Adana je moderní a rychle se rozvíjející město. V minulosti byla důležitou zastávkou na karavanové stezce, vedoucí ze starověké Sýrie. Město se pyšní mnoha památkami. Pozornost upoutá zejména kamenný římský most, centrální mešita a malebný park. O rozvoj města se zasloužili až Římané v roce 63 před naším letopočtem. Ti vytvořili z města významné odpočívadlo pro římské vojáky, kteří z Říma pokračovali dál na východ a na jih. Dnes je město centrem zemědělství a textilního průmyslu.

Adana leží na jihu Anatolského poloostrova, na břehu řeky Seyhan, na planině Cilici. Byla založena na karavanové stezce ze starověké Sýrie. Adana je pátým největším městem Turecka a zároveň významným průmyslovým centrem. Daří se tu zejména obchodu a řemeslům.

Adana

Adana

V 8. století město ovládl Bagdádský chálif Harun al-Rašíd. Poté Adana spadala pod vládu Osmanské říše a v letech 1832 – 1840 také pod Egypt. Od konce 1. světové války až do roku 1922 zůstala Adana v područí Francouzů. Jejich nadvládu ukončila až válka za nezávislost. Začátkem 20. století zde došlo k masakru Arménů, jichž bylo povražděno asi 30 tisíc.

Co nabízí Adana

Nezaměnitelnou atmosféru vytváří historická čtvrť Adany. Kromě památek zde najdete dílny kovodělníků, místních umělců a obchůdky plné krásných šperků a suvenýrů. Ve zdejších restauracích můžete ochutnat speciální adanský kebab, připravovaný z vydatně kořeněného masa grilovaného na jehle. Zapít ho můžete chlazeným salgamem, vyrobeným z mrkvové a cukrové šťávy nebo lékořicovým nápojem – aslam.

Národopisné muzeum

Sídlí v bývalém kostele západně od historického jádra Adany. Jsou zde umístěny sbírky slavnostních ručních a střelných zbraní. Měděné nádobí seznamuje návštěvníky s dávnými zdejšími řemesly. Zajímavá je také expozice stanů, koberců a textilií.

Archeologické muzeum

Muzeum uchovává nálezy z pozdně chetetiských lokalit, hélénistické a římské artefakty z města a okolí. Nejcennějším exponátem je asi skulptura chetitského boha Tarchunty se špičatým kloboukem, vytesaná z kamene. Unikátní jsou také urarské opasky, jež pochází z východní Anatólie – datované do roku 600 před naším letopočtem. Návštěvníky uchvátí zlatý a stříbrný náramek ve tvaru beraní hlavy a zlatý prsten s ženskou hlavou. V muzeu naleznete dva sarkofágy. Jeden patří Achillovi. Je vyroben z mramoru a pochází z 2. století našeho letopočtu. Druhý sarkofág je ozdoben postavou zahalené ženy a komu patří není jisté.

Mešita Sabanci

Jde o největší tureckou mešitu dokončenou až v roce 1998. Svými rozměry může soupeřit s většinou mešit na Středním východě. Hlavní kopule se tyčí do výšky 54 metrů. Architektonicky je podobná mešitě v Istanbulu nebo Selimově mešitě v Edirně. Okolo ní stojí šest minaretů.

Mešita Sabanci v Adaně

Mešita Sabanci v Adaně

Velká mešita

Velkou mešitu nechal vystavět v roce 1507 Halil Bey, člen mocného rodu Ramazonoglu. Jeho hrobka se nachází uvnitř mešity. Je zdobena dlaždičkami a mozajkami z Izniku. Mešita byla dokončena až roku 1541. Je zdobena černým a bílým mramorem. Tato dekorace je typická pro syrskou sakrální architekturu.

Most Tasköprü – Kamenný most

Most Tasköprü je dominantou města. Byl postaven za vlády císaře Hadriána a obnovený za císaře Justiniána. Vede přes řeku Seyhan a i dnes je stále funkční. Je to pravděpodobně nejstarší most, který je stále ještě v provozu. Dosahuje délky 319 metrů.

Kamenný most Tasköprü ve městě Adana

Kamenný most Tasköprü ve městě Adana

Z původních 21 oblouků je jich dnes zachováno pouze 14. Most v minulosti prošel mnoha opravami a rekonstrukcemi.

Adanská hodinová věž

Pochází z pozdně osmanského období. Má středověký vzhled a tyčí se nad krytým bazarem.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Město se zajímavým okolím a pžasnou mešitou s krásným parkem = Adana

dne 2015-04-24 19:04:40

Ve městě Adana toho moc k vidění není, hlavními atrakcemi je velká mešita Sabanci (nebo také Adana Merkez Camii), která byla postavena rodinou Sabanci. Má 6 minaretů a je vidět už z velké dálky. Je to nová mešita, ale je to hezký příklad klasické otomanské mešity a architektury dávných dob. Je vytvořena s velkou pečlivostí a jemnými detaily, které na moderních mešitách v Turecku již prakticky chybí. Interiér je překrásný s velmi světlým a hezky zdobeným interiérem s mnoha kaligrafiemi.
Kolem mešity se nachází rozsáhlý park, kde se můžete procházet uprostřed svěží zeleně (ideální na jaře, kdy tady vše kvete a je to ještě mnohem krásnější místo než ve zbytku roku) a podél řeky Seyhan. Je to druhá hlavní atrakce Adany, kde si můžete hezky odpočinout a zrelaxovat tělo i mysl.
Adana kromě mešity a parku nabízí ještě i pár dalších atrakcí jako např. přehrada Seyhan (nazvaná dle řeky) a nebo několik zajímavých mostů v okolí či třeba rozvaliny Anavarza.Dovolená Adana

Adana je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Adana či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy do Turecka, stačí kliknout sem a vybrat si :-)