Mystra je byzantské město ležící na cestě mezi Spartou a Kalamatou, asi 9 km od Sparty. Mystra je považována za jedno obrovské muzeum byzantské architektury. Takovou koncentraci významných středověkých kostelů a staveb asi nikde jinde nenajdete. Navíc místo není moc turisticky navštěvované, takže budete mít i klid na prohlídku. Celá památková lokalita je rozdělena na Dolní město, Horní město a Hrad. Mystra je zapsána na seznam UNESCO.

Zříceniny starobylého města se rozkládají na výběžku pohoří Tayetos. Mystra je již na první pohled opravdu úžasný pozůstatek byzantské kultury.

Kostel Agia Sofia

Kostel Agia Sofia

Historie města Mystra

V roce 1249 se městu dostalo pocty a stalo se hlavním městem Latinského království, což byl křižácký stát, který vznikl po dobytí Konstantinopole během čtvrté křižácké výpravy. Francouzský hrabě a křižák Guillaume de Villehardouin zde nechal postavit pevnost Mystra. Když potom Byzanticki dobyli zpět Moreu – dnešní Peloponés – museli Francouzi město opustit a císař Michal VIII. Palaeologus ji povýšil na hlavní město a sídlo vlády. Poslední císař Demetrius Palaeologus vydal Mystru v roce 1460 Turkům. Za vlády Turků Mystra upadala. V roce 1687 byla dobyta Benátčany a prospívala díky obchodům s hedvábím. Turci město znovu dobyli v roce 1715 a ze svého dalšího úpadku se již nevzpamatovala. V roce 1770 ji vypálili Rusové, v roce 1780 Albánci. Nejtěžší ránu pak zasadili Mystře Turci v souvislosti s řeckými osvobozovacími boji, kdy město vypálili, většinu domů zbořili a vyvraždili mnoho obyvatel.

Od poloviny 20. století se zdejší památky začaly rekonstruovat a v roce 1989 byla Mystra zapsána do seznamu UNESCO.

Rozvaliny u města Mystra

Rozvaliny u města Mystra

Zajímavosti města Mystra

K prohlídce pamětihodností Mystry jsou dva vstupy – jeden je z dolního parkoviště, druhý z horního parkoviště.

Z dolního parkoviště se dostanete k několika zajímavým památkám, mezi které patří:

Metropolitní chrám je komplex biskupského kostela sv. Demetria a biskupského paláce. Je to nejzajímavější objekt v Mystře. V tomto chrámu byl na císaře korunován Konstantin XI. a jsou zde k vidění fresky ze 14. století. Palác má nádvoří s arkádami. V prvním poschodí paláce je dnes muzeum se sbírkou byzantských mincí, šperků, soch, dobových šatů.

Za Metropolitním chrámem jsou Evangelický kostel, Theodorův kostel a kostel Afendiko. Vlevo za Metropolitním chrámem je na návrší ženský klášter Pantanassa, kde žijí řádové sestry a který je jediným obývaným místem v Mystře. Za klášterem je klášterní kostel Peribleptos, který je vestavěný do skály. Zde býval mužský klášter.

Krásné městečko Mystra

Krásné městečko Mystra

Mezi ženským klášterem a kostelem Peribleptos je takzvaný Frangopoulosův dům. Je to honosné sídlo významného dobového politika.

Z horního parkoviště se pak dostanete k těmto památkám:

Hrad Kastro na vrcholu kopce. Goethe sem ve svém Faustovi umístil setkání Fausta s trójskou Helenou. Ze zříceniny hradu je pěkný výhled po okolí.

Další památkou je panovnický kostel Agia Sofia, který v době turecké nadvlády sloužil jako mešita.

Palác despotů je další pamětihodností. Palácový komplex má tvar „L“. sídlili zde vládci Morejského despotátu.

Nejednodušší a časově nejvýhodnější a nejsnadnější cesta do města Mystra je osobním automobilem. Můžete sem jet i autobusem. Odjezd je athénského autobusového nádraží z terminálu A.

Mystra

Mystra

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Mystra

Dovolená Mystra je dobrou volbou pro každého, koho láká Řecko. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Mystra a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!