Oficiální název Valle d'Aosta
Poloha Severozápad Itálie
Rozloha 3263 km2
Nejvyšší pohoří/hora Mont Blanc – 4810 m.n.m., Monte Rosa, Matterhorn, Gran Paradiso
Důležitá vodstva Dora Báltea
Hlavní město Aosta, 40 tisíc obyvatel
Počet obyvatel 120 tisíc

Valle d'Aosta (česky Údolí Aosty) je region Itálie, který leží na italsko-švýcarsko-francouzském pomezí pod Mont Blankem. Protéká tudy řeka Dora Báltea.

Valle d´Aosta je vyhloubeno dávným pohybem ledovců, jež kdysi pokrývaly celý region. Na severu sousedí se Švýcarskem, na západě s Francií a na jihu a východě s italským regionem Piemonte. Údolí se rozkládá mezi horskými masivy Walliských a Grajských Alp. Najdete zde nejvyšší evropské hory – Mont Blanc (4810 metrů nad mořem), Monte Rosa, Matterhorn a Gran Paradiso.

Hlavní údolní trasu lemuje řada středověkých hradů – Bard, Issogne, Verrés, Fénis, ale i jiné.

Mapa Valle d'Aosta

Mapa Valle d'Aosta

Geografie Valle d´Aosta

V údolí je rozeseto několik turistických středisek. Courtmayeur a Entréves pod Mont Blankem, Breuil čili Cervinia pod Matterhornem, Gressoney a Champeluc pod Monte Rosou, Cogne pod Gran Paradiso. V údolí se nachází taktéž středisko hudebních festivalů St. Vincent.

Valle d'Aosta

Valle d'Aosta

Důležitými průsmyky jsou Velký a Malý svatý Bernard.

V jižní části hornatého území Valle d´Aosta se rozprostírá národní park Gran Paradiso, založený v roce 1922. Hlavním cílem národního parku je ochrana vzácných stromů a některých druhů zvířat, kterým hrozí vyhynutí. Jde například o kamzíky, sviště nebo hranostaje, jež patří k původním obyvatelům tohoto kraje.

Zajímavosti Valle d´Aosta

V regionu žije přibližně 120 tisíc obyvatel. Nachází se zde 74 obcí. Hlavní město nese název Aosta. Úředním jazykem je italština a francouzština. Ve městě najdete mnoho antických i středověkých památek. V údolí vytlačuje průmysl zemědělskou výrobu.

Město Aosta v zimě

Město Aosta v zimě

K antickým památkám patří Augustův oblouk, Porta Preatoria, divadlo a hradby. Ze středověkých památek je třeba zmínit klášter S. Orso, a dóm.

Valle d´Aosta nabízí pestré možnosti aktivit po celý rok a je oblíbeným cílem pro letní i zimní dovolenou. Můžete si zde vyzkoušet horolezectví, rafting, paragliding, jízdu na koni. Na pěti krásných 9-ti jamkových hříštích Coumayeur, Gignod, Pila, Gessoney-Saint-Jean nebo Cervinia, si můžete zahrát golf.

Objevíte zde velké množství značených turistických i cyklistických tras, jež vybízí k výletům do lesů a k jezerům.

Krása údolí Aosta

Krása údolí Aosta

Pro lyžaře tu jsou kvalitní lyžařské areály s rozmanitou nabídkou sjezdových tratí. Spokojeni budou i snowboardisté nebo běžkaři. Milovníci zimních sportů sem mohou navíc zavítat i v létě – od července do října mají možnost využít nabídky letního lyžování na ledovci Plateau Rosa na úpatí Monte Cervina.