Město Melaka (Malacca) je historickou perlou Malajsie. Při návštěvě starého města nebo alespoň některých jeho částí mohou návštěvníci nasát atmosféru někdejšího malajského sultanátu, ale i z pozdější doby vlády nad městem, kdy se střídala portugalská, holandská či britská nadvláda.

Historie z Melaky přímo dýchá a dodává místu specifický půvab.

Melaka leží asi 150 kilometrů jižně od Kuala Lumpur. Je prvním městem v historii Malajsie, které vzniklo díky obchodu s kořením a tkaninami. Melaka byla vždy terčem útoků dobyvatelů, za účelem ovládnutí města, ať už to byli Číňané, Portugalci, Holanďané nebo Angličané. Je to zejména strategickým umístěním místa s přístavem pro překládku koření, hedvábí, porcelánu, santalového dřeva a dalšího zboží. Bezpečně se zde cítili i námořníci, díky příhodným silným větrům.

Melaka (Malacca) Melaka (Malacca)

© nelzajamal / Shutterstock.com

Historie města Melaka

Před příchodem prvního sultána zde byla jen malá rybářská vesnička, obývaná místními Malajci. Osadu založil Parameswara, hindský princ ze Sumatry, který je známý také pod jmény Iskandar Shah nebo Srí Majara. Ten zde přistál kolem roku 1400, našel vhodné místo pro přístav, který byl dostupný ve všech ročních obdobích a měl výhodnou strategickou polohu, na nejužším místě Malacké úžiny.

Podle lidové pověsti ležel Parameswara pod stromem u řeky, aby si odpočinul při lovu. Jeden z jeho psů ucítil jelena, který však v sebeobraně zahnal psa do řeky. Parameswara, zaujatý odvahou jelena, to bral jako příznivé znamení, kdy slabí mohou překonat silnější a rozhodl se na tomto místě založit své imperium. Pojmenoval ho Melaka podle stromu, pod kterým ležel.

Malajské město Melaka Malajské město Melaka

© Shahril KHMD / Shutterstock.com

Sultanát Melaka zaujímá zvláštní postavení v dějinách Malajsie. Vládce Perameswara z něj udělal silný námořní stát, kterého si brzy všimli obchodníci ze západní Asi a Indie. Navíc leží na půl cesty mezi Indií a Čínou, se snadným přístupem k žádanému indonéskému koření. Díky vzrůstajícímu obchodu, oblast začala přitahovat obchodníky z celého světa.

Již v 15. století zde bylo mnoho Číňanů a početné čínské kolonie jsou zde dodnes. Číňané Melaku silně poznamenali a stali se důležitou součástí zdejší společnosti. Zanesli sem mnoho čínských kulturních prvků. Další rozvoj města přineslo Melace přijetí islámu, v polovině 15. století. Město se díky tomu stalo oblíbeným místem arabských kupců a muslimských obchodníků z Indie. Melaka se stala v té době centrem islámu v celé jihovýchodní Asii.

Bohatství Melaky nezůstalo bez odezvy ani v Evropě a její ovládnutí se stalo jedním z hlavních cílů tehdejších námořních mocností. V roce 1511 Melaku ovládli Portugalci a po nelítostné bitvě v roce 1641 Nizozemci. Ti tu vládli dalších 150 let. Holanďané zanechali ve městě výraznou stopu.

Řeka ve městě Melaka Řeka ve městě Melaka

© Igor Plotnikov / Shutterstock.com

Nejreprezentativnější památkou na holandské období je Stadthuys, růžová radnice, která je dnes nejstarší nizozemskou stavbou na Dálném východě. V roce 1824 vyměnili Holanďané s Velkou Británií Meluku za Benkulu, přístav na Sumatře.

Po 2. světové válce získala Melaka dne 20.února 1956 nezávislost.

Zajímavá místa města Melaka

Většina atrakcí v Malace jsou lokalizována na Starém Městě, v okolí řeky. Na východním břehu řeky najdete holandské náměstí s Stadthuys, Christ Church, věž s hodinami a kašnu. Na západním břehu pak Chinatown s Jonker Street, tradiční Peranakan domy a čínské chrámy. V blízkosti řeky na Jalan Quayside se nalézá pošta, policejní stanice, návštěvnické centrum s toaletami a kavárna.

St Francis Xavier’s Church

Tento gotický kostel, tyčící se nad historickou oblastí, byl postaven v roce 1849 a je stále funkční. Byl pojmenován po katolickém misionáři z 16.století. Ten rozšířil katolickou víru po celé jihovýchodní Asii.

Eye on Melaka

V roce 2007 bylo na břehu řeky Melaka postaveno ruské kolo, které je v současnosti velkou městskou atrakcí. Je v provozu každý den od 18.00 hodin.

Maritime Museum

Je to 34 metry vysoká napodobenina portugalské lodi, která se potopila na zpáteční cestě do Evropy. Chlubí se tu velkou sbírkou námořních map a starých lodních zařízení.

The Royal Malay Customs Museum

Kousek od námořního muzea se nachází Malajské celní muzeum se zajímavou sbírkou zabaveného zboží. Mají tu exponáty od zbraní až po sexuálně explicitní sochy.

Malaysian Youth Museum

V koloniální budově, nedaleko od Christ Church, najdete malé muzeum s uniformami, trofejemi a starými fotografiemi místních mládežnických skupin.

Baba Nyonya Heritage Museum

Jsou zde vystaveny exponáty Baba nyonya, starý nábytek z tvrdéo dřeva, vyšívané oblečení a keramika. Toto muzeum nezaujme každého, ale skalní nadšence kultury Peranakan určitě ano.

The People’s Museum

Lidové muzeum tvoří tři patra nezávislých subjektů místní historie (draci a bizarní kosmetické postupy). Toto muzeum určitě stojí za to navštívit už jen kvůli tomu, aby návštěvníci viděli, co vše jsou lidé ochotni udělat ve jménu krásy – natahování krku až po různé formy sebepoškozování.

Melaka Islamic Museum

Toto muzeum navštivte, pokud jste zvědaví na malajskou islámskou kuturu a náboženství v jihovýchodní Asii.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Melaka

Dovolená v destinaci Melaka? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do Malajsie a vyberte si ze všech dostupných možností!