Miláno je hlavní město Lombardie a druhé největší město v Itálii. Představuje centrum módy, obchodu a finančnictví. Odedávna se stalo důležitým střediskem obchodu. Vzhledem připomíná moderní města severní Evropy. V Miláně žije 1,3 milionu obyvatel.

Milano

Milano

Miláno je také nejvýznamnějším průmyslovým centrem se strojírenským a textilním průmyslem. Je důležitým obchodním uzlem s mnoha historickými památkami v moderním urbanistickém komplexu se širokými třídami. Je rovněž sídlem univerzity.

Historie města Milano

Kdysi tu bylo keltské sídliště, založené v roce 396 př.n.l. poblíž etruského města Melpum. V roce 222 př.n.l. bylo obsazeno Římany a od roku 89 př.n.l. se stalo samosprávným městem.

Od konce 3. století našeho letopočtu až do roku 402 bylo vícekrát dočasným hlavním městem západořímské říše.

V roce 313 byl právě v Miláně vydán proslulý edikt, v němž se císařové Konstantin a Licinius přihlásili k dodržování svobody křesťanského vyznání.

Zejména zásluhou biskupa svatého Ambrože (v letech 340 – 397) se město stalo jedním z hlavních středisek tehdejšího křesťanského světa.

V raném středověku město postihl značný úpadek. V roce 452 bylo zpustošeno Huny, roku 490 dobyto Ostrogóty, roku 569 Langobardy, roku 774 Franky a od roku 961 se stalo součástí římsko-německé říše.

V 11. – 13. století prožilo Miláno velký rozkvět jako svobodný městský stát.  V roce 1158 byl i za české pomoci dobyt a v roce 1162 rozbořen. V roce 1176 však Miláňané v čele Lombardské ligy porazili římsko-německého císaře Fridricha Barborosu a získali v roce 1183 širokou samostatnost.

Z bojů mezi guelfy a ghibeliny vyšla v roce 1277 vítězně ghibellinská rodina Voscontiů. Tento rod rozšířil panství na většinu dnešní Lombardie a získal v roce 1395 od českého krále Václava IV. vévodský titul. Po vymření Viscontiů jej získávají v roce 1450 Sforzové.

V letech 1535 – 1714 a 1815 – 1859 tu vládli rakouští Habsburkové. Mezi tím bylo Miláno hlavním městem Napoleonem ovládaného satelitního italského státu. Od roku 1861 je součástí Itálie.

Za Viscontiů a Sforzů prožilo město období intenzivní renesanční výstavby, jíž se z významných umělců zúčastnili zejména Bramante a Leonardo da Vinci. Pobýval zde i básník Petrarca.

I v dalších vývojových epochách mělo město významný podíl na formování italské umělecké i myšlenkové kultury.

Co nabízí Miláno

Chaotická zástavba Milána již dávno překročila obvod někdejšího římského sídliště Mediolanum. V celé městské aglomeraci dnes žijí více jak 4 miliony obyvatel. I v centru města narazíte nejčastěji na kanceláře, restaurace a bary – historické pamětihodnosti a malebná zákoutí se musí trochu hledat. Pohyb po městě vám usnadní metro.

Centrálním prostorem Milána je rozlehlé náměstí Piazza del Duomo, jehož dominantu tvoří katedrála Duomo di Milano. Nedaleko stojí proslulá budova opery La Scala z konce 18. století. Poněkud stranou centra se nachází rozlehlý hrad Sforzů (Castelle Sforzesco), v němž je dnes umístěna mimo jiné obrazárna (Pinacoteca).

Hrad Sforzů (Castelle Sforzesco)

Hrad Sforzů (Castelle Sforzesco)

V Miláně najdete dva chrámy, jejichž historie sahá až do raně křesťanského období. Kostel svatého Ambrože (Sant´Ambrogio) založil svatý Ambrož, milánský biskup z konce 4. století. Dnešní vzhled baziliky, jež vyzařuje strohou vznešenost, pochází převážně z 11. století. Chrám svatého Vavřince (San Lorenco) byl rovněž založen ve 4. století a ačkoli byla stavba výrazně upravena v 16. století, zachovala si původní byzantský půdorys.

Rychlá prohlídka centra města Milán

Nejvýznamnější budovou Milána je bezesporu dóm, který je i nejvýraznější budovou města. Právě zde by mohla začít vaše návštěva Milána, protože lze vylézt na jeho střechu a trošku se ve městě z výšky zorientovat. Velmi významný je rovněž Palazzo Reale, který leží jižně od dómu a nabízí výstavy umění.

Milánský dóm (Duomo di Milano)

Milánský dóm (Duomo di Milano)

Východním směrem z Palazzo Reale dojedete podél dómu až na Piazza Fontana.

Ze severu se můžete vrátit na Piazza del Duomo. Na severozápadním kraji náměstí vyúsťuje ulice Via Mercanti se zajímavým náměstím Piazza Mercanti, jež je lemováno paláci – Palazzo dei Giureconsulti z roku 1564 a Palazzo della Regione z roku 1233. Spatříme zde taktéž někdejší městskou radnici s arkádami, krásným románským reliéfem a věžními hodinami.

Piazza Mercanti Piazza Mercanti

© JurateBuiviene / Shutterstock.com

V sousedství se nachází Loggia degli Osii z roku 1316. Je postavena z bílého mramoru a z jejího balkónu byly vyhlašovány soudní rozsudky. Vpravo od ní stojí Palazzo delle Scuolle Palatine z roku 1645, vlevo Casa Panigarola ze začátku 15. století.

Loggia degli Osii

Loggia degli Osii

Když se vrátíte na Piazza del Duomo, projdete ze severní strany náměstí zasklenou galerií Viktora Emanuela z let 1865 – 1877 (ve které můžete navštívit mnoho obchodů a luxusních butiků) a dostanete se na Piazza della Scala. Zde uvidíte další světoznámou milánskou budovu, kterou je nejznámější italská divadelní scéna – divadlo La Scala. Projdete-li přímo na jih znova galerií Viktora Emanuela, dojdete zpět k milánskému dómu.

Galerie Viktora Emanuela Galerie Viktora Emanuela

© ansharphoto / Shutterstock.com

Tipy na prohlídku Milána

Miláno je zajímavé město s několika krásnými budovami a určitě stojí za návštěvu. Na jeho zběžnou prohlídku stačí jedno odpoledne, jste-li však milovník umění a budete-li chtít navštívit některou z místních galerií, bude prohlídka města trvat déle.

Poměrně zajímavou možností je, vzhledem k nízkým cenám letenek do Milána z Česka, návštěva známého fotbalového stadionu San Siro, kde střídavě hrají AC Milán a Inter Milán, což jsou jedny z nejvýznamnějších fotbalových klubů Itálie. Samotný stadion má zajímavou architekturu a atmosféra na zápasech italské ligy je úžasná!

Fotbalový svatostánek Milána - stadion San Siro Fotbalový svatostánek Milána – stadion San Siro

© Sergio Monti Photography / Shutterstock.com

Je překvapující, že najít v centru Milána místo, kde se dá normálně najíst (nemyslím fast foody) je docela problém, museli jsme mimo centrum, než se nám podařilo najít restauraci. To nás v Miláně docela zaskočilo. Jinak se nám město a zejména jeho dóm opravdu líbilo. Přesto si dovolím poznámku, že mnohem krásnější nám přišlo městečko Bergamo, kde jsme původně pouze chtěli přiletět a přestoupit na vlak do Milána, ale nakonec jsme zde strávili více času než v Miláně.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Miláno

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Miláno? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Miláno nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy do Itálie, nebudete litovat!