Světoznámý průsmyk Passo Stelvio leží mezi regiony Lombardie a Trentino-Alto Adige, v údolí pod horským masívem Ortler, v nadmořské výšce 2760 metrů, prakticky na hranici Itálie a Rakouska. Obydlené je to zde pouze v létě, a je tak nejvýše položeným střediskem s letním provozem v celých Alpách. Blízký Stilfserjoch je také jedním z nejvýše položených alpských průsmyků dostupných po silnici. Dostanete se sem pouze v období od pozdního jara do doby, než napadne první sníh. Po zbytek roku jsou silnice vedoucí z městeček Bormio nebo Trafoi uzavřeny.

Průsmyk Passo Stelvio

Průsmyk Passo Stelvio

Ostatně samotná cesta přes Passo Stelvio je turistickou atrakcí sama o sobě. Tak nádherné serpentiny budete jinde v Evropě hledat jen obtížně. Proto je projetí tohoto krásného úseku snem motoristů, motocyklistů a cyklistů z mnoha koutů Evropy (a možná i světa), což však v létě vede k tomu, že je zde na cestách poněkud plno, tak s tím počítejte!

Středisko je turisty velmi vyhledávané. Svou vysokou nadmořskou výškou je ledovec nad Passo Stelvio srovnatelný s ledovcovými areály Zermatt a Saas-Fee. Stalo se častým cílem lyžařských družstev z mnoha zemí, proto bývá část sjezdovek uzavřená. Teploty v údolí mohou dosahovat až 40°C, ale nahoře na ledovci je i během vrcholného léta dostatečná a kvalitní sněhová pokrývka.

Co nabízí Passo Stelvio

Lyžovat zde můžete ve výškách 3050 – 3400 m.n.m. a zaveze vás sem zhruba za 10 minut systém kabinových lanovek. První kabinka vede z městečka Passo Stelvio do Trioncerone ve výšce 3170 metrů. Jestliže vystoupíte ve stanici Livrio, jste asi v polovině ledovce. Kotvami se potom můžete nechat vyvézt až do nadmořské výšky 3400 metrů pod vrchol Punta degli Spiriti.

Na ledovci objevíte sjezdovky nejrůznějších délek a obtížnosti. Vybrat si může opravdu každý. Nalézá se tu široká sjezdovka pro carving, mírné pohodové sjezdovky, krátký slalomový svah Nagler a sportovní svahy v oblasti Geister, které jsou často využívány jako sportovní svahy s omezením provozu pro veřejnost.

Lyžování v Passo Stelvio

Lyžování v Passo Stelvio

Lyžařům je zde k dispozici 20 kilometrů sjezdovek, převážně lehkých modrých a středně těžkých červených. Nejtěžší červená Pista Steglio s převýšením 650 metrů je dlouhá 8 kilometrů. Tratě jsou obsluhovány 6 vleky a 2 kabinovými lanovkami.

Pro milovníky snowboardingu je k dispozici kvalitní snowpark s množstvím skoků, railů, překážek, U-rampou a upravovanou Half-pipe.

Ve výšce 3400 metrů se vyskytují rovněž běžecké okruhy.

Ubytovat se můžete v hotelu přímo ve stanici lanovky Livrio. Další možnosti ubytování se nachází v Passo Stelvio, Bormiu nebo Trafoi, kde jsou hotely vybavené i bazénem a saunou.

Tato oblast umožňuje další sportovní aktivity a navštívit se dá i národní park Stelvio.

Cyklistickou trasu vedoucí do průsmyku si jistě nenechají ujít ani milovníci horské cyklistiky. Zajezdit si můžete po trase Giro d´Italia nebo se zúčastnit červencového srazu motocyklistů s názvem International Motorcycle Meeting.

Mapa Passo Stelvio

Podívejte se na mapu lyžařské oblasti Passo Stelvio s jednotlivými sjezdovkami. Pro zobrazení detailu mapy na ni klikněte.

Mapa Passo Stelvio

Mapa Passo Stelvio

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Passo Stelvio

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Itálie a zajímá-li vás přímo destinace Passo Stelvio, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Itálie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Itálii je bezva!