Poloostrov Peloponés leží na jihu Balkánského poloostrova. Vybíhá do Středozemního a Krétského moře. Od konce 19. století, prokopáním Korintské šíje, je Peloponés prakticky ostrovem. V překladu název poloostrova znamená „Pelopův ostrov“. Pelot byl vnukem řeckého boha Dia, porazil ve vozatajských závodech vládce Élidy, vzal si jeho dceru a založil v Olympii slavné olympijské hry. Na poloostrově Peloponés ve starověku vznikala nejmocnější řecká palácová města. Důkazy o tom se našly v Mykénách na destičkách psaných písmem, ze kterého vzniklo písmo řecké. Vznikl zde i první novodobý řecký stát.

Nejznámější a turisty nejnavštěvovanější místa najdete v kraji Argolida. Jsou to Epidaurus, Nafplio, Argos, Mykény, Tíryns a Assini. A samozřejmě také Olympia.

Na Peloponésu je největší koncentrace antických památek.

Peloponés je velice krásný kus Řecka, který však zůstává lehce opomíjen v porovnání s dalšími řeckými destinacemi (především ostrovy). Většina lidí jej navštíví v rámci poznávacích zájezdů do Řecka a nebo případně v rámci krátkých výletů (jsou-li v Řecku v destinaci, která je v dojezdové vzdálenosti od Peloponésu), drtivou většinu turistů však tento poloostrov na jejich dovolené v Řecku zcela mine, což je především pro jeho bohatou historii škoda.

Budete-li moci, určitě se na nejznámější místa Peloponésu zajeďte podívat, stojí za to!