V samém srdci města Miláno stojí Milánský dóm – jedna z největších gotických katedrál na světě a největší v Itálii. Katedrála je dlouhá 157 metrů, v nejširším bodě je široká 92 metrů a její mariánská věž se sochou madony dosahuje výšky 108,5 metrů. Vnitřní plocha katedrály má 11700 m2.

Stavba byla započata v roce 1386 z iniciativy Giana Galeazza Viscontiho, avšak dokončena byla až o více než 500 let později, v roce 1887. Poslední práce byly provedeny na příkaz Napoleona v roce 1809.

Milánský dóm (Duomo di Milano)

Milánský dóm (Duomo di Milano)

Zajímavosti milánského dómu (Duomo di Milano)

Fasáda katedrály je nádhernou kombinací gotiky a baroka. Velkolepý exteriér, bílý mramor, 5 portálů s bronzovými dveřmi, a 2245 soch a sošek, je velkolepý. Nejpůsobivější pohled se naskýtá při západu slunce. Nejpřekvapivějším prvkem dómu je neobvyklá střecha se 135 věžičkami a nesčetnými plastikami a chrliči.

Střecha Milánského dómu (Duomo di Milano)

Střecha Milánského dómu (Duomo di Milano)

Bronzové dveře nesou nízké reliéfy s výjevy z milánských dějin. Okna katedrály pocházejí z 15. století a patří k největším v Evropě. V hlavní lodi, blízko vchodu, jsou umístěny největší sluneční hodiny na světě pocházející z roku 1786.

Uvnitř katedrály spatříte pět podélných lodí a tři příčné. Světlo dovnitř proniká úchvatnými vitrážemi. Lodě jsou odděleny obřími pilíři. Je zde umístěna řada sarkofágů a hrobek. Cenný chór z vykládaného dřeva pochází z roku 1600. Pod presbytářem se nalézá krypta s hrobem svatého Karla Boromejského, zdejšího arcibiskupa, jenž zemřel v roce 1584. Mezi mnoha náhrobky a sochami naleznete svatého Bartoloměje staženého z kůže. Klenotnice pod hlavním oltářem ukrývá spoustu středověkého zlata a stříbra. Můžete sestoupit ke zbytkům baptisteria di S. Giovanni alle Fonti ze 4. století. Svatý Ambrož zde pokřtil svatého Augustina. Uvidíte i zbytky baziliky svaté Tekly z první poloviny 4. století. Mezi významná umělecká díla patří sedmiramenný bronzový svícen ze 14. století.

Milánský dóm (Duomo di Milano)

Milánský dóm (Duomo di Milano)

To nejlepší z Duomo di Milano

Na celém milánském dómu nás nejvíce zaujala možnost vystoupit na střechu dómu, do spleti gotických věžiček a ornamentů, odkud se vám otevře skvělý rozhled po městě i okolí. Za jasného počasí lze odtud spatřit i Alpy s Matterhornem. Střecha dómu je skutečně úžasné místo, které stojí za procházku a pokochání se výhledem a mnoha nádhernými pohledy, které výzdoba dómu nabízí.

Na střeše Duomo di Milano

Na střeše Duomo di Milano

Pro obdivovatele gotické architektury je milánská katedrála dokonalým mistrovským dílem, které nesmíte vynechat, pokud budete v Miláně potažmo v Lombardii.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Milánský dóm (Duomo di Milano)

Zaujal vás náš článek o destinaci Milánský dóm (Duomo di Milano) v Itálii? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Milánský dóm (Duomo di Milano) nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Itálii je skvělá volba!