Antalya je hlavním a nejnavštěvovanějším střediskem Turecké riviéry. Nad přístavem se rozkládá na svahu skály Staré město. V přístavu kdysi kotvily křižácké lodě před svou cestou do Svaté země. Západně od Starého města bylo vystavěno nové město a letovisko Lara. Nalézá se tu několik zajímavých historických památek. Symbolem města se stal růžový minaret ze 13. století, který patří k mešitě s dervišským klášterem. Památkou na Římany je Hadriánova brána. K přírodním zajímavostem patří Dudenské vodopády, jeskyně Karain či malé město Termesos.

Antalya

Antalya

Antalya je považována za centrum turistického průmyslu v Turecku. Návštěvníkům nabízí historii, neopakovatelnou tureckou kulturu a nádherné pobřeží s písečnými plážemi. Najdete zde dostatek prostoru na odpočinek i zábavu při vodních sportech nebo večer pobyt v barech a restauracích.

Dlouhé písčité pláže s promenádami a palmami jsou pro turisty velmi přitažlivé. Atraktivitu místa podtrhují unikátní památky přístavního města se starobylými uličkami, vysokými minarety a zvyklostmi místních lidí.

Kaleici – Starý přístav města Antalya

Kaleici je stará část Antalye. Jedná se o chráněnou památkovou zónu bez moderních budov. Jsou zde dokonce zakázány i přestavby starých domů. V Kaleici nasajete atmosféru, která zde panovala ještě před tím, než se v Antalyii rozvinul turistický průmysl. Místní osmanské domy jsou většinou zrestaurovány.

Zdejší přístav z 2. století našeho letopočtu vybudovali Římané. V 80. letech minulého století byl zmodernizován a nyní slouží jako kotviště soukromých jachet a výletních lodí. Narazit zde můžete na dvoje funkční antické lázně.

Kaleici – starý přístav města Antalya

Kaleici – starý přístav města Antalya

Dalšími významnými místy v Antaly jsou Park Karaalioglu, Flétnový minaret, Useknutý minaret a Hadriánova brána. Navštívit můžete také Národní park Termesos, kde narazíte na ruiny starověkého města, Národní park Olympos, jenž zasahuje až k dalšímu letovisku. Rafting si užijete v nedalekém parku Köprülü.

Pláže v Antalyi

Moře je v Antalyi teplé a čisté. Většinu pláží tvoří písek. K nejoblíbenějším patří pláže Konyaalti a Lara.

Západní pláž Konyaalti se rozprostírá blízko města a je sem volný vstup. Pláž je kamenito-písčitá, ale vládne zde čistota a pohoda.

Pláž Konyaalti  v letovisku Antalya

Pláž Konyaalti v letovisku Antalya

Východní pláž Lara je vzdálená asi 10 km od města na východ a vstup je zpoplatněn. Je to dlouhá pláž s jemným pískem.

Další soukromé pláže jsou pod útesy. V sezóně se vyplatí dát za vstup malý poplatek, protože pak máte víc soukromí.

Vodopády Düdense

Hlavní turistickou atrakcí útesové části oblasti Lara jsou vodopády Düdense. Nacházejí se asi sedm kilometrů od centra Antalye na východ. Jsou to vlastně vodopády dva: Yukari Düden (Horní Düden) a Asagi Düden (Dolní Düden).

Vodopády Düdense v Antalyi

Vodopády Düdense v Antalyi

Ten padá z třicetimetrové výšky přímo do moře nedaleko pláže Lara. K tomuto romantickému místu vyjíždí pravidelně vyhlídková loď.

Kamenné město Termessos

Asi 30 kilometrů od Antalye je vysoko v horách ukryto kamenné město Termessos. Leží pod vrcholem 1500 metrů vysoké hory Solymos v pohoří Taurus. Úzkou stezkou, kdysi zvanou „královská“, se dostanete k ruinám města. Putoval tudy i vojevůdce Alexandr Veliký, město však nedobyl. Uvidíme zde kamenné hradby s baštami, částečně zachovaný gymnasion a také chrám zasvěcený bohyni Artemis.

Kamenné město Termessos

Kamenné město Termessos

Pozoruhodný je zdejší amfiteátr a nekropole – město mrtvých. Leží zde stovky zdobených kamenných sarkofágů.

Olympos

Olympos leží asi hodinu cesty jižně od Antalye. Najdeme zde krásné písčité pláže přímo pod pohořím Olympos. Milovníci historie ocení možnost koupání v blízkosti rozvalin opuštěného antického města a při tom sledovat pohoří, ze kterého šlehají plameny.

