Turci říkají městu často Yešil Bursa – Zelená Bursa. Nedá se říci, zda je to kvůli množství platanových alejí a morušových hájů nebo barvě dlaždic, kterými jsou zvenku obloženy její starobylé mešity. Zelená je totiž barvou islámu. Historici říkají o Burse, že je kolébkou osmanské říše a kultury. V turistických průvodcích se píše o poslední baště tureckých tradic v zemi. Skutečností ale je, že snad žádné jiné město v Anatólii si do dnešních dnů nezachovalo tak výrazný orientální ráz.
Bursa leží v severozápadní Anatólii na svazích pohoří Uludag. Své jméno dostala podle bíthýnského krále Prusie, který zde založil roku 185 před naším letopočtem první osadu. Název města prošel svým vývojem. Římané mu říkali Prusa, Seldžukové Brusa a nakonec se z toho vyvinulo dnešní jméno Bursa.
Co nabízí Bursa
Každoročně se v Burse koná v červenci velký folklórní festival. Je zajímavý tím, že zde můžeme spatřit starobylý válečný tanec s meči a štíty – Kilič Kalkan. Tanečníci ve vojenských uniformách janičářů rytmickými kroky a pohyby zbraní tančí bez hudebního doprovodu. Vzbuzuje to pocit síly a odhodlání. Historie tohoto tance sahá až do dob, kdy Turci ještě neznali islám a putovali jako nomádi střední Asií.
Mešita Ulu Camii – Velká mešita v Burse
Byla postavena na konci 14. století sultánem Beyazitem I. Peníze na jeji výstavbu se uvolnily z kořisti získané vítězstvím nad křižáky u makedonského města Nikipolisu v roce 1396. Před bitvou prý sultán slíbil, že pokud se svou armádou zvítězí nad nevěřícími, nechá postavit dvacet mešit. Slib byl splněn pouze symbolicky tím, že se ve Velké mešitě nachází dvacet kopulí. Mešita je dominantou Bursy.
Zvenku působí stroze, ale uvnitř je bohatě zdobena. Na stěnách visí kaligrafické nápisy se jmény prvních kalifů – Muhammadových nástupců. Nechybí tu citáty z koránu. Obrovská rituální kašna s třípatrovou fontánou stojí uprostřed mešity, což je neobvyklé, protože kašna muslimských svatostánků je většinou postavena venku na nádvoří, kde slouží k rituálnímu omývání. Je zde i další zajímavost – hodiny s šesti ciferníky, které kromě správného času ukazují věřícím, kdy je během dne správná doba pro pět předepsaných modliteb.
Mešita Yesil Camii – Zelená mešita
Je považována za nejkrásnější mešitu v Burse. Jejím autorem je slavný architekt Hadži Ivaz a na barevných keramických obkladech pracovali umělci z daleké Persie. Opravdovým unikátem pro svou výstřední výzdobu je sultánovo lóže.
Je připisována Al-Majniovi, který se nechal při práci inspirovat snovými vidinami, jež si přivolával užíváním opia.
Yesit Türbe – Zelené mauzoleum
Zde je uložen sarkofág slavného sultána Mehmeta I. a několika členů jeho rodiny. Tato monumentální osmiboká hrobka se stala symbolem města. Její obložení ze zelených obkládaček na vnějších zdech většinou opadalo při zemětřesení v roce 1855.
Později byly nahrazeny nepříliš kvalitními tyrkysovými obklady. Vnitřní zdi a Mehmetův náhrobek je však stále obložen původním materiálem.
Eski Hammam – Staré Lázně Bursy
Byly postaveny ve 14. století a nedávno zrestaurované. Budova vypadá zvenku nenápadně, architekti tradičních tureckých lázní se totiž zaměřovali především na interiér. K estetickému působení se využívá především slunečních paprsků. Paprsky pronikají dovnitř množstvím otvorů a barevných skel a na mramorových stěnách pak vytváří nádhernou hru světel a stínů.
Lázně – hamam – neslouží k léčebným účelům tak, jak jme zvyklí z domova. Jedná se o praktické zařízení, kde se osobní hygiena mění v rituál, spojený s pobytem v sauně a zvláštním druhem masáže těla.
Trh s kokony
Nádhernou podívanou je dražba kokonů bource morušového. Probíhá každoročně koncem června a začátkem července. Drobní pěstitelé housenek sem přijíždějí z širokého okolí a nabízí na prodej toto drahocenné zboží.
