Casablanca je největší marocké město. Je významným přístavem a průmyslovým centrem se všemi rysy západní metropole.

Ženy zde nenosí arabské šátky, jsou elegantně oblečené. Najdete tu velké množství bulvárů, barů a značkových obchodů. V Casablance narazíte na pestrou směs architektury. Vyskytují se tu moderní stavby, koloniální budovy ve stylu art deco, ale i stavby typické marocké architektury.

Casablanca Casablanca

© Nessa Gnatoush / Shutterstock.com

Místní mešita Hassana II. je největší mešitou v Maroku a jednou z největších na světě. Mešitu mohou navštívit i nemuslimové.

Casablanca je, jako největší průmyslové centrum s důležitými společnostmi a institucemi, přitažlivá především pro obchodníky a podnikatele. Proto je také největším marockým městem. Žijí zde asi 3 miliony obyvatel.

Historie Casablancy

Místo, kde stojí dnešní Casablanca, bylo od 10. století před naším letopočtem až do 7. století našeho letopočtu osídleno Berbery. V mezidobí využívali místo jako přístav, v 7. století před naším letopočtem, Féničané a v 1. století našeho letopočtu zde pobývali Římané.

V 7. století zde bylo na základě nového náboženství islámu založeno nezávislé království Anfa. Království fungovalo až do roku 1068, kdy ho obsadili Almoravidové. Anfa se stala důležitým obchodním přístavem i ve 14. století za vlády Marínovců.

Hlavní náměstí Casablancy

Hlavní náměstí Casablancy

V 15. století se zde úkrývali piráti. Vytvořili si zde základnu pro své útoky na pobřeží Portugalska. Pirátské období města trvalo až do roku 1468, kdy Portugalci  město Anfa zničili. Na ruinách starého města vybudovali Portugalci roku 1515 vojenskou základnu, kolem které vyrostlo město Casa Blanca – v portugalštině Bílý dům. V roce 1755 většinu města postihlo zemětřesení, poté Portugalci město opustili. Město znovu obnovil sultán Sidi Mohammed III., vnuk Moulay Ismaila. Pojmenoval ho Dar el Beida – v arabštině  Bílý dům. V roce 1781 se města zmocnili Španělé. Svůj název Bílý dům si město ponechalo.

Mešita Hasana II. v Casablance

Mešita Hassana II. v Casablance

V polovině 19. století začali do oblasti přicházet imigranti z Evropy, město začalo rychle růst a Casablanca se stala obchodním partnerem Velké Británie. V roce 1907 se ve městě usadili Francouzi a započali proces kolonizace.

Ve 2. světové válce bylo město důležitým strategickým přístavem.

Na přelomu čtyřicátých a padesátých let se Casablanca stala centrem protifrancouzské vzpoury. Země se v roce 1956 osamostatnila, ale městu to přineslo ekonomické problémy.

Casablanca dnes

Dnes zde můžete obdivovat největší muslimský svatostánek Maroka – Velkou mešitu Hassana II.. Byla slavnostně otevřena v roce 1993. Pojme 100 tisíc věřících a její minaret se tyčí do výšky 200 metrů. V celém komplexu se nachází knihovna, univerzita a muzeum. Tato mešita bývá nazývána „osmým divem světa“. Je přístupná i pro nevěřící.

Interiér mešity Hasana II.

Interiér mešity Hassana II.

Další turistické zajímavosti

Place Mohamed V. – francouzské centrum s budovami vystavěnými ve stylu mauresque – maurský styl ovlivněný art decem.

Katedrála Sacré Coeur – vybudovaná Francouzi – působí evropským stylem s marockými prvky.

Ostatní části města nejsou příliš zajímavé. Kromě elegantní čtvrti Anfa, plné výstavních domů a květin, se tu nalézá i luxusní letovisko Ain-Diab s desítkami hotelů a barů. Stará čtvrť medina není tak půvabná jako mediny v jiných marockých městech.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Hezké město, nemá ale s Marokem nic moc společného

dne 2015-04-08 03:13:46

V Casablance jsme byli na týden a moc si to tady užli. Počasí v říjnu bylo perfektní a město nebylo ani příliš přelidněné, z čehož jsme měli trošku obavu. Je zde spousta širokých bulvárů kolem kterých jsou vysoké bílé budovy. Určitě se jděte projít do centra města, které je krásné svou koloniální architekturou a moc se nám tady líbilo. Je jasné, že Casablanca není typické marocké město a spíše se podobá Paříži :-)
Bohužel ve městě toho není moc k vidění, mešita Hassana II. je v podstatě jediná zajímavost, ale stojí za návštěvu, protože je OBROVSKÁ. Navíc je jedinou mešitou, kam se dostanou i nemuslimové, což je fajn. Musíte jít v rámci komentované prohlídky. Vedle mešity stojí minaret, který je údajně nejvyšší na světě, čemuž bych i věřil, je opravdu hodně vysoký.
Celkově se nám Casablanca líbila, ale na týden tady není moc co dělat. Jedině udělat nějaký výlet do okolí... Jinak spíš odpočinek na hotelu.Dovolená Casablanca

Zaujal vás náš článek o destinaci Casablanca v Maroku? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Casablanca nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Maroku je skvělá volba!