Agadir je nejznámější a také nejoblíbenější typické nearabské letovisko v Maroku, na pobřeží Atlantiku. Leží asi 500 kilometrů od Casablancy a je známé pod názvem „Perla marockého pobřeží“.

Agadir byl založen roku 1505 portugalskými mořeplavci v místě původní berberské rybářské osady. Je důležitým marockým přístavem. Nabízí krásnou dlouhou písečnou pláž, kvalitní restaurace, obchody s pevnými cenami a hlavně 300 dní slunečního svitu v roce. Turistickým lákadlem jsou nejen nádherné pláže, ale i městské muzeum, kasbah (pevnost) či Jardim de Olhao.

Agadir

Agadir

Agadir je moderní, typické nearabské letovisko s luxusními hotelovými komplexy. Letovisko je nazýváno „Perla marockého pobřeží“. Po ničivém zemětřesení v roce 1960, které si važádalo asi 18 tisíc lidských životů, bylo znovu obnoveno. Na turisty zde čeká 10 kilometrů dlouhá zlatavě písčitá pláž s turistickým vláčkem, řadou kvalitních hotelů a nejlepší infrastrukturou v zemi. Pláž má tvar půlkruhu, je široká, písčitá, čistá a je chráněna před oceánskými větry.

Oceán má u pobřeží tmavou, skoro černou barvu a velmi pozvolna se svažuje do hloubky. Každý hotel má vyhrazenou část, kam domorodci nemají přístup. Policejní hlídky na koních vzbuzují patřičný respekt, takže se zde téměř nesetkáte s obtěžováním domorodých prodavačů čehokoliv. Podél pláže se nalézá řada kaváren a půjčoven lehátek i slunečníků.

Pláž města Agadir

Pláž města Agadir

Pokud vás již unaví pobyt na pláži v Agadiru, můžete se vydat k rybářským vesničkám se zálivy a plážemi bez hotelů. Směrem dále do vnitrozemí narazíte na Rajské údolí s překrásnými a exotickými palmovými soutěskami. Můžete se také vydat na dvoudenní výlet k sezónním vodopádům v Immouzer des Ida Outanane.

První zmínky o Agadiru pocházejí z 16. století. To zde Portugalci vybudovali pevnost a obchodní stanici. Město dostalo berberské jméno Agadir – Opevněná sýpka. Po pevnosti však dnes už nejsou ani stopy. Dynastie Saadovců zde na kopci nad městem vystavěla mohutnou kasbu (pevnost), z níž se naskýtá nádherný pohled na město.

Zajímavosti Agadiru

Kromě rybářského a obchodního přístavu patří k zajímavým místům:

Souk al Had

Tržiště obehnané zdí vysokou 6 metrů, 12 branami a cimbuřím.

Městská tržnice

Na měststké tržnici najdete přesně to, co od tržiště Maroku očekáváte – přehršel produktů, zmatek a pestrobarevnou směsici vjemů.

Městská tržnice v Agadiru

Městská tržnice v Agadiru

Park Ptačí údolí

Park Ptačí údolí s voliérou, malou zoologickou zahradou a vodopádem. Vše působí velmi příjemným a uklidňujícím dojmem. Bujná vegetace přitahuje po celý rok nejrozmanitější druhy ptactva.

Kasbah

Pevnost byla postavena v roce 1540 s výhledem na portugalské vojenské pozice. Je to starobylá pevnost nacházející se na vrcholu kopce, několik kilometrů za městem. Po ničivém zemětřesení roku 1960 byl Kasbah téměř zničen. Pevnost byla následně opravena, ale uvnitř se již nic nenachází.

Pevnost (kasbah) města Agadir

Pevnost (kasbah) města Agadir

V současnosti slouží pouze jako turistická atrakce a rozhledna s nádhernou vyhlídkou. Z centra města je Kasbah poměrně viditelná, ovšem nejviditelnější je obrovský arabský nápis „Alláh – Národ – Král“, poskládaný z bílých kamenů na stráni.

Pláže

Agadir je nejvíce proslavený svými plážemi. Centrální pláž je ve tvaru půlkruhu, a je tak chráněna před větry od oceánu.

Městské museum

V městském muzeu najdete sbírku berberských šperků, keramiky, koberců a dalších výrobků berberské kultury.

Jardim de Olhao

Zahrady Jardim de Olhao s berberskou architekturou.Velmi příjemný venkovní areál. Parková zahrada s kavárnou a dětským hřištěm byla otevřena v r. 2003. Zdi a budovy jsou v zahradě postavené v tradičním berberském stylu. V malé galerii u vchodu jsou vystavena díla místních umělců. Vedle Jardim de Olhao stojí Exposition Mémoire d´Agadir, kde jsou vystaveny některé zajímavé fotografie města z doby před zemětřesením a po zemětřesení.

