Pohoří sopečného původu Sierra Maestra je největším horským pásmem na ostrově Kuba. Rozkládá se v jižní části ostrova a proplétá se podél pobřeží, východními provinciemi Granma a Santiago de Cuba. Na délku zabírá plochu zhruba 240 kilometrů, na šířku až 30 kilometrů. Vysoká jižní strana pohoří místy prudce padá do vln Karibského moře, naopak na severní straně přechází do mírnějších kopců. Celé území Sierra Maestra je z většiny pokryto hustými lesy. Některá místa jsou prakticky neprůchodná, čehož v minulosti využívali hlavně povstalci, mezi které patřil i Fidel Castro. Ti v dobách Kubánské revoluce v lesích nacházeli bezpečný úkryt.

Sierra Maestra

Sierra Maestra

Nejvyšší hora Kuby Pico Turquino

V pohoří Sierra Maestra naleznete horu Pico Real del Turquino, která je s výškou 1974 m n. m. nejvyšší horou Kuby. Kolem ní se rozprostírá národní park Parque Nacional Turquino.

Pokud byste se rozhodli vydat na vrchol Pico Turquino, musíte si předem zajistit povolení, které můžete vyřídit třeba ve městě Santiago de Cuba. Bez něj není výstup možný! Pokud se vám podaří povolení získat, můžete si vybrat ze dvou tras, kterými se lze na vrchol Pico Turquino dostat. Jako výchozí bod můžete podle vybrané trasy zvolit Las Cuevas, kde naleznete turistickou ubytovnu k přenocování, či vzdálenější městečko La Mula, kde lze také přespat. Dalším místem, odkud lze naplánovat začátek treku, je z opačné strany také Alto del Naranjo u La Plata či Santo Domingo. I odtud můžete ráno vyrazit k výstupu. Nutno říci, že výstup patří mezi náročnější a rozhodně byste neměli podcenit vybavení náležitou obuví a teplejším nepromokavým oblečením.

Pico Turquino Pico Turquino

© Lanz Markus, www.panoramio.com/user/7764848

Revoluční historie Sierra Maestra

Na úpatí Pico Turquino leží partyzánský tábor a v době Kubánské revoluce zároveň hlavní štáb Fidela Castra – La Plata, který zde vznikl roku 1958 a který dnes funguje jako muzeum. Právě z tohoto místa řídil Fidel Castro boje proti Batistovi.

Pokud budete mít zájem detailněji nahlédnout do revoluční historie Kuby, vydejte se do vesnice Santo Domingo, která leží nedaleko La Plata. Právě v Santo Domingu se roku 1958 odehrály boje mezi Batistou a povstalci. V místním muzeu si můžete prohlédnout exponáty z tohoto období jako jsou zbraně či mapy, kde jsou vyznačena místa bojů. Dnes vás do těchto míst zavedou turistické stezky.

Fauna a flóra

V hustých lesích pohoří Sierra Maestra se daří piniím, cejbám, cedrům, různým druhům kapradin a endemických rostlin. Lesy jsou domovem také pro mnoho ptáků. Jedním z nich je například tokororo (kubánský národní pták) a nebo téměř vyhynulý drozd carpintero real.

Národní pták Kuby - tocororo

Národní pták Kuby – tocororo

Káva z pohoří Sierra Maestra

Unikátní složení půdy v horách vytváří ideální podmínky pro pěstování výborné kávy! Až 90% veškeré kubánské produkce tvoří právě káva z místních plantáží, která je zároveň nejlepší kubánskou kávou. Prodává se pod názvem Turquino. Káva Turquino má díky unikátnímu složení půdy, na které je pěstována, vyváženou chuť s nižší kyselostí, než některé další kávy arabika.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Sierra Maestra

Dovolená v destinaci Sierra Maestra? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů na Kubu a vyberte si ze všech dostupných možností!