Městečko Bolzano je po Trentu druhým největším městem regionu Trentino – Alto Adige. Je branou mezi italsky hovořícím Trentinem a německy mluvícím Alto Adige – Jižním Tyrolskem. Bolzano leží na úpatí Dolomit nad soutokem řek Adige, Isaro a Talvera a stalo se významným střediskem cestovního ruchu. Žije zde téměř 110 tisíc obyvatel. Město vyniká jasným tyrolským koloritem.
V raném středověku bylo okolí Bolzana neobyvatelné díky močálům a častým povodním.
V období římské říše zde však už bylo vedle silniční stanice Pons Drusi sídliště. Rozkládalo se v okolí dnešního dómu, kde byl nalezen raně křesťanský kostel. U mostu přes řeku Isaro sídlila s největší pravděpodobností vojenská posádka.
V době stěhování národů byla osídlení v údolí opuštěna, přemístila se na vyvýšenější místa.
Roku 1381 získalo Bolzano od vévody Leopolda III. městský erb. Čtyřikrát do roka se zde konaly trhy, na které přicházeli obchodníci jak ze severu, tak z jihu. V roce 1635 tu byl zřízen merkantilmagistrat (obchodní soud), jenž se v době trhů skládal ze dvou německých a dvou italských radních.
Od 12. století začala místní šlechta v údolí Bolzana stavět na strategicky výhodných místech hrady. Hrady byly kromě symbolu politické moci spojeny i s právní funkcí a vybíráním daní. Ty byly vybírány v naturáliích, a proto se nacházely v jejich prostorách stáje a sklady pro skladování obilí a vína.
Město bylo spravováno nejrůznějšími vladaři včetně bavorských vévodů a tridentských biskupů a od roku 1363 i Habsburků.
V roce 1919 připadlo s celou oblastí vítězné Itálii.
Zajímavosti města Bolzano
Město má spíše středoevropský ráz. Typické jsou domy s podloubími a sakrální památky. Starému centru a náměstí Piazza Walter dominuje gotický dóm z 15. století s pestrobarevnými střešními taškami a nádhernou věží. Uvnitř budete obdivovat raně gotické fresky, pozdně gotickou kazatelnu s reliéfy a vyřezávané lavice.
Uprostřed Piazza Walther stojí socha Walthera von der Vogelweide, trubadúra 13. století, jenž se podle pověsti narodil v okolí Bolzana. Ulice severně od náměstí lemují domy se složitě zdobenými štíty, balkony a arkýři.
Narazíte zde na kláštery františkánů a dominikánů, vyzdobené gotickými freskami a oltáři. Zejména je zajímavý gotický dominikánský chrám jež se pyšní kaplí San Giovanni a křížovou chodbou s freskami z poloviny 14. století, na nichž je patrný vliv Giottovy školy.
Severním směrem leží Piazza delle Erbe – zelený trh. Zde spatříte staré domy i kašnu z 18. století. Nalevo odtud se nalézá galerie a dále potom Ponte Talvera, výchozí místo výletů.
Napravo od Piazza delle Erbe vede k západu úzká ulička Via dei Portici s typickými domy z 15. – 18. století, s podloubími a obchody.
Na Piazze Grano se koná trh s lákavou nabídkou místních produktů, které nabízejí i dál na Via del Portici. Tato ulice vede až k Museu Civico, kde vám interiéry, dřevořezby a kroje přiblíží dějiny Jižního Tyrolska.
Od Ponte Talvera dojdete asi po deseti minutách chůze k zámku Mareccio ze 13. – 16. století.
Ze severní části města se dostanete lanovkou do Soprabolzana, který leží v nadmořské výšce 1221 metrů a potom tramvají do Callalba a na náhorní rovinu Renon, odkud se naskýtá nádherný výhled na panorama Dolomit.
Nachází se zde navíc tzv. Pyramidi di terra (tedy něco jako „zemní pyramidy“), které jsou velmi zajímavým úkazem. Velmi nám připomínaly tzv. „hoodoos“ z Národního parku Bryce Canyon v USA, kde jich je ale přecijen „o něco“ víc.
V městském muzeu je uložena mumie „Ötziho“, muže, jenž zamrzl v ledovci v době bronzové. Jeho tělo bylo nalezeno v roce 1991 a míra jeho dochování představovala velký šok v pozitivním slova smyslu. Zpráva o tomto nálezu obletěla celý svět a dnes je Ötzi jedním z nejznámějších obyvatel severní Itálie. Nález nicméně vyvolal národnostní vášně jak na italské tak na rakouské straně. Dlouhé roky se totiž vedl spor o to, komu vlastně Ötzi patří, neboť tělo bylo nalezeno na italsko-rakouských hranicích. Nakonec však bylo rozhodnuto jednoduše – nález byl učiněn 92 metrů na italské straně, a proto Ötzi připadl Itálii.
Bolzano obklopuje rozlehlý horský masív – spíše náhorní planina – s průměrnou výškou 1200 metrů, jehož nejvyšší vrchol představuje Rittner Horn (2260 metrů nad mořem). Právě sem se už v 17. století na léto stěhovali zdejší patriciové, když jim vzduch v údolí začal připadat příliš dusný. Teprve od roku 1965 překonává úsek přes pohoří do Barbianu nová horská silnice s mnoha serpentinami – do té doby musel člověk vzít za vděk horským stezkám, zubačce a staré silnici.
Dnes se můžete do starých časů přenést při výletu nostalgickou dřevěnou lanovkou (převýšení 951 metrů, doba jízdy 12,5 minuty), jež vás převeze přes horské louky a nad vrcholky modřínových lesů.
Hlavními obcemi v pohoří jsou Koobenstein (1153 metry) a Oberbozen (1221 metr).