Bergamo se rozkládá ve středu regionu Lombardie. Leží asi 40 kilometrů severovýchodně od Milána. Žije zde asi 114 tisíc obyvatel. Město obklopuje sedm pahorků.

Podle legendy bylo město založeno předchůdci Liguřanů po potopě světa. První historické zmínky pocházejí z 6. století před naším letopočtem, kdy tuto oblast obsadili a opevnili Etruskové.

Výhled na Bergamo z Horního města

Výhled na Bergamo z Horního města

Bergamo je skutečně malebné město, jež za své architektonické klenoty vděčí vlivu Benátek. V jeho područí bylo od 15. do 18. století. Přesto je dnes pro většinu návštěvníků z České republiky a okolí Bergamo známé především jako město, u kterého leží letiště, kam létají nízkonákladové aerolinky Ryanair a Wizzair. Právě toto letiště je pro mnohé turisty vstupní branou do regionu Lombardie, neboť právě z něj odjíždí buď rovnou do Milána či některého dalšího města v okolí a nebo si zde půjčují auto a jedou třeba k Lago di Garda či některému dalšímu jezeru v severní Itálii.

Přitom často Bergamo zcela minou s pocitem, že zde není nic zajímavého. Chyba! Bergamo je skutečně krásné městečko, které aspoň za odpolední procházku jeho historickým centrem rozhodně stojí. Nám se třeba líbilo MNOHEM více než Milán, který je vcelku nezajímavým městem s pár zajímavými budovami.

Město je rozděleno na dvě odlišné části. Dolní město (moderní) a Horní město (historické).

Horní město (Cittá alta) Bergamo

Nejzajímavější částí Bergama je bez pochyby horní historická část města.

Středověké horní město (Cittá alta) leží na vrcholu kopce na úpatí Bergamských Alp a je jedinečným seskupením středověkých renesančních budov. Je obklopeno obrannými zdmi ze 17. století. Majestátní horní město lákalo ligurské osadníky již v roce 1200 před naším letopočtem. Později se zde usadili Keltové a město pojmenovali Bergheim nebo Bergem (město na kopci).

Horní město (Cittá alta) Bergamo

Horní město (Cittá alta) Bergamo

Leží zde jeden z nejpůvabnějších architektonických souborů v kraji, který uvidíte na náměstí Piazza Vecchia. V centru starého Bergama, těsně obklopeném starými hradbami, se nalézají dvě k sobě přilehlá náměstí Piazza Vecchia a Piazza del Duomo. Kromě jiného zde stojí věž Torre del Comune z 12. století s krásnými hodinami a zvonem, který každý večer ve 22 hodin vyzvání.

Na Piazza del Duomo uvidíte také neoklasicistní dóm, jemuž vévodí průčelí Cappelly Colleoni. Tato kaple byla zbudována v roce 1476 jako hrobka bergamského politického vůdce Bartolomea Colleoniho. Vedle stojí osmiboké Baptisterium a Basilica di Canta Maggiore, která je nádherným příkladem lombardské románské architektury. Byla postavena roku 1137. V jejím barokním interiéru je pohřben Gaetano Donizetti, operní skladatel a rodák z Bergama.

Piazza Vecchia Piazza Vecchia

© JohannesS / Shutterstock.com

Procházku horním městem Bergama si nenechte v žádném případě ujít. V křivolakých uličkách narazíte na mnoho hospůdek a barů, kde si můžete dát něco dobrého na zub a nebo vynikající italskou kávu. Zvlášť to oceníte v zimě, neboť jednotlivé restaurace často mají okna do ulice s nabídkou různých pochutin (kousky pizzy, horké nápoje atp.), které zahřejí. Krásná je i procházka okolo hradeb, zejména východ či západ slunce je zde nádherný, neboť z hradeb uvidíte i na dolní město a široko daleko do krajiny.

Dolní město (Citttá Bassa) Bergamo

Dolní město (Citttá Bassa) bylo založeno na začátku 20. století a postaveno na Lombardské rovině u soutoku řek Brembo a Serio. Nachází se zde nejlepší umělecké galerie oblasti. Jeho největší chloubou jsou paláce na Via Pignolo, které stoupají směrem do horního města. Nedaleko se nalézají tři kostely, ve kterých jsou významné oltářní obrazy Lorenza Lotta, jenž se v Bergamu narodil.

Nejznámější křižovatka v dolním městě Bergama Nejznámější křižovatka v dolním městě Bergama

© Roman Babakin / Shutterstock.com

Po zhlédnutí Lottových obrazů můžete pokračovat návštěvou umělecké galerie Accademia Carrara, kde jsou vystavena díla slavných umělců z 15. století, především Benátčanů. Pro milovníky divadla je pozoruhodná skutečnost, že z Bergama pochází Harlekýn – jedna z typických postav Commedia dell´Arte, příznačné pro 16. století.

Obě části města jsou spojeny silnicí. Do horního města se nejlépe dostanete lanovkou, která je atrakcí sama o sobě. Dolů pak můžete jednoduše seběhnout, není to daleko.

V Bergamu studoval v semináři i papež Jan XXIII.

Lanovka v Bergamu

Lanovka v Bergamu

Jak se dostat z Bergama do Milána

Je to úplně jednoduché a nemusíte z toho mít vůbec žádné obavy. Možností je vícero, od pohodlnějších a dražších až po složitější a levnější, vybrat si můžete sami:

Autobusy: asi nejoblíbenější možnost, která patří i mezi nejlevnější. Díky společnosti Terravision si můžete jízdenky koupit v pohodlí domova a po příletu rovnou nastoupit do autobusu, který vás zaveze do centra Milána v krátkém čase.

Autem: pokud plánujete více cestovat po Lombardii, vyplatí se vám půjčit si v Itálii auto, které si po příletu vyzvednete a můžete rovnou jet, kam budete potřebovat.

Taxi: tato možnost je zjevná, nejpohodlnější, nejjednodušší, ale samozřejmě také nejdražší.

Veřejná doprava (MHD): Tato možnost je obvykle výrazně nejlevnější, ale zabere také o něco víc času a plánování. Nemusíte se ale bát, v principu je to snadné – na letišti sedněte na autobus ATB jedoucí do centra Bergama (cena cirka 2 EUR), kde vystoupíte přímo u vlakového nádraží, přesednete na vlak a pojedete na nádraží do centra Milána (cena cirka 4 EUR). Celkem to na osobu vyjde okolo 6 EUR, což je oproti ostatním možnostem skutečně úsporné a času vám to nezabere o mnoho více. My jsme tuto možnost využili, protože nás byla větší skupinka a celková úspora už tak byla značná. A není se čeho obávat!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Bergamo

Bergamo je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Bergamo či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy do Itálie, stačí kliknout sem a vybrat si :-)