Mystra je byzantské město ležící na cestě mezi Spartou a Kalamatou, asi 9 km od Sparty. Mystra je považována za jedno obrovské muzeum byzantské architektury. Takovou koncentraci významných středověkých kostelů a staveb asi nikde jinde nenajdete. Navíc místo není moc turisticky navštěvované, takže budete mít i klid na prohlídku. Celá památková lokalita je rozdělena na Dolní město, Horní město a Hrad. Mystra je zapsána na seznam UNESCO.
Zříceniny starobylého města se rozkládají na výběžku pohoří Tayetos. Mystra je již na první pohled opravdu úžasný pozůstatek byzantské kultury.
Historie města Mystra
V roce 1249 se městu dostalo pocty a stalo se hlavním městem Latinského království, což byl křižácký stát, který vznikl po dobytí Konstantinopole během čtvrté křižácké výpravy. Francouzský hrabě a křižák Guillaume de Villehardouin zde nechal postavit pevnost Mystra. Když potom Byzanticki dobyli zpět Moreu – dnešní Peloponés – museli Francouzi město opustit a císař Michal VIII. Palaeologus ji povýšil na hlavní město a sídlo vlády. Poslední císař Demetrius Palaeologus vydal Mystru v roce 1460 Turkům. Za vlády Turků Mystra upadala. V roce 1687 byla dobyta Benátčany a prospívala díky obchodům s hedvábím. Turci město znovu dobyli v roce 1715 a ze svého dalšího úpadku se již nevzpamatovala. V roce 1770 ji vypálili Rusové, v roce 1780 Albánci. Nejtěžší ránu pak zasadili Mystře Turci v souvislosti s řeckými osvobozovacími boji, kdy město vypálili, většinu domů zbořili a vyvraždili mnoho obyvatel.
Od poloviny 20. století se zdejší památky začaly rekonstruovat a v roce 1989 byla Mystra zapsána do seznamu UNESCO.
Zajímavosti města Mystra
K prohlídce pamětihodností Mystry jsou dva vstupy – jeden je z dolního parkoviště, druhý z horního parkoviště.
Z dolního parkoviště se dostanete k několika zajímavým památkám, mezi které patří:
Metropolitní chrám je komplex biskupského kostela sv. Demetria a biskupského paláce. Je to nejzajímavější objekt v Mystře. V tomto chrámu byl na císaře korunován Konstantin XI. a jsou zde k vidění fresky ze 14. století. Palác má nádvoří s arkádami. V prvním poschodí paláce je dnes muzeum se sbírkou byzantských mincí, šperků, soch, dobových šatů.
Za Metropolitním chrámem jsou Evangelický kostel, Theodorův kostel a kostel Afendiko. Vlevo za Metropolitním chrámem je na návrší ženský klášter Pantanassa, kde žijí řádové sestry a který je jediným obývaným místem v Mystře. Za klášterem je klášterní kostel Peribleptos, který je vestavěný do skály. Zde býval mužský klášter.
Mezi ženským klášterem a kostelem Peribleptos je takzvaný Frangopoulosův dům. Je to honosné sídlo významného dobového politika.
Z horního parkoviště se pak dostanete k těmto památkám:
Hrad Kastro na vrcholu kopce. Goethe sem ve svém Faustovi umístil setkání Fausta s trójskou Helenou. Ze zříceniny hradu je pěkný výhled po okolí.
Další památkou je panovnický kostel Agia Sofia, který v době turecké nadvlády sloužil jako mešita.
Palác despotů je další pamětihodností. Palácový komplex má tvar „L“. sídlili zde vládci Morejského despotátu.
Nejednodušší a časově nejvýhodnější a nejsnadnější cesta do města Mystra je osobním automobilem. Můžete sem jet i autobusem. Odjezd je athénského autobusového nádraží z terminálu A.