Poloha Ostrov v souostroví Kyklady v Egejském moři
Rozloha 75 km2
Nejvyšší pohoří/hora Profitis Ilias 695 m
Počet obyvatel 2000
Hlavní město Serifos/Chora
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Ostrov Serifos se nalézá v západní části Egejského moře. Na jihovýchodě sousedí s ostrovem Sifnos, přibližně 60 kilometrů leží ostrov Paros. Kréta se rozprostírá asi 200 kilometrů jižně a zhruba 230 kilometrů východně se nachází ostrov Rhodos. Hlavní město Řecka Athény jsou vzdáleny od ostrova asi 110 kilometrů.

Ostrov Serifos je poměrně hornatý. Jeho hlavní město Chora leží na východním pobřeží. Na rozloze 75 km2 žije asi 2000 stálých obyvatel ostrova. Pobřeží ostrova má délku 81,5 kilometrů, z toho 12 kilometrů tvoří písčité pláže.

Ostrov příliš neoplývá zelení. Většinu plochy zabírají nehostinné skalnaté kopce. Na vrcholu jednoho z nich jsou rozesety bílé domky správního městečka Chora.

Severní část ostrova je prostoupena pustým pohořím s nejvyšším vrcholem Profitis Illias, jenž se tyčí do výšky 695 metrů. V jižní části ostrova již pobřeží tak strmé není, soustřeďuje se sem turistický ruch a rozkládají se zde krásné pláže.

Ostrov žije bohatým duchovním životem. Najdete tu mnoho klášterů, k nejdůležitějším patří Chrisostrómos – kde roste palma a šeřík z roku 1653, dále pak klášter Manjía tis Vrísis nebo Panajía Chrisopií se zázračnou ikonou.

Co nabízí ostrov Serifos

Na ostrově Serifos na vás čekají hory, úrodná údolí a liduprázdné a nádherné pláže. Pulzující noční ruch tu ale nenajdete.

Po ostrově jsou rozesety malé vesničky s typickými místními restauracemi a skvělou řeckou kuchyní.

Turisté navštěvují ostrov Serifos pro jeho překrásné pláže a křišťálově čistou vodu. Zdejší pláže jsou dlouhé a široké, pokryté pískem a kameny. Na mnoha plážích mají v nabídce lehátka a slunečníky. Někde mají místo klasických slunečníků tamarišek, jež vás ochrání před horkým sluncem. Na některých plážích najdete i plážové bary a půjčovny sportovních potřeb.

Úžasné jsou pláže na severovýchodním pobřeží ostrova. Mnoho návštěvníků využívá snad nejkrásnější pláž na ostrově Psili Ammos, pláž Agios Sostis s nedotčenými písky, pláže Lia a Agios Ioannis. Na severu ostrova se rozkládají pláže Kentarchos s modrozelenými vodami a tamarišky, Platis Gialos u dvou malých zálivů a oblázková pláž Sykamia, která je největší pláží na ostrově. Klidnější místa ke koupání najdete na jihovýchodním pobřeží na plážích Karavi a poklidné pláži Kalo Ambeli. Na jihozápadě ostrova objevíte pláž Megalo Livadi s mělkými vodami a dlouhou písečnou pláží Avessalos. Soukromí najdete na pláži Malliandiko.

Serifos je známý také svými okouzlujícími vesničkami umístěnými ve skalnatém prostředí. Jiné vesničky jsou situovány v zátokách a dýchají tajemnou krásou.

Vesnička Livadi i ostatní přímořské lokality na ostrově umožňují návštěvníkům bohatý noční život.

Pokud chcete poznat kouzlo Řecka, najdete ho na tomto malebném ostrůvku – dlouhé písčité pláže, hory i údolí, tradiční vesničky s bílými domky. Takový je Serifos. Pro někoho velký, pro jiného malý. Pro někoho rušný, jinému připadá klidný.

Nejkrásnější na ostrově je jeho na kopci ležící správní středisko Chora. Toto malebné městečko bylo vystavěno v tradiční kykladské architektuře. Dominují tu překrásné kapličky s modrými kopulkami a větrné mlýny. Nad městečkem stojí čtyři sta let starý klášter Taxiarches. Klášter odolal mnoha nájezdům pirátů, kteří zde hledali poklad. Jeho krása dodnes okouzluje návštěvníky ostrova.

Na ostrově Serifos najdete mnoho cenných historických staveb, které jsou silně propojeny s místní tradicí a ostrovní historií. V hlavním městě ostrova a jeho okolí najdete více jak stovku kostelů a kaplí. Většina z nich pochází z doby byzantské. Za návštěvu určitě stojí Ježíšovy kostely – Agios Konstantinos či Agios Eleftherios.

Ostrov nabízí spoustu možností k ubytování. Nachází se tu mnoho hotelů, studií, apartmánů a pokojů k pronájmu.