Město Epidaurus (či Epidauros) leží na pobřeží v severovýchodní části poloostrova. Je to posvátný okrsek boha lékařství Asklépia. Podle báje byl Asklépion synem boha Apollóna a královny Korónidy. Vychovával ho Kentaur Cheirón na hoře Pilio, který chlapce zasvětil do tajemství lékařství. Asklépion byl široce uctíván v celém starořeckém světě a měl po celé zemi mnoho chrámů. Tím nevýznamnějším byl však právě tento v Epidauru. Město sloužilo jako lázně s různými léčivými procedurami. Počátky zdejšího kultu spadají do 6. století před naším letopočtem. Ve 4. století zde bylo vybudováno mnoho staveb kultovního i světského charakteru.

Asklépions zde údajně léčil ve spánku. Každý z nemocných se po povinné předchozí oběti odebral do kryté sloupovité síně, kde strávil noc s nadějí, že ho bůh buď přímo vyléčí nebo mu alespoň poradí jak se vyléčit. Léčenými metodami bylo hlavně přírodní lékařství a diety, ale také chirurgické zákroky. Léčilo se ale také uštknutím hadem nebo pomocí snů.

Divadlo ve městě Epidaurus

Divadlo ve městě Epidaurus

Zajímavosti města Epidaurus

Hlavní stavbou, která městu dominuje je divadlo, které bylo postaveno na přelomu 4. a 3. století před naším letopočtem. Divadlo je dnes považováno za jedno z nejlépe dochovaných řeckých divadel. Stojí v prudkém svahu kopce na jižním okraji areálu. Hlediště ve tvaru půlkruhu bylo postaveno z bílého vápence a pojalo až 14 tisíc diváků. V nové době bylo restaurováno a upraveno pro uvádění antických her pod širým nebem. Má výbornou akustiku. Když dole upustíte minci, bude slyšet cinknutí až v horní řadě sedadel. V divadle se během letní sezóny hrají různá představení antických dramat. Každé čtyři roky se tady konaly divadelní a sportovní hry, které byly součástí oslav kultu Asklépiona.

Na úpatí svahu po divadlem stojí moderní muzeum. Pro návštěvníky jsou zajímavé pozůstatky sochařské výzdoby.

Vlastní posvátný okrsek leží v háji na severu a severozápadu od muzea. Před muzeum byly odkryty základy kategógeia, což je velký poutní dům o čtvercovém půdorysu 76 x 76 metrů. Měl dvě podlaží se 160 místnostmi, které byly umístěny kolem čtyř vnitřních sloupových nádvoří.

Na severozápad odtud, za troskami gymnasia s později vystaveným římským ódiem, leží dórský Asklépiův chrám. Je to nejposvátnější místo postavené kolem roku 375. A právě zde se v podzemí prováděly léčebné procedury.

Asklépion

Asklépion

Při západním okraji Asklépiova chrámu si můžeme prohlédnout zbytky kruhové mramorové stavby – tholu. Zachovalá přízemní část má charakter jakéhosi bludiště s úzkými soustřednými chodbičkami. Soudí se, že v chodbičkách byli chováni posvátní hadi, které měl Asklépios ve svém znaku. Tholos byl dokončen v roce 330.

Za tholem jsou zbytky abata či koiméteria, v němž se nemocní ukládali ke spánku.

V přírodní sníženině na severozápadě od tholu stojí stadion. Sportovní části her sloužil zdejší stadion. Konaly se zde hry zvané Asklépiady, kterébyly trochu ve stínu slavnějších Olympijských a Delfských her.

Celý posvátný areál byl uzavřen, když východořímský císař Theodosios I. zakázal v roce 393 provozování pohanských kultů a obřadů.

Do Epidauru je možné se dostat směrem od Nafplia cca 41km, ale pravděpodobnější je cesta od Korynthu asi 60km. Toto místo se rozkládá v příjemné krajině poloostrova Argolidy.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Epidaurus (Epidauros)

Dovolená v destinaci Epidaurus (Epidauros)? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do Řecka a vyberte si ze všech dostupných možností!