Karagöz festival
Každoročně se uprostřed listopadu koná v Burse pětidenní Karagöz festival, který pořádají milovníci stínového divadla. Přijíždějí sem soubory nejen z celého Turecka, ale i z okolních zemí.
Bíthínský Olymp (hora Uludag)
Kousek od města stojí 2543 metry vysoká hora Uludag, které se v antických dobách říkalo Bíthínský Olymp. Hora je porostlá zelenými lesy a nabízí překrásné výhledy. Nachází se tu nejluxusnější lyžařské středisko v zemi, které ocení zejména milovníci zimních sportů.
Svou kvalitou a délkou sjezdovek se vyrovná rakouským Alpám. V létě je místo orientováno na milovníky vysokohorské turistiky. Jsou tu vyznačené cesty kolem několika ledovcových jezer.
Vesnička Cumalikizik
Obec zdobí hrázděné domky, kolem nichž vedou hrubě vydlážděné uličky. Vesničku daroval, před sedmi sty lety, sultán Osman jednomu ze svých synů jako svatební dar.
Dnes se zde pořádají ukázky lidových řemesel, spojené s ochutnávkou tradičních tureckých dobrot.
Mešita Ulu Cami - 5. nejvýznamnější mešita světa!
Samec z Marsu dne 2015-01-05 22:07:12Mešita Ulu Cami je hlavní atrakcí města Bursa. Jedná se o jedno z nejstarších a nejsvětějších míst Turecka, které bylo postaveno na konci 14 století. Nachází se přímo ve městě takže se sem dá jednoduše dostat. Dle pověsti otomanský sultán Bayezid I. požádal v modlitbách Alláha o to, že když porazí v butvě u Nicopolis křižáky, nechá vystavět 20 mešit v Alláhově jméně. V bitvě vyhrál a když se chtěl vrhnout na stavbu oněch slíbených 20 mešit, bylo mu porazeno, aby místo toho postavil jednu obrovskou mešitu s 20 dómy. Tak se stalo a tak vznikla mešita Ulu Cami, která má 3 brány, 20 dómů a 2 minarety a ve svém středu má fontánu, která je pro většinu návštěvníků největším překvapením, neboť se jedná o docela velkou raritu. Mešita nevypadá nijak extra zajímavě z venku, ale uvnitř je nádherně zdobená a má velmi silnou náboženskou atmosféru, která je u nábožensky významných míst očekávaná. Výzdoba mešity je plná arabských kaligrafií, které vytvářelo 41 známých tureckých kaligrafů po mnoho měsíců. Mešita má uvnitř pět hlavních sekcí. Největší atrakcí je fontána uprostřed mešity, která se považuje za první fontánu v otomanské (chcete-li osmanské) říši a slouží věřícím k očistě před modlitbami k Alláhovi. Mešita Ulu Cami je považována za 5. nejsvětější mešitu islámského světa (před ní je mešita v Mecce, v Medině, v Jerusalému a v Damašku), takže je jasné, že se jedná o opravdu významné místo, kde je nutné naprosto striktně dodržovat vhodnost oblečení (zahalená kolena, ženy ideálně zahalené celé). Navštívit tuto mešitu je nutnost, pokud budete v okolí Bursy, třebaže nejste věřící (stejně jako člověk musí navštívit Vatikán, když je v Římě). Krásné místo!
Bursa
Alex J. dne 2014-12-02 18:28:35Bursa nemá příliš mnoho zajímavých míst, hlavní atrakcí je samozřejmě velká mešina Ulu Camii, kterou navštívit je samozřejmě nutné, když už tady budete. Kromě ní je v Burse taky zajímavá tzv. zelená mešita Yesil Camii, která má krásný interiér hrající mnoha odstíny zelené barvy. No a pokud tady budete, tak se zajeďte projet lanovkou (teleferik), která vás vyveze na kopce nad městem. Samotná lanovka je moderní, čistá a moc hezká, nabízí úžasné výhledy a stejně tak uvidíte nádherné výhledy na celé město i z kopců, kde v zimě není problém jíž lyžovat (jsou zde lyžařské svahy) a v létě se prostě jen projít. Pokud tady budete mimo léto, vemte si teplé oblečení, nahoře fouká a bývá zde dost zima. V létě je tady krásně! Jinak toho Bursa moc zajímavého nenabízí, takže jako cíl dovolené to tady asi úplně není, ale jako zastávka na cestě po Turecku je to tady zajímavé až až!