Oficiální název Trentino – Alto Adige (Tridentsko – Horní Adiže)
Poloha Severní Itálie
Rozloha 13600 km2
Nejvyšší pohoří/hora Punta Penia, 3342 m
Důležitá vodstva Řeka Adige
Počet obyvatel 880 000
Hlavní město Trento

Trentino – Alto Adige je hornatá krajina v údolí řeky Adiže o rozloze 13 600 km2 na severu Itálie. Žije zde asi 880 tisíc obyvatel. Specializují se tu na zemědělskou produkci, zejména víno a ovoce.

Hlavním městem regionu je Trento (Trident). Severní část s centrem v Bolzanu má silnou německou menšinu (Horní Adiže), jižní část je obydlena Italy (Tridentsko). Krajina má autonomní statut.

Mapa Trentino-Alto Adige

Mapa Trentino-Alto Adige

Geografie Trentino-Alto Adige

V centru tohoto regionu se rozprostírá údolí Adige – Valle del´Adige a nejdůležitější města oblasti leží právě v tomto údolí. Historickou křižovatku mezi Itálií a severní Evropou tvoří Brenerský průsmyk. Je to jeden z nejvýznamnějších nízko položených (1374 metry) průsmyků ve východních Alpách, který odděluje Stubaijské Alpy na západě a Zillertalské Alpy na východě. Od roku 1919 je součástí rakousko-italské hranice.

Trentino-Alto Adige

Trentino-Alto Adige

Region protínají Dolomity, což je jižní vápencové pásmo Alp. Nejvyšší část pohoří tvoří masiv Marmolada s vrcholem Punta Penia v nadmořské výšce 3342 metry. Na západním okraji leží masivy Latemar (2843 metry) a Catinaccio (2981 metr). Na jihu Dolomity ohraničuje sedlo Castalunga – úzká pískovcová soutěska.

Z geologického hlediska jsou Dolomity vytvořeny ve spodních partiích druhohorní horninou zvanou dolomit a ve vrchních partiích vápencem. Pohoří je typické kolmými stěnami, úzkými a štíhlými skalními věžemi a rozeklanými hřbety. Usazené horniny umožňují vznik takzvaných stolových hor s plochými vrcholy. Některé jsou pokryty ledovci.

Lyžování v Madonna di Campiglio

Lyžování v Madonna di Campiglio

Bylo zde zřízeno několik přírodních parků, jsou tu výborné podmínky pro turistiku. Na své si přijdou i lyžaři. Dolomity patří k nejnavštěvovanějším lyžařským destinacím v Evropě.

Život v Trentino-Alto Adige

Region Trentino–Alto Adige má také krásné historické a umělecké památky. Kromě ojedinělých zbytků římského osídlení jsou v Naturnu, západně od Merana, nejstarší uměleckou památkou fresky ze San Procolo z 9. století.

Příklady románské architektury jsou k vidění: v Trentu – dóm, v San Candidi a Novacelle – chrámy a nad Meranem hrad – Castello Tirolo.

Gotickou architekturu najdete v Bolzanu a Meranu – dómy, ve Vipitenu – fara a v městských centrech gotické světské stavby.

Trento

Trento

V Tridentsku objevíte často smíšený románsko-gotický styl. Dokladem toho je hrad Cles severně od Tridentu. V kostelech se nachází mnoho dřevěných oltářů a nástěnných maleb. Jako příklad může sloužit Torre dell´Aquila a dóm v Trentu, klášter v Brixenu či Castel Róncolo severně od Bolzana.

V renesančním umění se vedle místních rysů uplatňovaly i vlivy benátské – Casello Buoconsiglio v Tridentu. V pozdní renesanci se na severu vyvinul specifický hornoadižský styl – Caldaro (jihozápadně do Bolzana). Ten pokračoval v období baroka – chrám San Michele v San Candino nebo také Noacella.

Hlavními turistickými středisky regionu jsou Madona di Campiglio v pohoří Brenta a Canazei v pohoří Sella. O něco jižněji leží San Martino di Castrozza.