Val di Sole je jednou z největších lyžařských oblastí v Dolomitech v italském regionu Trentino-Alto Adige. V překladu znamená „Slunečné údolí“. Leží na hranicích italských regionů Tridentsko, Horní Adige a Lombardie. Rozkládá se západně od Bolzana, na svazích mohutné horské skupiny Adamelo – Dolomiti di Brenta, mezi horami Brenta, Adamela, Presanelly, Ortles – Cecedale a delle Maddalene. Je zelenou oázou regionu Trentino – Alto Adige. Více jak třetinu oblasti tvoří parky. Sever patří k Národnímu parku dello Stelvio, jih k přírodnímu parku Adamello Brenta.

Val di Sole se stalo turistickým střediskem o rozloze více jak 600 km2. Chlubí se dlouhou historií.

Žili zde Keltové, později Frankové. Oblast ovládali biskupové z Trenta a následně Habsburkové. V první světové válce byla oblast Val di Sole hraničním územím. Bohatá historie zde zanechala mnoho venkovských sídel, pevností, hradů, paláců a kostelů.

Lyžování ve Val di Sole

Lyžování ve Val di Sole

Co nabízí Val di Sole

K hlavním střediskům v údolí patří Marilléva 900, Marilléva 1400, Folgarida, Pejo a Passo Tonale.

Resorty Marilléva 900 a Marilléva 1400 (čísla znamenají nadmořskou výšku) jsou s obcí Folgárida propojena systémem lanovek a vleků. Většina sjezdovek je lehkých, i když pro náročné lyžaře se zde obtížná trať také najde – například Dosso Marilléva nebo Pista Nera.

Hlavní lyžařské terény se nalézají na svazích Monte Spolverino (2092 metrů nad mořem) a Monte Vigo (2180 metrů nad mořem), odkud vedou pěkné a lehké sjezdy do údolí. Nejdelší sjezdovka Cantiére měří 6 kilometrů při výškovém rozdílu 850 metrů.

Dá se rovněž doporučit sjezd z Monte Vigo do střediska Madonna di Campiglio.

Pejo, které leží v bočním údolí, je proslavené tradiční lázní s minerální vodou. Nabízí však také rozsáhlé terény na svazích Pia di Laret.

K Valdi Sole přísluší rovněž oblast průsmyku Tonale, jež je zajímavá zejména možností letního lyžování na ledovci Presena v nadmořské výšce 3000 metrů, který je v provozu zhruba do poloviny července.

Letní aktivity ve Val di Sole

Val di Sole má své kouzlo i v létě. Zlatým hřebem letní sezony je animační program, jenž je proložen sportem, poznáním přírody, zábavou a vyzkoušením si tradičních řemesel. V turistických centrech je nabídka doplněna o orientační závody, botanické a mykologické exkurze nebo řemeslnické kurzy. Pro děti je připraven miniclub, v němž se mohou zabývat honbou za pokladem a množstvím jiných her.

Jezero Strino ve Val di Sole

Jezero Strino ve Val di Sole

Můžete se věnovat i jiným disciplínám. V Dimaru se nachází atletické hřiště, v Pressonu bowling, v Mezzanu minigolf.  Centrum sportovního rybářství najdete v Monclasicco, veřejný bazém a hřiště pro in line skating v Malé, místa pro lukostřelbu ve Folgariea, Mezzana, Tonale a Cologo. Jezdectví je v Pellizzano.

Objevíte tu rovněž hotel pro koně nebo tělocvičnu ve skále.

Pro milovníky horských kol je určen průvodce Mountain Bike in Val di Sole, ve kterém jsou popsány tratě s technickými údaji a časovou délkou.

Pro milovníky adrenalinových zážitků jsou k dispozici Exteme Waves Adventure Val di Sole, která nabízí skoky na laně, Tarzaning, kanoistiku, paragliding, hydrospeed rafting.

Mapa Val di Sole

Podívejte se na mapu lyžařské oblasti Val di Sole s jednotlivými lyžařskými středisky a sjezdovkami. Pro zobrazení detailu mapy na ni klikněte.

Mapa Val di Sole

Mapa Val di Sole

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Val di Sole

Láká vás Val di Sole? Hledáte-li zájezdy do destinace Val di Sole, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Val di Sole, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.