Aosta je hlavní město regionu Valle d´Aosta. Bylo založeno Římany v roce 25 př.n.l, na počest císaře Augusta (latinský název Augusta Praetoria). V roce 1032 se město stalo součástí Savojského vévodství. Dodnes zde najdete celou řadu římských památek.

Aosta Aosta

© Arsenie Krasnevsky / Shutterstock.com

Co nabízí Aosta

Z doby založení města pochází Augustův triumfální oblouk (Arco d´Augusto) při řece Buthier. Je odtud krásný rozhled na Alpy.

Arco d´Augusto ve městě Aosta

Arco d´Augusto ve městě Aosta

Opodál se nachází římský most nad suchým korytem říčky, jež mezitím změnila svůj tok. Ostatně památek na starověký Řím najdete po celém měste Aosta celou řadu.

Východně od vítězného oblouku leží klášterní komplex Sant Orso. Kapitulní chrám Collegiata di S. Orso byl postaven v letech 994 – 1026. Přestavěn byl ve stylu piemontské pozdní gotiky v 15. století, kampanila však pochází z roku 1131. Najdete zde cyklus fresek ze života Kristova i apoštolů a také pětilodní kryptu s římskými sloupy z 11. století. Z pravé lodi můžete vstoupit do působivého románského litera z 12. – 15. století.

Klášterní komplex Sant Orso

Klášterní komplex Sant Orso

V jižním sousedství chrámu stojí budova proboštství z konce 15. století. V osmiboké věži objevíte zajímavý cyklus fresek ze života svatého Jiří.

Vstup do vlastního městského centra, obklopeného čtyřúhelníkem římských staveb s několika věžemi, střeží mohutná brána Porta Pretoria z roku 25 před naším letopočtem. Vedle ní se tyčí čtyřboká středověká věž.

brána Porta Pretoria brána Porta Pretoria

© Ryszard Stelmachowicz / Shutterstock.com

Vpravo uvnitř hradeb najdete římské divadlo s 22 metrů vysokou jevištní zdí.

Římské divadlo - Teatro Romano di Aosta

Římské divadlo – Teatro Romano di Aosta

Severně odtud se nalézá klášter svaté Kateřiny ze 13. století a zbytky římského amfiteátru.

Směrem na východ je katedrála se dvěma původními apsidálními kampanilami z 11. – 12. století, která byla koncem 15. století přestavěna do pozdně gotické podoby. Budete obdivovat renesanční průčelí z roku 1526 s novoklasicistní úpravou z roku 1848, mozaikovou podlahu z 12. – 14. století, cenná okna z 15. století či klášterní prostory na levé straně.

V blízkosti města, asi 10 kilometrů na východ, stojí krásný hrad Fenis. Byl založen v roce 1340. Pyšní se nástěnnými malbami z 15. století a také svou fotogeničností s vysokými horami na pozadí.

Hrad Fenis Hrad Fenis

© leoks / Shutterstock.com

Lanovkou se můžete dopravit do Pily ve výšce 1790 metrů. Uchvátí vás panoramatický rozhled po údolí Aosty a na hlavní pásmo Alp.

Město Aosta je skutečnou chloubou regionu Valle d’Aosta, které je jinak známé spíše svými lyžařskými středisky na hranicích Itálie, Francie a Švýcarska. Budete-li v jeho blízkosti, neváhejte a věnujte mu aspoň jedno odpoledne svého času.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Aosta

Láká vás Aosta? Hledáte-li zájezdy do destinace Aosta, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Aosta, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.