Essaouira je starobylé marocké město zařazené na seznam UNESCO. Portugalci město vybudovali jako přímořskou pevnost, která nebyla nikdy dobyta. Arabové nazývají město Sawira.

Město se stalo velmi navštěvovaným turistickým cílem. Turisté sem přijíždí především za krásným mořem, za  nádhernými plážemi a skvělým možnostem surfování. Milovníky historie zaujmou pozůstatky bývalé portugalské pevnosti, či starobylý přístav. Na hradbách narazíte na děla z 18. století. Turistickými lákadly je i ostrov Magador.

Essaouira

Essaouira

Essaouira je nejkrásnější letovisko v Maroku. Je to přímořské letovisko a zároveň malebné přístavní městečko ležící na pobřeží Atlantského oceánu. Město s poklidnou atmosférou bylo v roce 2001 zapsáno do seznamu UNESCO. Arabové město nazývají Sawira, což znamená „dobře navržené“. Místní obyvatelé bydlí v bílých domech s modrými okenicemi a dveřmi – podle Maročanů odhání modrá barva zlé duchy.

Essaouira je místem vhodným pro individuální turistiku, trávení času na nekonečně dlouhých plážích s vynikajícími podmínkami pro windsurfing, místem pro turisty, kteří nevyžadují přepychové ubytování. Vyskytují se tu hotely střední třídy ve městě nebo o něco nákladnější na okraji pláže. Nalézá se zde také spousta malých hostelů a ubytoven. S restauracemi se tu moc nesetkáte, spíše s dřevěnými domky na způsob našich kiosků.

Dopravit se sem můžete buď autobusem z Marrakéše, nebo z Agadiru lodí.

Historie města Essaouira

Archeologické výzkumy poukazují, že zdejší oblast byla osídlena již v prehistorickém období.

Už v 1. století našeho letopočtu zde kartaginský mořeplavec Hanno založil obchodní stanici. Po Kartagincích sem přišli Římané. Lákadlem pro ně byly Purpurovy ostrovy, což je dnešní ostrov Mogador. Vyskytovali se zde totiž měkkýši murex, z jejichž výměšků se vyrábělo nachové barvivo.

Ulice města Essaouira Ulice města Essaouira

© Philip Lange / Shutterstock.com

V 15. století sem dorazili Portugalci, kteří vytvořili vojenské a obchodní centrum, jež nazvali Mogador. Rozmachu se město dočkalo v 18. století s příchodem sultána Mohammeda III.. Ten najal francouzského architekta, aby navrhl město, které by odpovídalo dobovým nejvyšším nárokům. Sultán město pojmenoval Sawíra – francouzský přepis Essaouira, což znamená „dobře navrženo“.

Po příchodu Francouzů v roce 1912 se město znovu přejmenovalo na Mogador.

Se získáním nezávislosti Maroka, v roce 1956, se město znovu stalo Sawírou a dnes se stalo nejkrásnějším městem na marockém pobřeží.

Zajímavosti města Essaouira

Pláže

Pláže jsou dlouhé 140 kilometrů a táhnou se až k mysu Sym. Na plážích najdete písečné duny, které se volně rozprostírají směrem od moře. Na jižním okraji, hned za řekou, najdete rozvaliny staré pevnosti, téměř zasypané pískem. Pláž není ničím chráněna, a tak zde vanou silné větry od oceánu, což vyhovuje vyznavačům windsurfingu a kitesurfingu.

Plavání se doporučuje pouze na hlídaných plážích co nejblíže pobřeží, protože ve vlnách Atlantiku se vyskytují silné spodní proudy. K nevýhodám místních pláží patří vysoká koncentrace turistů. Především v letních měsících jsou pláže poněkud přeplněné.

Nedaleko města najdete i několik osamělých, avšak kamenitých pláží. K nejvyhledávanějším a nejtradičnějším místním plážím patří stejnojmenná pláž Essaouira, na níž se nabízí široká nabídka plážového servisu a vodních sportů.

K dalším oblíbeným střediskovým plážím, nacházejících se v přímořské provincie Essaouira, patří Moulay Bouzerktoun, Sidi Kaouki, Tafelney a Bhibeh. Pláže jsou písečné, vstup do moře je pozvolna klesající, mořské dno je také písečné. Tyto pláže jsou ideálním místem zejména pro rodiny s malými dětmi a seniory.

