Izmir je jedním z nejdůležitějších přístavních a obchodních míst Turecka. Navíc se zde nachází sídlo hlavního štábu NATO pro jihovýchodní Evropu. A aby toho nebylo málo, záliv v Izmir patří k nejkrásnějším zátokám Egejského moře. Izmir, kdysi nazývaný „perla Egejského moře“, je metropolí západního stylu, průmyslovým a obchodním srdcem celého pobřežního regionu. Za symbol města je pokládána Saat Kuleni – věř s hodinami – na náměstí Konak a také pomník Atatürka na náměstí Cumhuriyet.

Nábřeží města Izmir (Smyrna)

Nábřeží města Izmir (Smyrna)

Izmir je třetím největším městem Turecka. Rozkládá se kolem krásného Izmirského zálivu. Je jedním z nejmodernějších měst Turecka a předním světovým vývozcem sušeného ovoce. Velká část města byla vybudována po vyhlášení nezávislosti. Je to velmi důležitý přístav.

Ve 2. tisíciletí před naším letopočtem patřila Smyrna, spolu s Trójou, mezi nejvýznamnější střediska v egejské oblasti. V 1. tisíciletí před naším letopočtem zde žil slepý řecký básník Homér, který v jeskyni u řeky měl sepsat Iliadu. V době Alexandra Velikého město prožívalo období rozkvětu stejně jako později v době byzantské a seldžutské. V roce 1919 Smyrnu ovládli Řekové a při osvobození města tureckými vojsky byla řecká čtvrť vypálena.

Izmir (Smyrna) Izmir (Smyrna)

© Nejdet Duzen / Shutterstock.com

Podle Lausannské smlouvy se v roce 1923 uskutečnila výměna jednoho milionu dvou set tisíc Řeků za čtyři sta tisíc Turků. Tím oba státy eliminovaly případné problémy s menšinami na svém území.

V roce 1930 byl název města Smyrna oficiálně změněn na Izmir.

Co nabízí Izmir (Smyrna)

Náměstí Konak

Náměstí je centrem Izmiru a vedou odtud dva souběžné bulváry k přístavu – bulvár Atatürk Caddesi a Cuhuriyet Caddesi.

Náměstí Konak v Izmiru (Smyrně)

Náměstí Konak v Izmiru (Smyrně)

Náměstí Cumhuriyet Meydani

Náměstí leží severně od Konaku. Je lehce identifikovatelné podle jezdecké sochy Kemala Atatürka. Na náměstí najdeme poštu, kancelář letecké společnosti, informační kancelář.

Náměstí Cumhuriyet Meydani v Izmiru s jezdeckou sochou Kemala Atatürka Náměstí Cumhuriyet Meydani v Izmiru s jezdeckou sochou Kemala Atatürka

© Nejdet Duzen / Shutterstock.com

Agora

Agora je starověká stavba v městské části Namazgan, vybudovaná jako tržnice na rozkaz Alexandra Velikého. Tržnice byla zrekonstruována císařem Markem Aureliem. Byla to dvoupatrová hala s dalšími krámky okolo a velkou bazilikou.

Agora v Izmiru

Agora v Izmiru

Několik korintských sloupů, torzo sochy Poseidona a bohyně Démétry, zbytky obchodů – to je vše, co se zachovalo ze slavného římského bazaru.

Pevnost Kadifekale

Pevnost Kadifekale stojí na vrcholu hory Pagos. Z vrcholu pevnosti se naskýtá nádherný pohled na město a záliv, zejména při západu slunce.

Pevnost Kadifekale ve městě Izmir Pevnost Kadifekale ve městě Izmir

© alenvl / Shutterstock.com

Etnografické muzeum

V muzeu najdeme sbírky dobového oblečení, krojů, zbraní, kovotepeckých výrobků a výrobků ze dřeva. Pořádají se tady také ukázky výroby koberců, prohlídky středověké kuchyně, osmanské lékárny a obrázkového sálu.

Archeologické muzeum

V muzeu se nacházejí jedinečné antické sbírky. Pozoruhodné jsou reliéfy z roku 200, zobrazující Poseidona a Démétér, sarkofágy, rytiny z Egypta a Řecka, ale i různé nádobí ze skla, kovu, zlata a stříbra.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3 hvězdy
    3 / 5 (1 )
  • 60%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 25 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Hezké město s jen pár zajímavostmi

dne 2015-05-07 13:07:51

Izmir je hodně velké město, ale není bůh ví jak zajímavé. Vpravdě je tady jen několik zajímavých míst..... teda míst, které stojí vidět, když už je člověk tady. Není tady ale nic tak významného,aby sem člověk musel jet.

Mezi hlavní atrakce Izmiru patří:

1. Kordonboyu, což je v podstatě promenáda podél pobřeží, která nabízí moc hezké výhledy na zátoku u Izmiru, moře a především je to tady hezké večer, kdy tady můžete sledovat nádherné západy slunce. Výhoda je, že tady stále vane příjemný větřík, takže i když je horko, bude tady příjemně.

2. Asansor - tedy výtah. Jedná se o speciální výtah, který propojuje dvě části města, mezi kterými je velké převýšení. Výtahem se dá vyjet o mnoho desítek metrů výše do míst, kde je krásný výhled na město a také vyhlášená restaurace.

Jinak toho ve městě moc není. Samozřejmě spousta obchodů a restaurací, to je jasné, ale nějaké další zajímavosti tady budete hledat jen obtížně a je potřeba za nimi vyjet z města někam dál. Pokud máte děti, můžete navštívit místní ZOO, která je docela hezká.Dovolená Izmir (Smyrna)

Dovolená Izmir (Smyrna) je dobrou volbou pro každého, koho láká Turecko. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Izmir (Smyrna) a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!