Rozhodli jsme se, že Silvestr 2013 strávíme jinak než opíjením se a přejídáním v kruhu přátel. Před Vánoci jsme se dohodli, že nebudeme utrácet za dárky místo toho si nadělíme vysněnou dovolenou na Maledivách. Hned po příletu jsme věděli, že jsme se rozhodli správně. To tropické počasí, tyrkysová modř Indického oceánu všude kolem, vlhký slaný vzduch a pohodoví lidé nás okouzlili 🙂

Jako všude v tropech je na Maledivách na všechno času dost. Po příletu jsme se snažili najít našeho průvodce Mustafu, který nás měl vyzvednout s člunem a dopravit na ostrůvek HURAA. Příznačné jméno, huraaa jsme v ráji! Během půlhodinového čekání jsme se převlíkli do kraťasů, natřeli opalovacím krémem a nasadili čepičky. Přece jen jsme se ocitli 50km od rovníku. Potom jsme nasedli do člunu a už jsme frčeli na ostrov. Adrenalinová asi 20minutová jízda vedla kolem resortů, jejichž fotky jsme vídali v časopisech, kouzelné domečky na kůlech v řadě. Nakonec jsme přijeli do cíle. Vítal nás malinký SPA ostrůvek, patřící k resortu Four Season, kolem kterého jsme projeli a ukotvili na Huraa.

Ostrov Huraa

Ostrov Huraa je jeden z ostrůvků atolu Kaafu, součást atolu severního Male. Nachází se asi 20km od hlavního města Male. Je dlouhý 0,8 km a široký 0,3 km. Celková populace je asi 750 lidí a turistů se tam najednou sejde maximálně 10. Hlavní populaci tvoří místní lidé, kteří jsou zaměstnáni v resortech na vedlejších ostrovech.

Nedaleko Huraa

Nedaleko Huraa

V centru ostrova se nachází malé náměstí, lemované obchůdky se suvenýry. Tam můžete koupit mj. výrobky z palmového dřeva, které vyrábí nedaleko místní. Do výrobny se můžete jít podívat a dokonce si přát nějaký speciální výrobek na přání, nebo si nechat do misky či hrnečku vyrýt třeba svoje jméno kromě nápisu MALEDIVY a roku, kdy jste tento tropický ráj navštívili. Hned vedle se nachází malý hřbitov porostlý kvítím a malý chrám. A vedle něj, stejně jako na dalších třech místech na ostrově se nachází fotbalové hřiště. Každý den na nich hrají místní, děti, muži, ale i ženy. Dokonce jsme se mohli jednou účastnit oslavy vítězství místního týmu žen. Byla to kouzelná akce, mladší chlapci měli tradiční oblečení a bubny, na které hráli. Všude kolem bylo dobré jídlo, pití a nechyběl vystavený vítězný pohár. Procházeli jsme kolem a místní nás hned zvali ať se zapojíme, najíme se s nimi a zatančíme si s nimi. Jsou velmi pohostinní a přátelští.

Jejich nabídku jsme nepřijali, protože jsme zrovna byli na procházce po večeři. Stravovali jsme se v kuchyni místní rodiny. Než nám jídlo připravili, čekali jsme na místních provazových houpačkách, přidělaných na stromech. Potom jsme byli uvedeni do rodinné kuchyně, usazeni na plastové židle a naservírovali nám jejich tradiční jídlo do plastových talířů. Většinou se jednalo o rýži, ryby – na snídani ve formě pomazánky s dýní a citronem s moučnými plackami, na oběd a večeři potom naložené kusy ryb ve vývaru nebo ostré směsi rudé či zelené barvy, podle koření. Na pití jsme dostali sladké limonády a vodu. Po večeři jsme často jako desert dostali kolečko naloženého ananasu. Většina jídla, kromě ryb, se na ostrov dováží. Místní nepěstují žádné plodiny, jediné čeho mají dostatek jsou kokosy. Také welcome drink byl kokosový ořech s useknutou špičkou, ve které bylo nastrčené brčko na pití, s okrasným deštníčkem.

Abychom se nenudili, vyrazili jsme na výlet lodí, na opuštěné ostrůvky a kolem nich na šnorchlování. Tam jsme viděli krásné barevné rybky i korály a při procházce po mělčině jsme potkali i malé žraloky. Vyhřívali se v zátoce a jakmile nás uviděli, uplavali pryč. Typická žraločí ploutev, ač malinká, nás dost překvapila a vzbudila svůj respekt. O hodinu později jsme také zahlédli velkou černou murénu. Stejně jako žraloci se hned schovala do hromady kamení, ale byli jsme rádi, že ji pozorujeme z větší vzdálenosti. Největším zážitkem pro nás byl zářící plankton, který jsme si užívali po nočním rybaření jako bonus. Vyrazili jsme při západu slunce a krátce po setmění jsme nahodili. Vytáhli jsme asi 10 ryb a potom jsme seskočili se vykoupat. Všude kolem zářil plankton, pohupující se po hladině. Byla to nádhera. Ryby, které jsme nachystali nám druhý den připravili na oběd na grilu. Barbeque na pláži s kokosem, opečenými bramborami, špagetami a čerstvými grilovanými rybami. Sen…

Na Silvestra jsme naplánovali výlet do hlavního města. Trajekt jel večer po 8 hodině z Huraa a z Male zpět potom v 11 hodin večer. V hlavním městě byla zrovna vojenská přehlídka, prošli jsme si pobřeží a centrum a zašli jsme na drink. Protože se nikde v Maledivách nedá koupit alkohol, i koktejly jsou nealkoholické. To nám ale vůbec nevadilo. K posezení nám hrál místní muzikant na kytaru, připili jsme si do nového roku a vyrazili k ferry. Cestou zpět na ostrov jsme viděli ohňostroje z resortů, kolem kterých jsme projížděli a k tomu jsme si užili adrenalin z pohupování lodi přes vlny mírně rozbouřeného Indického oceánu. Druhý den jsme si užívali největší pohodu na pláži, pobalili jsme se, naposled si vychutnali romantický západ slunce nad oceánem a druhý den ráno vyrazili na letiště a zpět do reálného života…

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Maledivách

Dovolená na Maledivách je dobrou volbou pro každého, koho láká vyrazit na Maledivy. Podívejte se na aktuální zájezdy na Maledivy a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem, vybrat si a objednat!