Hlavní město Nairobi, kdysi poklidné koloniální městečko, v posledních letech přeměněné v rušnou metropoli přetíženou rychle rostoucím počtem obyvatel, leží 440 km severozápadně od přístavu Mombasa na okraji vrchoviny v nadmořské výšce 1 700 m.

Keňské hlavní město Nairobi

Keňské hlavní město Nairobi

Na počátku 90. let 19. století vznikla v neobydlené oblasti mezi územím kmene Kikujů a pastvinami kočovného kmene Masajů základna pro stavbu ugandské železnice. Nairobi se rozvíjelo velice rychle a v roce 1907 nahradilo v pozici hlavního města kolonie Mombasu.

Nairobi

Nairobi

V posledních letech v Keni výrazně roste cestovní ruch a je jedním z hlavních zdrojů příjmů pro město i státní rozpočet. Ve městě sídlí několik isnstitucí OSN. City Square v centru města lemují vládní a administrativní budovy. Živou hlavní ulicí s úřady a hotely je Kenyatta Avenue. Mnozí ze současných obyvatel jsou imigranti z venkova, hledající práci v lehkém průmyslu a obchodu v jižní části Nairobi. Většina z nich udržuje těsné kontakty s domovem a často se tam i vrací.

Ulice Nairobi

Ulice Nairobi

Najdete zde množství hotelů, restaurací, barů a nákupních středisek. Jsou zde patrné rozdíly mezi sociálními vrstvami, panuje vysoká nezaměstnanost. V centru města jsou moderní výškové budovy, na jeho okraji je plno chatrčí v chudinských čtvrtích. Většina obyvatel však není ani bohatá ani příliš chudá.

Slumy v nairobské čtvrti Kibera

Slumy v nairobské čtvrti Kibera

Zážitkem pro turisty může být návštěva masajského trhu, kde se nabízí tradiční výrobky.

Pro turisty je Nairobi místem příletu do země a výchozím místem k dalšímu poznávání Keni.

Zajímavosti ve městě

Národní museum s expozicí o historii Keni

Národní muzeum sídlí v ulici Museum Road. Jednou z hlavních expozic jsou fotografie ze života obyvatel Keni od Joy Adamsonové s názvem Born Free (Narozeni svobodní), které zaznamenávají tradiční kulturu místních lidí. Můžete také obdivovat etnografickou výstavu kulturních symbolů a předmětů různých keňských kmenových skupin.

Dále zde můžete vidět expozice fosílií, svahilské kultury, archeologických nálezů z „kolébky lidstva“ a ptačí galerií s více než 900 vycpanými exempláři. Místní umělci vystavují svá díla v Galerii současného východoafrického umění.

Areál Bomas of Kenya

Skanzen s ukázkami domorodých vesnic. Bomas of Kenya je kulturním střediskem v Langatě – nedaleko vstupní brány do Národního parku Nairobi. Největší atrakcí tohoto centra jsou tradiční tance, tradiční hudba a písně keňských etnických skupin.

Areál Bomas of Kenya Areál Bomas of Kenya

© Papa Bravo / Shutterstock.com

Další zajímavá místa Nairobi

  • sloní sirotčinec Davida Sheldricka
  • žirafí centrum
  • Nairobi National Park a ZOO Nairobi Safari Walk
  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Hezké hlavní město Keni s řadou zajímavých míst

dne 2015-04-17 07:22:22

V Nairobi jsme strávili jednu noc, protože jsme měli docela náročnou cestu v rámci výletu na safari do Masai Mara. Samotné město má mnoho tváří - moderní tvář keňské metropole, ale taky slumy na okrajích města. Ve městě toho není mnoho zajímavého, je tady hezké arboretum, kde se dá schovat do stínu před poledním sluncem, docela se mi líbila prohlídka African Heritage house (sbírka afrického umění a historie - moc hezké!). Do národního muzea jsme nešli, protože mi ho známi nedoporučili (za ty peníze prý nestojí). Místo toho jsme se jeli podívat ještě do národního parku Nairobi, který leží hned u města. Oproti Masai Mara je to tady o dost slabší, ale přesto tady je dost zvířat k vidění.Pokud se člověk nedostane do některého z velkých parků, tak je to dobrá alternativa, protože za ní není nutné se trmácet několik hodin busem (a nebo letět letadlem).
Celkově Nairobi překvapilo, je to moderní a hezké město, které bych uprostřed afriky nečekal. Je vidět, že jsou tady dost velké sociální rozdíly, ale to už tak u velkých měst holt bývá. Přítomnost hezkého národního parku hned u města je velké plus. Určitě se tady dá strávit několik dní času a bude co dělat a vidět.Dovolená Nairobi

Zaujal vás náš článek o destinaci Nairobi v Keni? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Nairobi nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Keni je skvělá volba!