Afrodisias leží po cestě jen kousek od turisticky exponovaného Pamukkale, ale málo který turista jej zná. Afrodisias patří k nejkrásnějším antickým lokalitám v Turecku. Historie osídlení tohoto místa sahá až do neolitu. Později se Afrodisias rozkládalo na hranicích území Kárie a Frýgie. Ve 2. století před naším letopočtem byla lokalita zasvěcena bohyni Afrodité.
Afrodisias se řadí k nejkrásnějším antickým lokalitám v Turecku. Byla osídlena již okolo roku 5800 před naším letopočtem, kdy zde byla postavena svatyně zasvěcená Velké matce, bohyni plodnosti a úrody. Později, ve 2. století před naším letopočtem, bylo místo zasvěceno bohyni lásky Afrodité, a tak také získalo své jméno.
Afrodisias leželo tehdy na hranicích s Kárií a Frýgií. Po mnoho století bylo území jen posvátným místem. Když však v roce 74 před naším letopočtem Římané porazili pontského krále Mithridata VI. Europatóra, bylo město za svou oddanost odměněno. Vzkvétalo a stalo se střediskem kultury a umění. Vznikla zde významná sochařská škola, vytvořená díla se vyvážela až do severní Afriky a Říma. Město se stalo hlavním městem Kárského království a centrem filozofie a lékařství.
Co nabízí Afrodisias
Chrám bohyně Afrodité
Chrám byl srdcem města a architektonickým skvostem. Byl postaven v 1. století před naším letopočtem. Obklopen je řadou jónských sloupů, stojících ve dvou řadách kolem jeho stěn. V době byzantské byl chrám přestavěn na křesťanskou baziliku. Dodnes zde stojí apsida na východní straně. Během přestavby byly zdi a sloupořadí rozebrány a materiál byl použit na rozšíření stavby. Znovu vztyčeno bylo čtrnáct chrámových sloupů.
Cella v interiéru chrámu sloužila jako klenotnice. Uprostřed byla umístěna dva a půl metru vysoká kultovní socha kárijské Afrodité. Bohyně je vyobrazena v krásném oděvu s reliéfní výzdobou, mytologickými výjevy, symboly života a smrti. Nyní je socha Afrodité umístěna v místním muzeu.
Tetrapylon
Tetrapylon je jednou z dochovaných staveb města. Jedná se o architektonický útvar tvořený čtyřmi branami. Pochází z 2. století.
Divadlo
Nachází se na východním svahu akropole. Jeho hlediště mohlo pojmout až 10 tisíc diváků. Vznik divadla se datuje do roku 27 před naším letopočtem. V roce 200 bylo uzpůsobeno pro gladiátorské zápasy.
Hadriánovy lázně
Byly postaveny ve 2. století za vlády císaře Hadriána. Staly se typickým komplexem lázní z dob římského císařství. Součástí lázní bylo pět velkých místností, kolonádové nádvoří a velké cvičiště.
Dnes se tu nalézá muzeum s pozůstatky mozaik s figurálními a geometrickými motivy.
Stadion
Stadion patří k nejzachovalejším antickým stavbám svého druhu v Turecku. Je 262 metry dlouhý, 59 metrů široký a mohl pojmout až 50 tisíc diváků. Je největším v Malé Asii.
Konaly se zde atletické hry, běžecké závody, zápasy, představení tragédií i komedií a také sochařské soutěže.