Poloha Ostrov v Jónském souostroví
Rozloha 356 km2
Počet obyvatel 25 000
Hlavní město Lefkáda
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Ostrov Lefkáda leží v souostroví Jónských ostrovů. Na ploše 356 km2 žije 25 tisíc obyvatel. Svůj název dostal ostrov podle bílých skal na jižním pobřeží – řecké slovo „Levkos“ znamená „bílý“. Ostrov je od pevniny vzdálen jen asi 1 kilometr, je od ní oddělen úzkým průplavem, přes který vede most, jenž pevninu a ostrov spojuje.

Ostrov si zamiloval řecký rejdař Aristoteles Onassis, v roce 1962 koupil malý ostrov Skorpios ležící v těsné blízkosti letoviska Nídri a celý život se snažil ostrov Lefkáda uchránit od turistického ruchu a uchovat tak neobyčejnou krásu a půvab panenské přírody Lefkády. Podařilo se alespoň to, že dnes je celé západní pobřeží ostrova státem chráněnou oblastí se zvláštním režimem.

Díky pomalejšímu rozvoji turistického ruchu se ve vnitrozemí můžete setkat s pravým řeckým venkovem. Místní obyvatelé zde stále chovají stáda koz, na políčcích pěstují vinou révu, olivy, fíky, citrusy.

Na jižním pobřeží ostrova převládají nížiny s hustou vegetací citrusů, fíkovníků a vinic. Ve vnitrozemí se do výšky 1100 metrů vypíná mohutné pohoří, které se strmě svažuje na západ a vytváří impozantní kulisu krásných dlouhých pláží s mohutnými vápencovými útesy. Některé pláže jsou díky vysokým útesům hůře dostupné. Vápencové mořské dno dodává mořské vodě tyrkysové zabarvení.

Lefkáda nebo také Lévkas nebyla původně ostrovem, ale svým severním výběžkem byla napojena na řeckou pevninu, od níž však byla oddělena kanálem již v 7. století před naším letopočtem. Korinťané, kteří kolem roku 640 před naším letopočtem zakládali první kolonie, se tak mohli pod ochranou ostrova plavit podél pevniny. Ještě dnes se v tomto průplavu udržuje hloubka kolem 5 metrů, dno se však musí opakovaně bagrovat. Samozřejmě by bylo možné kanál zasypat a postavit pevnou silnici. Většina z 21 tisíc obyvatel Lefkády chce ale zůstat ostrovany, což potvrdil i průzkum veřejného mínění.

Krajinářsky nabízí Lefkáda mnohé. V hornatém vnitrozemí se zachovaly původní vesnice, na pobřeží se rozprostírají překrásné pláže. Na severu přechází hornatý ostrov do roviny. V laguně se chovají ryby. Také na východě je ostrov plochý, aniž by však ztratil své kouzlo. U východního pobřeží si někteří boháči, jako třeba někdejší rejdařský král Aristoteles Onassis, pořídili soukromé ostrovy. Nejoblíbenějším letoviskem Lefkády je Nídri, ležící naproti Onassisovu ostrovu.

Ostrov Lefkáda se stal rájem pro milovníky vodních sportů. Nacházejí se tu nejkrásnější místa vhodná pro windsurfing, kiteboarding a paragliding. Ideální podmínky zde jsou i pro cykloturistiku.

Zdejší moře má nádherné zabarvení díky vápencovému podloží a bílým skalám. Bílé pláže, pokryté pískem a oblázky, najdete zejména na západním pobřeží ostrova. Na jihovýchodním pobřeží převládá spíše bezvětří, pláže tu jsou převážně oblázkové, ale vždy s křišťálově čistou vodou. Chcete-li poznat skutečnou tvář Lefkády, vystoupejte po krkolomných cestičkách až na vrchol nejvyšší hory Stavrota, přitom navštivte malebné vesničky a objevte klid rušený jen bzukotem cikád a cinkáním zvonců zbloudilých stád koz.

Nejen podle nás je Lefkáda jedním z nejkrásnějších ostrovů Řecka, ne-li tím nejkrásnějším. Takže pokud jste zde ještě nebyli, neváhejte, neuděláte chybu!

Důležitá telefonní čísla na ostrově Lefkada

 • Tísňové volání: 112
 • Policie: 100
 • Hasiči: 199
 • První pomoc: 166
 • Lékařská pohotovost: 1016
 • Informace o službě konajících lékárnách a nemocnicích: 1434
 • Centrum pro otravy: 210-779 3777
 • Turistická policie: 171
 • Lesní požáry – hasiči: 191
 • Přístavní policie: 108
 • ELPA – silniční asistence: 10 400

Počasí na Lefkadě

Počasí je na Lefkádě v zásadě stejné jako na ostatních Jónských ostrovech. To, čím se liší, je více vláhy. Ostrov je úrodnější a místní podmínky jsou ovlivněny termickými větry.

Zima na Lefkádě trvá od listopadu do března. Teploty jsou sice relativně vysoké – mezi 10 – 20°C, ale moc příjemně zde není. Pociťujete vlhko a téměř neustále zde prší.

[forecast location=“Preveza, Greece“ caption=“Ostrov Lefkada“ numdays=“5″]

V dubnu se teploty začínají dostávat až k 25°C, bývá slunečno a ostrov se zazelená. Od června do srpna se teploty pohybují mezi 25 – 35°C, obloha je bez mraků a fouká příjemný větřík. Právě termickými větry je Lefkáda pověstná a díky nim tu jsou dobré podmínky pro windsurfing a kitesurfing.

V září teploty mírně klesnou ke 30°C. Příjemné počasí trvá až do října, kdy je moře stále ještě dostatečně teplé  ke koupání.