Hlavním městem Thajska je Bangkok, v thajštině zkráceně Krung Thep (Město andělů), který leží na naplavených březích řeky Chao Praya, před jejím ústím do Thajského zálivu. Samotné město je velké přibližně jako Praha, celá provincie se pak rozkládá na 1 565 km2 a žije zde přibližně 9 751 492 obyvatel (tudíž skoro tolik jako má celá Česká republika).

Bangkok

Bangkok

Jeho historie se začala datovat více než před 200 lety. Do konce 18. století byl pouze vesnicí, ale po korunovaci Ramy I., zakladatele dynastie Chakri, v roce 1782, bylo hlavní město tehdejšího Siamu přesídleno právě sem.

Nejdříve nechal Rama I. přemístit čínskou osadu z východního břehu Chao Praya více na jih, do oblasti Sampheng, kde i dnes najdeme slavnou čínskou čtvrť.

Bangkok v noci

Bangkok v noci

Na jejím původním místě byl pak v roce 1785 dokončen Velký palác a Chrám smaragdového Buddhy a město začalo používat název „Krung Thep Maha Nakhon Amorn Rattanakosindra Mahindrayutthaya Mahadilokpop Noparattana Radchhani Burirom Udom Rachnivet Mahastan Amorn Pimarn Avatarn Satit Sakatuttiya Vishnukarm Prasit.“, což je nejdelší název města na světě a v překladu znamená přibližně: „Město andělů, věčné a nádherné sídlo boha Indry, vznešené město, kde je uloženo devět skvostných drahokamů, královské město s mnoha velkolepými paláci a stavbami, věčné město, kde sídlí bohové a má svůj domov bůh Krišna, město stvořené bohem Višnuem.“

Wat Phra Kaew

Wat Phra Kaew

V dnešní době je Bangkok nejen sídlem královské rodiny, ale také důležitým hospodářským, průmyslovým a finančním centrem celé země, kde se spojují jak místní tradice, tak vliv západní kultury. V hektickém městě, tak můžeme na jedné straně najít na 500 chrámů, 200 mešit a 88 kostelů, na druhé straně však také kolem 75 supermarketů, 220 obchodních domů a 310 tržnic. Kontrastem k moderním vysokým budovám jsou chatrče trčící z vody a tzv. „domečky pro duchy“.

Ležící Buddha - Wat Pho

Ležící Buddha – Wat Pho

Nejvýznamnější památky najdete na ostrově Rattanakosin, kde můžete vidět Velký královský palác, který se skládá přibližně ze stovky staveb, z nich nejvýznamnější je chrám Wat Phra Kaew z roku 1784. Zajímavý, a oproti Wat Phra Kaew také velice klidný, je také Wat Pho (Chrám ležícího Buddhy s 46m dlouhou sochou ležícího Buddhy), Wat Traimit (Chrám zlatého Buddhy), který se může pochlubit sochou Buddhy z 18karátového zlata, o váze 5,5 tuny.

Výhled z Golden Mount

Výhled z Golden Mount

Za zmínku stojí také Wat Arun (Chrám úsvitu), Wat Saket (Zlatá hora, anglicky Golden Mount, ze které je nádherný výhled na celé město), Wat Benchamabophit, Wat Mahathat nebo svatyně Erawan, která je pokryta květinovými věnci a dary za splněná přání.

Vidět zde můžete i Wimanmek, největší týkový palác na světě. Mezi další zajímavosti Bangkoku patří také mrakodrap Baiyok Tower II s vyhlídkovou plošinou nebo plavba po kanálech, které místní obyvatelé používají jako ulici, koupelnu a prádelnu zároveň. Doporučuji navštívit plovoucí trhy, které jsou skvělou ukázkou toho, jak se v Thajsku žilo kdysi a člověka to po odmyšlení některých moderních vychytávek opravdu vtáhne natolik, že si může připadat jako o několik století zpět.

Khao San road

Khao San road

Z parků pak Královský park krále Ramy IX., Chatuchak, Lumphini, Sanam Luang, ZOO Dusit a Safari World. Pokud se rozhodnete vydat na nákupy, navštivte Suriwang a Silom, Sukhumvit Rd., Čínskou čtvrť a samozřejmě nezapomeňte navštívit ani celosvětově nejznámější ulici baťůžkářů (ač už to tady dnes pro baťůžkáře moc není) Khao San Road.

Dopravu po městě zajišťují 2 linky nadzemní dráhy (sky train), metro, městské autobusy, taxíky, tuk tuky, taxi motocykly, nebojte se využít ani lodní dopravu, která je velice rychlá, pohodlná a levná.

Mimochodem, víte, že v Bangkoku můžete absolvovat různé kurzy vaření dle tradičních thajských receptur? Video níže vám ukáže, jak takový kurz může vypadat. O tom, že je to zážitek na celý život, který vám otevře nové možnosti vaření a zcela vás nadchne (máte-li rádi asijskou kuchyni), nemusíte vůbec pochybovat!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.5 hvězdy
    4.5 / 5 (4 )
  • 90%
  • (4)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Do Bangkoku před odletem na nákupy :-)

dne 2015-04-19 13:55:47

Bangkok je jedno z nejsnadněji dostupných míst v celé Asii a tak jej spousta lidí využívá jako přestupní místo dál do Asie, kam se z Evropy běžně nelítá a nebo kam jsou lety z Evropy dražší než pří přestupu v Bangkoku. Díky tomy sem lítá opravdu hodně hodně hodně moc letadel a turistů, kteří se tady zpravidla zdrží jen pár hodin nebo maximálně pár dní.

Proto je v Bangkoku na turisticky zajímavých místech dost plno, ať už se jedná o královský palác či známé chrámy jako Wat Pho a další místa (např. čínská čtvrť je taky dost oblíbená i díky poměrně levnému ubytování).

