Dovolenou na Olympské riviéře prožijete na severovýchodním pobřeží Řecka, na jednom z nejkrásnějších míst této jihoevropské země, pod impozantním pohořím Olymp, které si podle řecké mytologie vybralo dvanáct bohů za své sídlo a místo, odkud vládli zemi.

Olympská riviéra je jedinečná díky své poloze a klimatu, který nabízí. Kombinace nejvyšších hor Řecka a Egejského moře je ideální pro odpočinek, ozdravný pobyt i aktivní dovolenou. Právě tato oblast se mimo jiné pyšní modrou vlajkou čistoty moře. Díky nejvyššímu pohoří – Olympu, je Olympská riviéra zelenější a atraktivnější než jiné lokality v Řecku. Toto umístění je situováno velmi optimálně i k návštěvě různých archeologických nalezišť, pamětihodností i přírodních úkazů.

Olympská riviéra se rozkládá pod bájnou horou Olymp a je ideálním místem pro rodinnou dovolenou v Řecku. Nabízí klidný pobyt v letoviscích Nei ori, Platamonas a Leptokaria. Při koupání v teplých vodách Egejského moře a při pohledu na horský masiv Olympu, který se tyčí nad vámi, pochopíte, proč je Olympská riviéra považována za sídlo řeckých bohů a rodiště múz. Dovolená na Olympské riviéře poskytuje skvělé podmínky pro turistiku a cykloturistiku. Na pobřeží Olympské riviéry se můžete věnovat rovněž potápění. Lze odtud podnikat zajímavé výpravy. Oblíbené jsou zejména výlety lodí a výstup na Olymp s prohlídkou klášterů Meteora.

Olympská riviéra leží na pobřežním pásu Egejského moře a táhne se do délky 70 kilometrů.

Počasí a turistická sezóna na Olympské riviéře

Turistická sezóna je zde poměrně dlouhá. Trvá od začátku května až do poloviny října. Jarní a podzimní termíny využívají turisté pro poznávací zájezdy po Řecku. Atraktivitu oblasti však tvoří zejména dlouhé písčité pláže a dostupnost významných historických, kulturních a přírodních památek. Zdejší pláže pravidelně dostávají ocenění – Modrou vlajku Evropské unie. Návštěvníci Řecka si rádi prohlédnou druhé největší město Thessaloniki (Soluň), historického městečka Dijon (nepleťte si jej s tím francouzským :-) ), údolí Tempi, městečko Kalambaka nebo kláštery Meteora.

Olympská riviéra je známá tím, že spíš než o jaru, létu, podzimu a zimě, hovoříme o třech obdobích, které nám z jejich názvu samotná napoví, jakým počasím jsou provázena:

  • období dešťů (říjen – únor)
  • období květů a zrání (březen – červenec)
  • období sucha (červenec – září).

Do oblasti Olympské riviéry je přiváděna voda z ledovců v pohoří Olymp. To vytváří příjemné zdejší klimatické podmínky, poměrně málo srážek a stálé teploty ovzduší. Tyto podmínky mají příznivý vliv na astmatiky a alergiky, osoby s kožními nemocemi a osoby náchylné k onemocnění horních cest dýchacích.

Zajímavosti a zajímavá místa Olympské riviéry

Na Olympské riviéře nemusíte nakupovat balenou vodu. Pitná a velmi kvalitní minerální voda teče v hotelích přímo z vodovodního kohoutku. Podle staré řecké báje tato voda čiší z olympských hor, kde se oplachovala bohyně lásky Afrodité. Ten, kdo se touto vodou opláchne, tak podle legendy do roka a do dne zkrásní.

Správním střediskem celé oblasti je město Katerini, vzdálené asi 65 kilometrů jižně od Soluně. Na místě bývalých malých rybářských vesniček jsou vybudována turistická letoviska Katerini, Paralaxa, Olympiaki Akti, Vorikos, Plaka, Leptokaria, Panteleimon, Nei Poria a další. Letoviska nabízí ubytování ve studiích, penzionech, malých rodinných hotelech i v moderních hotelových komplexech s moderním vybavením.

Ve všech letoviscích se nachází velké množství tradičních restaurací a taveren. Taverny bývají otevřené celoročně. Ceny se zde pohybují v podobných relacích, na jaké jsme zvyklí v českých městech. Řekové se zde stravují podobně jako v rodině. Sedí se okolo jednoho stolu s papírovým ubrusem. Objednávají se dva nebo tři chody, salát a různé přílohy.

V rybích tavernách můžete ochutnat dražší mořské speciality.

Na Olympské riviéře objevíte i gril bary, v nichž je grilované maso podáváno s malou porcí rýže nebo hranolek a zeleninovou oblohou.

Jak se na Olympskou riviéru dostat

Buď formou organizovaného zájezdu s některou z cestovních kanceláří, osobním autem, nebo autobusem z velkých měst – Athény, Soluň. Jedna z možností je také využití leteckého spojení. Transfer z letiště trvá asi 1 hodinu 40 minut.