Jardim de Olhao

Jardim de Olhao

Podvečerní Agadir je přímo stvořený k procházkám po nábřeží.

Agadir je i dobrým výchozím bodem pro další poznávání země. Kousek od něj se rozkládá pohoří jménem Antiatlas anebo oblast Západní Sahary . Pár kilometrů jižně od města se nachází Národní park Sús – Massa, který se stal významným pro pozorování ptáků.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3.2 hvězdy
    3.2 / 5 (5 )
  • 64%
  • (5)

Summary:

Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Krásná ale špinavá pláž

dne 2015-05-12 04:04:51

Agadir je docela udržované město, prodejci tady sice otravují, ale když jim řeknete "ne", dají obvykle pokoj. Pláž je krásná, ale trošku mne překvapilo, kolik tady bylo psích hovínek, které nikdo neuklízel. Na pláži je vůbec docela dost odpadků a třeba i střepů :( S dětmi bych se tady asi bál. Agadir je jinak moderní město se spoustou hotelů, kde se dá strávit dovolená. Nejlepší mi tady přišly západy slunce nad mořem, ty byly nádherné.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Turistické letovisko s ničím výjimečným

dne 2015-04-07 14:24:01

V Agadiru se nám líbila promenáda okolo pobřeží, kde se dalo procházet, pozorovat západy slunce a zajít třeba na skleničku. Pláž jsme měli u hotelu docela čistou, mimo hotel byly sem tam odpadky. Vodní sporty byly omezené bohužel jen na vodní skútry, které vyšly hodně draho.
Místní kasba nám byla delegátem doporučena k návštěvě, ale upřímně řečeno - nestálo to za to, bylo to tady počmárané graffiti, spousta odpadků a různých podivných existencí nabízejících projížďky na velbloudech a podobně.
Agadir bohužel není Maroko, je to rádoby moderní turistické letovisko. Pokud chcete vidět opravdové Maroko, musíte vyrazit z Agadiru pryč. Neudělat to by byla škoda!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Skvělá dovolená v Agadiru - záleží na hotelu

dne 2014-12-23 21:15:07

Pláž je v Agadiru hodně rušná, každý hotel má část pláže vyhrazenou pro své hosty a o tu část se stará. Naše pláž byla super, čistá, dostatek lehátek. Promenáda je v Agadiru hezká, dlouhá, končí až v rybářském přístavu, který je kouzelný. Je tady spousta obchodů, včetně značek jako Zara a fast foodů jako McDonalds a Pizza Hut. Mají tady dokonce i malé zoo. Zkusili jsme se projet na velbloudovi - zajímavý zážitek :-) Zajděte si do souku, kde je spousta obchodů, samozřejmě běžné turistické krámy a fejkové značky, ale dají se koupit i nějaké hezké suvenýry. Je tady i docela velký výběr restaurací.
Nám se v Agadiru líbilo, hodně ale asi bude záležet na hotelu. My byli s hotelem spokojení, bylo to čisté a udržované místo, ze kterého jsme mohli vyrážet na výpravy do okolí.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Super vylety do okoli, nadherne zapady slunce

dne 2014-11-18 19:52:07

Kolem hotelu nebylo moc co videt snad az na souk, tak jsme vyjeli na vylety a ty byly super. Agadir samotny nic extra, plaz je tady ale krasna a pozorovani zapadu slunce z balkonu hotelu bylo proste paradni. To mi bude chybet nejvic!
Rada pro ostatni - behem leta tady nejezdete, protoze je tady casto hodne zamraceno. I podle mistnich je nejlepsi doba tady jet rijen nebo listopad, coz nam v cestovce samozrejme nikdo nerekl. Leto na cestu do Agadiru neni vhodne! Nevim jak ostatni casti maroka, ty budou urcite jine, tady to ovlivnuje atlantik.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 2*: 2">
2 /5 stars

Pro nás trošku zklamání, nic moc město

dne 2014-10-25 05:02:15

Agadir pro nás byl zklamáním. Je to špinavé a zanedbané město. Jsou tady nějaké obchody, ale mají vysoké ceny (suvenýry), takže je nutné opravdu tvrdě smlouvat. Pláž byla docela hezká ale plná lidí.... Po setmění jsme se tady necítili moc dobře :-( Na nějaké procházky po městě to tady nebylo, ale věřím, že pokud tady někdo přijede do hotelu s all inclusive a nemá potřebu vycházet ven, tak tady dovolená nemusí být vůbec špatná. V nejbližším okolí města ale není nic moc zajímavého, musí se vyjet docela daleko za zajímavostmi Maroka.Dovolená Agadir

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Maroka a zajímá-li vás přímo destinace Agadir, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Maroka a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Maroku je bezva!