Z Bangkoku je taky jednoduché jet na výlety do okolí, snadno se dostanete do oblastí kolem města Kanchanaburi, za dvě hodiny jste v nádherném městě Auythaya (podobné kambodžskému Angkor Wat jen o něco menší).

V Bangkoku se dá velmi levně nakupovat a můžete tady velice levně vyzkoušet thajskou kuchyni, protože je tady spousta restaurací a barů s nepřebernou nabídkou všeho možného. Taky se tady můžete seznámit s druhy ovoce, které pak během dovolené v Asii budete pojídat. Vše je tady opravdu výrazně levnější než mimo Bangkok v turistických destinacích. Jen pozor na to, že je tady taky hodně různých podvodníků a že vám třeba řidiči tuk tuků budou říkat naprosto nesmyslně přemrštěné ceny. Je legrační, že jsou už tak zblblí tím, jak jim turisti platí nereálné ceny (protože často po příletu do Thajska netuší, kolik co stojí), že pak tyto ceny považují za normální a když jim nabídnete reálnější částku, tak vás odmítnou vzít :-)

Jestli můžu doporučit, nechte si prohlídku Bangkoku před odletem domů, protože se tady dají skvěle nakoupit suvenýry. Je tady hromada obchodů s různými výrobky ze dřeva, s oblečením, suvenýry, různými talismany..... na co si vzpomenete. Vše navíc za velmi dobré ceny.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Uzasne mesto!

dne 2015-01-22 00:21:06

Bangkok je proste uzasne mesto kde se potkava supermoderni centrum s extremni chudobou na okrajich. Nadchl me skytrain, kterym se da jednoduse a levne dostat do mesta z letiste za par bhatu - naprosto cista, klimatizovana a prijemna doprava! Uvital bych to i u nas :) Tady to je o to dulezitejsi ze je v Thajsku opravdu vysoka vlhkost vzduchu a horko, takze je skytrain i prijemny zpusob, jak z toho na chvili utect.

Urcite si do Thajska sbalte repelent protoze tady po setmeni vyletaji davy komaru, precijen Bangkok je protkan siti rek, takze vody k rozmnozovani tady hmyz ma dostatek. Situace je ale horsi mimo mesto samozrejme.

Dejte si pozor na to ze ruzni mistni vychcanci se vas budou snazit nalakat do prodejen klenotu (zvlast v okoli turisticky atraktivnich mist je jich spousta), casto i tuktukari necekane zajedou k nejakemu takovemu obchodu a budou vas tlacit, abyste se tam sli aspon podivat. Nam se to stalo nekolikrat, poprve jsme se podivat sli, pak uz jsme jim dost jasne davali najevo, ze nemame zajem a at nas nezdrzuji nebo nezaplatime. Oni za vasi navstevu maji provizi a kdyz nakoupite tak maji podil na zisku. Nejcasteji nam bylo treba u palace receno, ze je zrovna zavren kvuli modlitbam nebo ze nemame dostatecne dlouhe rukavy a nohavice a uz se nas snazili nekam vmanipulovat. Nereste je, usmivejte se a jdete dal. Urcite je dulezite se chovat na techto mistech uctive a mit spravne obleceni, ale nenechte se sebou zametat temito polovicnimi zlodeji, kteri zbytecne kazi celemu mestu povest.Dosaženo 25 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Khao San Road

dne 2014-11-16 15:38:46

Bydleli jsme nedaleko Khao San Road, což je turistické centru Bangkoku a asi jeden kilometr dlouhá ulice s bezpočtem hotelů, guesthousů. kaváren, klubů, restaurací,

stánků, masérských a tetovacích salonů, cestovních agentur a spouty a spousty dalších služeb. Najdete tady v podstatě vše, na co si můžete vzpomenout.

Khao San Road je známá hlavně díky nízkým cenám a tomu, že to tady žije prakticky celou noc. Hrozně moc se mi to tady líbilo, ale rozhodně bych tady nezůstával

dlouho, ptže je to tady hodně turistické a často tady potkáte hromadu opilých lidí. Navíc Thajsko nabízí tolik krás že by byla škoda trčet ve městě... Určitě to asi

ani není místo pro každého, ale pokud se chcete bavit, budete tady nadšení!Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Dostane se vám pod kůži stejně jako mně

dne 2014-10-20 02:42:09

Pro ty, kteří tady jsou poprvé to tady může hýt tak trošku šilené, ale jakmile si navyknete na thajskou mentalitu a začnete ignorovat otravné tuktukáře, zjistíte, že je Bangkok úžasné místo! Je tady tuna obchodů, kde můžete nakupovat jako šílení a stejně neutratíte moc peněz, nebo se můžete prostě jen procházet po městě a hledat zajímavá místa. Jídlo ve stáncích na ulicích je super levné a vynikající a v podstatě není nutné chodit do restaurací. Prostě na ulici koupíte, na co zrovna máte chuť, jednou nudle, jednou rýži, pak ovoce, nějaký ovocný shake atp. Prostě neskutečný výběr! Pokud ale chcete vidět opravdové Thajsko, budete muset z Bangkoku vypadnout. Je jedno, kterým směrem, protože v Thajsku je něco zajímavého prakticky všude a všude jsou krásné pláže a příjemní lidé. Ale budete muset utéct z města, kde vše přizpůsobili turistům a s normálním Thajskem to už moc společného nemá. Místní nejznámější turistická místa jsou zmíněná ve článku, hlavní turistická tepna je ulice Khao San Road, kde to žije celý den.Dovolená Bangkok

Klikněte pro zobrazení nabídky Bangkok: zájezdy nebo Bangkok: Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou v destinaci Bangkok!