Město Epidaurus (či Epidauros) leží na pobřeží v severovýchodní části poloostrova. Je to posvátný okrsek boha lékařství Asklépia. Podle báje byl Asklépion synem boha Apollóna a královny Korónidy. Vychovával ho Kentaur Cheirón na hoře Pilio, který chlapce zasvětil do tajemství lékařství. Asklépion byl široce uctíván v celém starořeckém světě a měl po celé zemi mnoho chrámů. Tím nevýznamnějším byl však právě tento v Epidauru. Město sloužilo jako lázně s různými léčivými procedurami. Počátky zdejšího kultu spadají do 6. století před naším letopočtem. Ve 4. století zde bylo vybudováno mnoho staveb kultovního i světského charakteru.
Asklépions zde údajně léčil ve spánku. Každý z nemocných se po povinné předchozí oběti odebral do kryté sloupovité síně, kde strávil noc s nadějí, že ho bůh buď přímo vyléčí nebo mu alespoň poradí jak se vyléčit. Léčenými metodami bylo hlavně přírodní lékařství a diety, ale také chirurgické zákroky. Léčilo se ale také uštknutím hadem nebo pomocí snů.
Zajímavosti města Epidaurus
Hlavní stavbou, která městu dominuje je divadlo, které bylo postaveno na přelomu 4. a 3. století před naším letopočtem. Divadlo je dnes považováno za jedno z nejlépe dochovaných řeckých divadel. Stojí v prudkém svahu kopce na jižním okraji areálu. Hlediště ve tvaru půlkruhu bylo postaveno z bílého vápence a pojalo až 14 tisíc diváků. V nové době bylo restaurováno a upraveno pro uvádění antických her pod širým nebem. Má výbornou akustiku. Když dole upustíte minci, bude slyšet cinknutí až v horní řadě sedadel. V divadle se během letní sezóny hrají různá představení antických dramat. Každé čtyři roky se tady konaly divadelní a sportovní hry, které byly součástí oslav kultu Asklépiona.
Na úpatí svahu po divadlem stojí moderní muzeum. Pro návštěvníky jsou zajímavé pozůstatky sochařské výzdoby.
Vlastní posvátný okrsek leží v háji na severu a severozápadu od muzea. Před muzeum byly odkryty základy kategógeia, což je velký poutní dům o čtvercovém půdorysu 76 x 76 metrů. Měl dvě podlaží se 160 místnostmi, které byly umístěny kolem čtyř vnitřních sloupových nádvoří.
Na severozápad odtud, za troskami gymnasia s později vystaveným římským ódiem, leží dórský Asklépiův chrám. Je to nejposvátnější místo postavené kolem roku 375. A právě zde se v podzemí prováděly léčebné procedury.
Při západním okraji Asklépiova chrámu si můžeme prohlédnout zbytky kruhové mramorové stavby – tholu. Zachovalá přízemní část má charakter jakéhosi bludiště s úzkými soustřednými chodbičkami. Soudí se, že v chodbičkách byli chováni posvátní hadi, které měl Asklépios ve svém znaku. Tholos byl dokončen v roce 330.
Za tholem jsou zbytky abata či koiméteria, v němž se nemocní ukládali ke spánku.
V přírodní sníženině na severozápadě od tholu stojí stadion. Sportovní části her sloužil zdejší stadion. Konaly se zde hry zvané Asklépiady, kterébyly trochu ve stínu slavnějších Olympijských a Delfských her.
Celý posvátný areál byl uzavřen, když východořímský císař Theodosios I. zakázal v roce 393 provozování pohanských kultů a obřadů.
Do Epidauru je možné se dostat směrem od Nafplia cca 41km, ale pravděpodobnější je cesta od Korynthu asi 60km. Toto místo se rozkládá v příjemné krajině poloostrova Argolidy.