Legendární pověst městu Bodrum (antickému Halikarnasu), s jeho hradem a bíle natřenými domy, zajistili svými díly především spisovatelé, migrující z Istanbulu. Zátoka, osvětlený hrad a malebná přístavní kulisa působí odjakživa na příchozí magickou silou. Roku 377 před naším letopočtem přesunul perský vládce Mausolos své sídlo do Halikarnasu. V té době město zažilo období velkého rozkvětu. Bylo opevněno šest kilometrů dlouhými zdmi. Jeho památník, Mausoleion, patřil k sedmi antickým divům světa. Z kdysi 50 metrů vysokého památníku zůstaly jen základy.

Bodrum

Bodrum

Dnešní Bodrum, antický Haliokarnássos, leží na břehu Bodrumského zálivu. Toto nejdůležitější turistické středisko na egejském pobřeží má asi 50 tisíc obyvatel. Bodrum se stal centrem ovocnářského kraje a důležitým přístavem. Pěstují se zde především mandarinky. Antické město Haliokanássos založili Dórové, později zde vládli Lýdové a od 6. století před naším letopočtem Peršané. V roce 495 před naším letopočtem se tu narodil otec dějepisu Hérodotos, autor prvních ucelených dějin světa. Město proslavil perský vládce Mausólos, za jehož vlády se stalo hlavním městem provincie Kárie. Po dobytí města Alexandrem Velikým, v roce 332 před naším letopočtem, antický Haliokarnássos začal pomalu upadat a ztratil svůj význam.

Po krátké seldžutské nadvládě se stali pány města johanitští rytíři. Při stavbě pevnosti svatého Petra použili stavební materiál z chátrajícího mauzolea. Po vyhnání johanitů z ostrova Rhodos sultánem Sulejmanem Nádherným, v roce 1523, rytíři opustili Bodrum a odpluli na Maltu.

Co nabízí Bodrum

Pevnost svatého Petra

Pevnost svatého Petra patří k nejdůležitějším památkám města. Byla postavena německým rytířem Schlegoholtem kolem roku 1415. Jednotlivé věže byly pojmenovány podle italské, francouzské, anglické a německé odnože johanitského řádu. Na vnitřních zdech pevnosti jsou vytesané šlechtické erby. Nejvyšší věží je Francouzská věž.

Pevnost svatého Petra  ve městě Bodrum

Pevnost svatého Petra ve městě Bodrum

V pevnosti jsou vystaveny sbírky z mykénské doby. V Italské věži se nachází Sál helénské doby a Klasický sál. V Hadí věži jsou sbírky antických amfor. Nalézají se tu i další sály, například Sál doby bronzové a Sál středověku. Pozoruhodná je sbírka mincí, bižuterie a sarkofágů. Nejcennějším exponátem je byzantská loď, vyzvednutá z moře nedaleko Bodrumu. Jedná se prý o nejstarší vrak lodi na světě.

Mauzoleum

Ruiny mauzolea krále Mausóla leží na rohu ulic Turgutreis Caddesi a Saray, severně od přístavu jachet. Ze slavného mauzolea toho moc nezůstalo, pokud nepočítáme několik pohřebních komor, schodů a fragmentů.

Mauzoleum ve městě Bodrum

Mauzoleum ve městě Bodrum

Je zde instalována malá výstava s maketou antického města.

Antické divadlo

Na sever od mauzolea se nacházejí ruiny antického divadla. Naskýtá se nám odtud překrásné panoráma Bodrumu.

Antické divadlo města Bodrum

Antické divadlo města Bodrum

Pláže v Bodrumu

V okolí Bodrumu se vyskytuje spousta krásných písečných pláží s příjemným koupáním. Pláže jsou vybavené vším potřebným pro rekreanty. Poskytují skvělé podmínky pro nejrůznější vodní sporty. Užijete si zde potápění, šnorchlování, vodní lyžování, windsurfing, jízdu na vodním skútru a mnoho dalších vodních radovánek, ale také romantické procházky či odpočinek ve stínu slunečníku. Na své si zde přijde opravdu každý, ať už se jedná o turisty jakéhokoliv věku či rodiny s malými dětmi.

