Královské město Marrákeš patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším turistickým místům Maroka.

Je jedním z nejvýznamnějších měst marockého jihu a je po Casablance třetím největším městem dnešního Maroka. Turistům nabízí honosné paláce nebo mešitu Koutoubia s minaretem, vysokým téměř osmdesát metrů. Tato mešita je považována za nejdokonalejší islámskou stavbu v severní Africe. Turisticky zajímavé je i náměstí Jemaa El Fna, kde každý večer baví turisty zaklínači hadů a různí kumštýři.

Marrákeš

Marrákeš

Marrákeš je druhé nejstarší z královských – sultánských – měst Maroka. Je hlavním městem jihu a příkladem historického a kulturního bohatství země. Město se nazývá „Červená perla jihu“ podle převládající barvy půdy a také podle hradeb.

Náměstí v Marrákeši

Náměstí v Marrákeši

Historie Marrákeše

Historie města je velmi zajímavá. Zdejší kraj ovládli Berbeři, ale jejich vládce se musel vrátit do dnešní Mauretánie. Na místě zanechal manželku s doprovodem. Tato skupina založila osadu s názvem Marrákeš – neboli „rychlý pochod“. Ve 12. století se město stalo hlavním městem říše.

Za sídelní město si Marrákeš zvolili Saadovci. Pozůstatky této dynastie spočívají ve dvojitém, krásně vyzdobeném, mauzoleu Tombeaux saadiens ze 16. století. Saadovská medresa Ben Joussef je největší školou koránu v Maghrebu. Z té doby zde zůstaly 6 – 9 metrů vysoké městské hradby z udusané hlíny se 200 baštami a Palác de la Bahia.  Své postavení město několikrát ztratilo, ale vládcové se sem vždy vrátili.

V 17. století byl Marrákeš velkým obchodním centrem. Procházely tudy karavany při svých cestách do vnitrozemí Afriky. V 19. století si Marrákeš za své sídlo zvolil král Mouley Hassan a za jeho vlády zde vyrostlo mnoho krásných staveb. Mimo jiné to byla almohadská mešita Koutoubia s osmdesátimetrovým minaretem. Je považována za nejdokonalejší islámskou stavbu v severní Africe. Známé a obdivuhodné jsou také královské paláce a botanická zahrada Majorelle.

Marrákeš se stal oblíbeným i mezi francouzskými kolonisty. Učinili z něj nejkrásnější město Maghrebu.

Zajímavá místa Marrákeše

Centrem dnešního Marrákeše je náměstí Jemaa el-Fna. Návštěva tohoto místa je pro turisty nezapomenutelným zážitkem. Každý večer se zde odehrává mystické divadlo, vystupují tu kejklíři, zaklínači hadů, břišní tanečnice a vypravěči zde poukazují na své umění. Za drobný bakšiš toto všechno můžete zhlédnout. Na přilehlém souku (trhu) můžete koupit cokoliv, ale také se zde můžete spolehlivě ztratit 🙂 Na okraji města budete určitě obdivovat nádherné Modré zahrady Majorelle Gardens.

Trhy na náměstí Jemaa el Fna v noci Trhy na náměstí Jemaa el Fna v noci

© Shanti Hesse / Shutterstock.com

paláci Dar Si Said najdete muzeum marockého umění s množstvím krásných šperků, nábytku a pozlacených dýk.

Zajímavé jsou i místní moderní stavby. Každý turista se jistě zastaví u hotelu La Mamounia, jenž byl postaven již ve třicátých letech 20. století. Bydlel v něm i Winston Churchil.

V uličkách Jemaa el Fna V uličkách Jemaa el Fna

© The Visual Explorer / Shutterstock.com

Město Marrákeš obklopuje z jedné strany poušť a z druhé strany pohoří Vysokého Atlasu, což samo o sobě vytváří jedinečnou atmosféru tohoto nádherného místa.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.67 hvězdy
    4.67 / 5 (6 )
  • 93.4%
  • (6)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Marrakech je krásné město se spoustou zajímavých míst

dne 2015-05-06 10:41:01

Marrakech je místo, které buď budete milovat a nebo ne :) Je rušné, jezdí tady spousta aut a motorek a je tady hromada lidí včetně turistů. Není u moře, takže zapomeňte na ležení na pláži. Proto doporučuju zamluvit si hotel s bazénem, kde můžete strávit horké části dne. Ve městě vás budou oslovovat prodejci všeho možného s tím, ať si něco koupíte a nebo se jdete podívat do jejich obchodu a nebo s nimi jedete na výlet a nebo na projížďku na velbloudovi a tak podobně v milionu variací. Stačí je odmítnout, slušně a rázně a budete mít klid. Do Souku si určitě zajděte, dají se tady nakoupit levné výrobky z kůže a dřeva a taky si tady můžete koupit spoustu místních dobrot. Ve městě je spousta zapomenutých malých uliček, kde se můžete procházet. Není třeba mít strach, je to bezpečné město. Skvělé jsou výlety, byli jsme se projet do pohoří Velký Atlas (krása) a pak jsme jeli na organizovaný výlet na vodopády Ouzoud (nádherné, skvělé osvěžení), což vřele doporučuji. Ráda se sem někdy zase vrátím.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Zkuste rooftop restauraci s luxusnim vyhledem!

