návštěvu.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Krása, jedno z nejkrásnějších míst Turecka!

dne 2015-03-10 16:20:54

Na vrcholu se dá v travertinových jezírcích koupat, což hodně doporučuju, je to skvělé! Stojí to 25 lir a nahoře po nás chtěli dalších 32 lir. Jsou tady uzamykatelné skříňky. Jezírka a termální lázně a cesta nahoru byla úžasná a strávili jsme tady půl dne. Vyhraďte si tady na to aspoň dve hodiny, ideálně ještě víc. Vemte si s sebou plavky a nazouváky.

Pokud můžu doporučit, tak sem vyražte spíše odpoledne, kolem 15. hodiny odjíždí většina autobusů s turisty a je tady mnohem větší klid. Ideální je jet vlastním autem a třeba tady v některém hotelu i přespat a víc si to tady užít.

Pokud rádi fotíte, vemte si nějaké výrazné oblečení a plavky, aby to hezky kontrastovalo s bílou barvou travertinových teras.

Krásné místo!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Škoda jen těch davů lidí

dne 2015-02-05 21:49:50

Rozhodli jsme se navštívit termální jezírka v Pamukkale, jakmile jsem uviděl nádherné fotky na webu a chtěl to prostě vidět :-) Je to tady určitě krásné a stojí to za vidění. Ale dost to tady trpí turismem, protože je tady hromada lidí a protože tady není moc vody, tak už voda není ani moc čistá. I cesta sem je docela boj, protože se musí vylézt do docela prudkého kopce, což v tom horku a na žhnoucím sluníčku je docela náročné. Přibalte si dostatek vody, opalovací krém, nějaký klobouk na hlavu a samozřejmě plavky!Dovolená Pamukkale

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Pamukkale je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Pamukkale či Last minute nabídek do Turecka.