Na plážích se také dá projet na koni nebo velbloudovi.

Ostrov Mogador

Ostrov Mogador leží proti městu a nachází se zde mohutné opevnění, mešita a dnes již nepoužívaná věznice. Mogador tvoří vlastně dva ostrovy a několik dalších malých ostrůvků. Jsou to ze starověku známé Purpurovy ostrovy.

Pevnost na ostrově Mogador

Pevnost na ostrově Mogador

Dnes se zde můžete setkat s vzácnými Eleonořinými sokoly, kteří zde od dubna do října hnízdí a pak se vydávají na Madagaskar.

Přístav

Zdejší přístav je plný modře zbarvených rybářských lodí. Jeho součástí je Skala de la Ville – námořní bašta vybudovaná u útesů. Dnes je zde umístěna sbírka evropských mosazných děl z 18. a 19. století. Děla najdete i na Skala du Port.

Zajímavostí města Essaouira je i rybí trh, kde si můžete vybrat ryby nebo mořské plody, které vám místní kuchař sám připraví. Stejně fungují i rybářské restaurace u pláže, ale zde zaplatíte za přípravu speciality mnohem více.

Přístav města Essaouira

Přístav města Essaouira

K dalším zajímavostem patří řezbářské galerie a náměstí Nezávislosti s mnoha stánky a krámky místních obchodníků.

Milovníci přírodních krás se mohou projít v nedalekých údolích a navštívit třeba sklípky, kde se připravuje olivový olej.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.67 hvězdy
    4.67 / 5 (3 )
  • 93.4%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 500 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

UNESCO památka, krásné hradby a nádherná medina!

dne 2015-04-08 13:01:51

Essaouira je krásné město zapsané do seznamů UNESCO, takže během cesty Marokem nemohlo v našem itineráři chybět.
Zajímavé je město samo o sobě, památky jsme tady moc nevyhledávali, protože nejzajímavější jsou stejně na Essaouiře 2 věci - městské hradby a medina. Viděli jsme medinu v Marrákeši, ale ta v Essaouira je mnohem hezčí, zajímavější, má daleko větší atmosféru! Navíc místní přístav je nádherný, možnost si sednout a koukat na rybářské loďky jak se pohupují ve vlnkách je skvělá.
Místní pláž nám naopak nepřišla nic extra, špinavá od velbloudů, je tady hodně prodejců, kteří jsou trošku otravní... Je tady ale spousta restaurací a barů, kam se dá zajít na dobré jídlo a nebo jen posedět u čaje.
Skvělé město!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Naše oblíbené marocké město!

dne 2014-11-08 19:48:40

Essaouira je krásná a je to naše oblíbené místo v Maroku. Když půjdete do staré medíny, je to jako kdybyste putovali v čase. Celé tohle místo je tak úžasné, že jsme ani nevěřili vlastním očím. Je úplně jiné než ostatní medíny, které jsme v Maroku viděli.

Obchodníci tady nejsou příliš otravní, stačí jim říct děkuji a jsou v pohodě. Lidé nám tady přišli hrozně v pohodě, dokonce jsme viděli několik obchodů bez přítomné obsluhy.

Krásná je stará portugalská pevnost a moc hezký je i rybářský přístav a několik souků ve městě.

Opravdu doporučuji návštěvu!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Vrele doporucuju!

dne 2014-11-01 01:04:20

Essaouira ma super plaz, ktera je snad nekonecna. Sli jsme po ni asi hodinu a porad nemela konec. Najit si tady klidne misto, kde budete sami nebude vubec problem. Pisek je tady jemny, vstup do more pozvolny a more je klidne takze idealni pro deti a nebo lidi kteri neumi dobre plavat. Na plazi vam prodavaci prodaji piti i jidlo, muzete se svest na velbloudovi a protoze je tady docela vetrno, tak neni problem provozovat windsurfing a podobne sporty.

Essaouira je utulne mesto se zajimavou atmosferou, hlavne jeji stara cast a hradby. Prochazky po hradbach jsou super, muzete koukat na rozbourene more a vlny ktere se s rachotem tristi o hradby a nebo jen sedet na hradbach a nebo si cist napisy na kanonech.

Nevahejte a kdyz budete moct, zajedte si sem stoji to za to!Dovolená Essaouira

Essaouira je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Essaouira či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy do Maroka, stačí kliknout sem a vybrat si :-)