Pláž Olympos

Pláž Olympos

Do tohoto místa je umístěn mýtus o Chiméře, nestvůře, která dští oheň.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.8 hvězdy
    4.8 / 5 (5 )
  • 96%
  • (5)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Bezva město!!

dne 2015-02-12 13:24:11

V Antalyi si každý najde to své. Je tady spousta festivalů, které mohou dovolenou v Turecku posunout o několik levelů výše (určitě se podívejte, jaké festivaly se v Antalyi během vaší dovolené konají a zajděte se podívat! http://www.antalya.org/listingview.php?listingID=162. Je tady spousta opravdu svkělých restauraček a malých hospůdek, kde si můžete dát místní speciality. V Antalyi se prostě zabavíte jednoduše. Pláe jsou tady bezvadné, včetně plážových párty, které tady sem tam bývají. K tomu nezapomeňte na historická místa přímo ve městě nebo v jeho okolí! Podle mě se tady zabaví v pohodě mladí, kteří se chtějí bavit až do rána, tak i starší lidé, kteří hledají klid. Spokojení tady budou ti, kdož hledají klid tak i ti, kteří chtějí zažít něco extra a na dovolené nechtějí jen ležet na pláži. Jedinou výtku bych měl ke smlouvání, které mě trošku otravuje a zbytečně zdržuje. Chci přijít do obchodu, ukázat co chci, zaplatit normální cenu a jít a ne se půl hodiny dohadovat o cenu. Ale je to hold jejich tradice no.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

V Antalyi najdete pro každého něco

dne 2015-01-07 03:47:03

Alanya není vůbec špatná. Pokud nebudete bydlet přímo u letiště, tak je to tady hezké, živé, a to i večer a v noci, zvlášť v centru města. Mimo centrum najdete krásné pláže, zvlášť v oblasti Lara, kde jsou luxusní hotely.
Nakupování v Antalyi je perfektní jako v celém Turecku, ale počítejte s tím, že budete muset smlouvat. Projděte si trhy a pokochejte se mnoha různými druhy zboží a usmlouvejte si nějakou dobrou cenu. Není to tady problém.
Celkově je Antalya opravdu fajn destinace se spoustou zajímavých míst, takže zde můžete v pohodě strávit dva týdny a nebudete se nudit. Určitě se trošku naučte aspoň pár slovíček turecky, místní to ocení. A nezapomeňte vyzkoušet místní kuchyni - je vynikající a na Turecku to pro mne byl jeden z největších zážitků!
Suma sumárum, vše co na dovolené můžete chtít, se dá najít právě v Antalyi. Je to typicky turistické město, které však má svou historii a kromě širokého turistického zázemí nabízí také řadu zajímavých atrakcí a také kulturních aktivit dokonce světového významu (některé festivaly například). Užijte si ji stejně tak jako jsem si Antalyi užila já!Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Krásné historické město s moderními službami

dne 2015-01-07 01:08:12

Antalya je městem, které míchá historii a moderní životní styl. Najdete zde jak tradiční turecký život, tak moderní turistický průmysl se vším, co k němu patří. Antalya je staré město se spoustou zajímavých lokací. Staré město si zachovalo svou zvonici, věž a také dlážděné ulice, které starému městu dodávají skvělou atmosféru, zvlášť ve večerním osvětlení! Můžete tady v pohodě odpočívat na pláži ale také se bavit a poznávat. Skvělé počasí a vynikající jídlo je tady zárukou toho, že dovolená nedopadne špatně, aspoň teda ta naše byla skvělá! Je jasné, proč je Antalya jedním z nejvyhlášenějších dovolenkových míst celé Evropy a rád se sem se ženou zase někdy vrátím.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Pro milovníky historie ráj

dne 2014-12-11 23:35:02

Staré město Kaleici má nádherné starodávné úzké a křivolaké uličky uprostřed hradeb, které tomuhle místu vštipují úžasný nádech historického místa. Člověk tady má pocit, jako kdyby se ocitnul o několik staletí v historii, stačí se jen trošku zasnít :)

Do starého města je několik vstupních bran, ale ta nejkrásnější je Hadriánova brána, kterou nechal vystavět římský císař Hadrián.

Antalya je skvělým místem pro každého, kdo má rád historii a rád se dozvídá něco o místě, které během cesto do zahraničí navštěvuje. Doporučuju si o Antalyii přečíst ještě něco před odletem, budete z ní nadšení mnohem více.

Mimochodem, ve městě je skvělé archeologické muzeum, kde se s knižními poznatky můžete seznámit blíže na vlastní oči! A to nezmiňuji nádherné starověké římské divadlo, které se do dnešních dnů dochovalo ve velmi hezké podobě. Neváhejte!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Jedno z nejlepších míst pro strávení dovolené v Turecku!

dne 2014-11-16 17:19:45

Úžasné město s opravdovým šarmem, jedno z nejlepších v Turecku. Aspoň z těch, které jsem teda měl možnost vidět. Je tady spousta míst, které stojí za návštěvu a prozkoumání a také v okolí je toho dost a dost, kam se dá zajet. Navíc jsou tady krásné písčité pláže s širokou nabídkou ubytování a vodních aktivit. My tady našli vše, co jsme toužili na dovolené najít - bohatý kulturní život, přátelské místní obyvatele, spoustu atraktivních míst k navštívení, vynikající tureckou kuchyni a skvělé restaurace. Díky tomu si myslím, že Antalya patří mezi nejlepší volby, až se budete rozhodovat, kde v Turecku strávit dovolenou! Odsud prostě zklamaní nepojedete :-)Dovolená Antalya

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Antalya je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Antalya či Last minute nabídek do Turecka.