Poloha Ostrov v Kykladském souostroví v Egejském moři
Rozloha 74 km2
Počet obyvatel 2500
Hlavní město Apollonia
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Ostrov Sifnos leží v západní části Egejského moře asi 35 kilometrů západně od ostrova Paros. Sousedním ostrovem je Serifos, které je vzdálen asi 17 kilometrů severozápadním směrem. Kréta leží asi 180 kilometrů jižně, 290 kilometrů východně se nachází ostrov Rhodos. Hlavní město Řecka Athény je vzdáleno asi 135 kilometrů.

Na ploše asi 74 km2 žije přibližně 2500 stálých obyvatel, kteří se živí zejména výrobou vína a pěstováním olivovníků.

Ostrov je poměrně hornatý. Hlavní město Apollonia se nachází v centru ostrova. Druhé největší město je Artemonas. Nejkrásnější pláží je Plati Gialos.

Ostrov pokrývají olivové a mandloňové háje na skalnatých svazích. Vesnicemi prostupuje vůně oleandru, čerstvých bylinek, majoránky a organa. Dochovala se zde původní řemesla – výroba keramiky a pletení košů.

Ostrov Sifnos není zaplaven turisty, takže zde najdete klid, výborné ubytování a přátelské místní obyvatele.

Sifnos přesně odpovídá obrazu, který vám jako první vytane na mysli když se řekne „řecký ostrov“. Čekají tu na vás především hory, úrodná údolí a liduprázdné přírodní pláže. Pláž Platis Ghialos je dokonce označována jako jedna z nejkrásnějších v celém Řecku. Můžete tu strávit celé den při koupání, plážovém volejbalu nebo povalováním na zlatavém písku. V poledním žáru se ukryjete v chládku některé z blízkých taveren.

Sifnos je prostě oáza. Je krásně zelený, dobře se tu dýchá, všude vládne čistota a pohodu. I v parných dnech se dá najít příjemný chládek. Bílé nevysoké domky, dlážděné uličky, architektura, kterou uvidíte pouze na Kykladách.

Ostrov Sifnos navštěvuje movitější klientela. Ubytování je tu poměrně drahé. Většina turistů se pravděpodobně ubytuje v přístavu Kamares. Je tu slušná pláž, spousta obchodů, taveren minimarketů, pekařství i cukráren. V přístavu zažijete pěkné výhledy na západ slunce.

Většina turistů jezdí na ostrov za mořem a koupáním. Pláže jsou tu většinou písčité. Chcete-li být ubytováni přímo na pláži a večery prožít rušnou zábavou, zvolte si Platis Gialos. Odtud také vyplouvají oblíbené plavby okolo ostrova.

Jestliže máte rádi klid a romantiku, lze doporučit Faros nebo Vathi.

Sifnos má dlouhou tradici keramické výroby – již od 3. století před naším letopočtem. Keramické dílny a obchůdky s keramikou zde najdete téměř na každém kroku.

I místní kuchyně je vyhlášená. Je spojená právě s keramickou výrobou – zdejší specialitou jsou výtečné zapékané pokrmy.

Důležitá telefonní čísla na ostrově Sifnos

 • Tísňové volání: 112
 • Policie: 100
 • Hasiči: 199
 • První pomoc: 166
 • Lékařská pohotovost: 1016
 • Informace o službě konajících lékárnách a nemocnicích: 1434
 • Centrum pro otravy: 210-779 3777
 • Turistická policie: 171
 • Lesní požáry – hasiči: 191
 • Přístavní policie: 108
 • ELPA – silniční asistence: 10 400

Zajímavosti a krásy ostrova Sifnos

Po ostrově Sifnos jsou rozesety malé vesničky a navštívit zde můžete 365 kostelů a klášterů nejrůznějších velikostí. Tyto nádherné stavby jsou navíc postaveny na překrásných místech. Navštívit všechny se asi nikomu nepodaří, ale některé byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Na ostrově Sifnos na vás čeká také nádherná příroda a skvělé pláže. Rozhodně tu nenajdete pulzující noční ruch.

Písek na plážích ostrova Sifnos doslova svádí ke vkročení do vln Egejského moře. Kryté zátoky s průzračnou vodou jsou ideální pro příznivce potápění a šnorchlování. Na většině pláží jsou k dispozici plážové sporty. Během poledního žáru se můžete ukrýt v osvěžujícím chládku některé z přilehlých taveren.