dne 2015-04-16 03:28:08

Na Marakesi je bezva to, ze je tu hromada obchodu takze pokud radi nakupujete mate hodne na vyber :) Pokud si tady chcete odpocinout z vlastni zkusenosti vrele doporucuju jit do nektere restaurace nebo kavarny ktera ma tzv rooftop, tyhle restaurace maji posezeni na strese takze mate luxusni vyhled na mesto. Idealni je to v odvecer pred zapadem slunce kdy je cele mesto zalite zlatou barvou zapadajiciho slunce a vse ma uplne uzasnou atmosferu. A po jidle si zajdete na mistni trhy ktre po setmeni vypadaji uplne jinak nez pres den!Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Jedno z nejkrásnějších měst co znám

dne 2014-12-30 23:21:59

Marrákeš je jedno z nejúžasnějších měst, které jsem kdy viděla. Musíte se sem zajet podívat, třebaže neleží u moře takže tady nejsou žádné pláže. Sem se jezdí za marockou kulturou a historií a samozřejmě taky skvělým marockým jídlem :o) Po setmění jděte navštívit místní souky, které jsou samostatným světem, člověk se tady najednou ocitne několik set let zpět. Dá se tady koupit cokoli, musíte smlouvat, ale za tu atmosféru a pocit to tady stojí. Souky budete vnímat doslova všemi smysly! Určitě musíte zkusit místní mátový čaj, který je vynikající. Místní lidé jsou přátelští a rádi se smějí tak jim úsměvy vracejte.
Pokud vás to ve městě přestane bavit, můžete si zde zajistit spoustu výletů do okolí, ať už to bude pohoří Atlas nebo vodopády a nebo výlety do pouště. Můžete tady strávit klidně měsíc a nudit se nebudete, když budete jen trošku chtít!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Skvělé město

dne 2014-12-23 07:41:45

Marrákeš je super město, je tady toho tolik k vidění a dělání! Spousta výletů do okolí jako výlety na velbloudech, safari v jeepech, treky do pohoří Atlas, jsou tady krásné trhy, spousta restaurací, kde člověk může vyzkoušet lokální kuchyni... místní lidé jsou moc milí a přátelští. Nemusíte nutně bydlet přímo v centru města, hotely mívají bezplatné shuttly do centra, což je skvělé. Ověřte si to ale předem. Celkově výborný pobyt v Marrákeši, rádi se sem vrátíme.Dosaženo 500 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Marrakeš

dne 2014-11-28 23:32:05

Živé, voňavé, tajemné město plné přátelských lidí a tajemných zákoutí na každém kroku. To je Marrakeš! Soukům se ve dne vyhněte, je tady spousta otravných prodejců, večer je to tady mnohem lepší. Ve městě se můžete procházet zcela bez obav, je to tady bezpečné a moc hezké. Otravovali nás pořád taxikáři, ale dali se odehnat. Zajděte si do místní mediny, dá se tady skvěle najíst za rozumnou cenu.Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Tady to žije! Hlavně po setmění!

dne 2014-11-25 11:55:23

Marrákeš je město, kde to opravdu žije. Jsou tady davy lidí a spousta pouličních prodejců, kteří vás budou neustále oslovovat. Nnenechte se tím rozčílit, je to součást místní kultury a je nutné to tak brát. Odmítněte a jděte dál a budete mít klid. Při nakupování nezapomeňte smlouvat, je to součást hry a bez smlouvání obchodníka urazíte. Ale smlouvejte s úsměvem a pokud začnete smlouvat a domluvíte se na ceně, musíte koupit, jinak je to hrubá urážka. Na Marrakeši je nejhezčí procházka večer před setměním a pak i v noci, kdy jsou místní tržiště plná lidí a žije to tady úplně jinak než přes den. Směsice vůní a chutí místních pokrmů vám z hlavy nezmizí ještě dlouho. Co mne překvapilo velice příjemně byl oto, jak je tady čisto a pořádek. V porovnání s Egyptem nebo Řeckem je to tady hodně hezky upravené a bez odpadků.Dovolená Marrákeš

Dovolená v destinaci Marrákeš? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do Maroka a vyberte si ze všech dostupných možností!