Pláž Bitez nedaleko Bodrumu

Pláž Bitez nedaleko Bodrumu

K velmi oblíbeným patří pláž mezi Bodrumem a Gümbetem (asi 3 kilometry od města) a pláže Ortakent Yalisi a Bitez Yalisi, rozkládající se ještě víc na západ. U všech pláží jsou k dispozici hotely, penziony, restaurace, kempinky.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.33 hvězdy
    4.33 / 5 (3 )
  • 86.6%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Příjemné letovisko

dne 2015-04-20 11:24:44

Bodrum je velmi hezké místo, kde můžete strávit pohodovou dovolenou. Náš hotel byl přímo u pláže a byl z něj jen kousek k barům a obchodům a řadě restaurací, které jsou podél pláže, kde si můžete dát jídlo a nebo třeba jen nějaký zákusek či svačinu. Pokud se rádi bavíte i večer, budete tady spokojení, je výhoda, že tady není člověk závislý jen na zábavě v hotelu. Letovisko nabízí docela dost možností na výlet, delegát CK nám nabízel docela širokou nabídku, ale protože jsme v Turecku byli jen na chvíli, jeli jsme se podívat jen do Pamukkale - byl to sice kus cesty, ale chtěl jsem to vidět, třebaže to na konci bylo trošku zklamání :)Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Bezvadna destinace!

dne 2015-02-21 01:14:41

Bodrum je bezva misto, kde se muzete bez potizi sami zabavit. Navsteva historickych arealu, tematicke vecery, krasny pristav, krasne plaze, hromada vyletu po okoli...... jedno z mist, kam se clovek rad vraci.

Je pravda, ze je Bodrum hodne britsky (aspon mi teda prislo, ze tady bylo dost britu) a ze je tady i dost diskotek a klubu otevrenych az do noci (pokud ale mate radi parby, zajedte si do Gumbetu, ktery je vyhlaseny!). Clovek si tady najde v pohode i klidna mista.

Doprava po meste je bezproblemova (taxiky), doprava mimo mesta taky tak (levne autobusy), takze neni problem si to tady projet i na vlastni pest. Me bavilo se tady v noci prochazet, mesto je bezpecne, nikdy me nikdo nikde neotravoval a nemel jsem ani trosku pocit, ze by neco nemelo byt v poradku. Vsichni na me byli vzdycky mili. Navic vecer je tady prijemne chladno, je to rozhodne lepsi nez v dennim horku.

Mestecko neni tak velke, trebaze tady ale je spousta ulicek, kde se muzete prochazet a koukat, jak ziji normalni Turci. Sem tam narazite na obchudek, ktery neni urceny pro turisty, ale pro mistni a je zajimave je tady pak pozorovat.

Na Bodrumu se mi moc libilo to, ze se odsud da dostat do spousty dalsich zajimavych mist Turecka, vcetne nekolika dalsich vyhlasenych plazovych destinaci. A nepotreboval jsem k tomu ani auto. Na autobusovem nadrazi se jednoduse zeptate, ridici byli hrozne ochotni a poradili na kterou linku sednout, kolik stoji listek a tak dal. Pohoda.

Zajdete si taky na mistni trh, ktery je kryty a je to svet sam o sobe. Prodava se tady vse, na co si vzpomenete - jidlo, rukodelne vyrobky, obleceni, ruzne "zarucene" znackove vyrobky, suvenyry a hromada dalsich veci. Prodejci jsou nekdy trosku otravni, ale daji se odehnat. Nezapomente smlouvat, je to nutnost.

Pristav v Bodrumu je moc hezky, ale byva tady docela rusno, zvlast v podvecer, kdy se tady vsichni vydavaji korzovat...

Celkove skvele misto pro proziti bezvadne dovolene a poznani Turecka!Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Jedna z nejlepších dovolených!!!

dne 2014-11-13 20:30:10

Bodrum je SUPER!!! Je to fakt úžasné město s tolika možnostmi co dělat a vidět, že je to úplně skvělé. Nejlepším dnem byl výlet na lodi na camel beach a taky na rabbit island, kde jsme měli fakt skvělou koupačku a relax (krásné místa!).

Nakupování tady je špica, obchodů je tady hromada, nabízí spoustu zajímavých věcí a prodavači jsou milí, úslužní a usměvaví a dají pokoj, když jim slušně řeknete, že chcete klid.

Restaurace jsou tady skvělé a můžete tady smlouvat o cenu, vaří tady výborně.

Do pevnosti sv. Petra si určitě zajděte, je krásná!

Prostě úžasné město a jedna z nejlepších dovolených, jaké jsme kdy měli!Dovolená Bodrum

Bodrum je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Bodrum či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy do Turecka, stačí kliknout sem a vybrat si :-)