Národní park Bryce Canyon leží ve státu Utah, na rozloze 145 km2. Bryce Canyon vlastně ani kaňon není. Jsou to zvláštní skalní útvary – skalní věže a věžičky, jehly a útvary podobné pyramidám, které se v délce několika desítek kilometrů rozpadají a tvoří různobarevné útesy. Od severu k jihu vede parkem silnice, na niž navazují stezky, které nabízí pohled do údolí na barevná hoodoo (tak se nazývají právě ony pyramidy).

Národní park Bryce Canyon se rozkládá na území 145 km2, na východním okraji náhorní plošiny Paunsaugunt Plateau. Délka měří od severu k jihu vzdušnou čarou přibližně 30 km a největší šířka asi 7 km. V roce 1923 bylo území prohlášeno za národní památník Bryce Canyon National Monument, o rok později se název změnil na národní park Utah National Park a v roce 1928 na dnešní definitivní Bryce Canyon National Park.

Národní park Bryce Canyon

Národní park Bryce Canyon

Území dnešního parku původně obývali indiáni kmenů Paiute, Fremont a Anasazi, po nichž zde zůstalo jen několik kamenných fragmentů a názvů.

Svůj název nese národní park po mormonském usedlíkovi Ebenezeru Bryceovi, který se zde  pokoušel farmařit a pěstovat krávy.

Zajímavá místa národního parku Bryce Canyon

Ve skutečnosti se nejedná o kaňon, ale o vápencovou plošinu, která je utvořena erozí do bizardních skalních útvarů. Tyto zvláštní útvary nazvali američtí geologové „hoodoo“. Podle červené, oranžové, žluté a fialové barvy , což způsobila příměs železa a manganu, jsou tyto tvary názývány Pink Cliffs – Růžové útesy.

Hrana kaňonu v národním parku Bryce Canyon

Hrana kaňonu v národním parku Bryce Canyon

Po náhorní rovině vede od severu k jihu silnice Rim Drive, ze které je z  13 vyhlídek překrásný pohled k východu, daleko do údolí se spoustou barevných hoodoo. Mezi nimi se můžete procházet po úzkých cestách, cestičkách a chodnících, v některých případech velmi strmých. Jedna z nich, Navajo Loop Trail, je nejkratší okružní cestou v nejkrásnější části parku.Tvoří jakýsi amfiteátr.

Je zde však více pěších stezek. Nejdelší z nich je Under The Rim Trail. Vede skalami podél Růžových útesů z Bryce Point na Rambow Point a je dlouhá několik desítek kilometrů. Její projití trvá několik dnů.

Navajo Loop Trail v NP Bryce Canyon

Navajo Loop Trail v NP Bryce Canyon

Ubytování je zde možné buď v nedalekém Cedar City v motelu, nebo přímo v parku v některé z kempů. Nocování ve volné přírodě je možné jen v Under The Rim Trail. Na trase mezi Bryce Pointem a Ranbow Pointem je sedm tábořišť.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (3 )
  • 100%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Bryce Canyon

dne 2015-05-13 07:47:26

Úchvatné výhledy a skvělý zážitek - to je Bryce Canyon, skutečně krásné místo, které si zajeďte prohlédnout. Je hodně odlišný od třeba Grand Canyonu a asi bych je ani moc nechtěla srovnávat, protože zatímco Grand Canyon vidíte spíše z dálky a v širším kontextu, Bryce Canyon máte jako na dlani, ten dojem z něj je víc intimní a bližší, pokud se to tak dá ve vztahu k nějakému místu říct. Taky jednotlivé skály a krásná místa kaňonu jsou lépe dostupná a dá se z okraje sejít dolů, což je velký zážitek.

Mrzí mne, že nám tady nevyšel západ slunce, protože bylo dost zamračno a slunce nebylo moc vidět. Přes den i dryhý den ale bylo krásně a obloha vymetená, jen ten den, kdy jsme měli naplánovaný západ slunce nám tady prostě nevyšel.

Šli jsme tady i asi 4 mílový trek z tzv. Sunset Pointu, který byl skvělý - neskutečné a úplně nereálné barvy kolem vás vám vyrazí dech! Pak projdete i kolem několika stromů, které jako kdyby tady vůbec nepatřily a někdo je tady jen naaranžoval. Nakonec jsem došel na krásný vyhlídkový bod, kde jsem se ale otočila a šla zpět, v tom teple mi to stačilo :)

Národní park Bryce Canyon jsem si moc užila, je to tady krásné a vzhledem k tomu, že jsme tady potkali jen pár lidí si to tady člověk prostě zamiluje.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Kousek z Las Vegas, zajeďte si sem!

dne 2014-11-14 23:05:44

Z Las Vegas jsem jel asi 5 hodin, než jsem dojel do Bryce Canyon, což trvalo déle, než jsem čekal, ale stálo to za to. V dubnu tady bylo skvělé počasí a nebylo příliš horko. Je tady tolik úžasných výhledů, dá se to tady v pohodě projet během asi 3 hodin, k tomu si můžete udělat pár treků do okolí (šel jsem jeden, nepamatuju si název, ale super - jen jsem byl rád za pevné kotníkové boty, protože na tom sypkém povrchu by to v sandálech bylo o držku). Skvělé místo pro milovníky přírody, ať už rádi chodí na dlouhé a náročné treky a nebo jim stačí jen krátké procházky.

Nejfotografovanějším místem je tady ale bez pochyb Inspiration point a nedivím se tomu. Uděláte si tady perfektní představu o tom, jak je kaňon hluboký! Místo je opravdu plné inspirace, pro focení ideální. Chtěl bych to tady vidět ze dna kaňonu, ale tam se prý nedá nějak jednoduše dostat, což je škoda. Pěšky bych to nešel, škrábat se pak nahoru, to bych nepřežil :)

Výhoda je, že Bryce Canyon je jen asi hodinku od národního parku Zion, takže si to můžete hezky spojit (Las Vegas - Bryce - Zion - Las Vegas, v pohodě za dva tři dny). Přitom oba parky jsou od sebe neskutečně odlišné, že se skoro nedají srovnávat.

Neváhejte!Dovolená Národní park Bryce Canyon

Dovolená v destinaci Národní park Bryce Canyon? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do USA a vyberte si ze všech dostupných možností!