Piroteskní staré město Scalea, šplhající po stupňovitých terasách po úbočí kopce (odtud také jméno města), zůstalo naštěstí ušetřeno nevhodných stavitelských zásahů v sedmdesátých letech 20. století – na rozdíl od okolních kopců.

Vykopávky v jeskyni Grotta del Talao dokazují, že místo bylo nepřetržitě osídleno již od paleolitu.

Scalea

Scalea

Současné městečko stojí na základech antického řeckého města „Laus“, kolonie antické Sybaris (dnešní Sibari) na protějším pobřeží. Před časem se začalo s postupnou rekonstrukcí starých domů, na náměstích jsou otevřeny první restaurace. Křivolaké uličky dlážděné kočičími hlavami a úzká schodiště lákají k romantickým procházkám.

Podél Lungomare se rozkládá nové město s množstvím moderních turistických zařízení. Na skalnatém výběžku se tyčí Torre del Talao z 16. století, jedna z mnoha pobřežních věží strážících celé pobřeží.

Věž Torre del Talao

Věž Torre del Talao

Scalea patří k nejnavštěvovanějším a neznámějším letoviskům v Kalábrii. Přibližuje turistům sepětí starého města (se starým normanským hradem) s novou částí, jež nabízí moderní ubytovací kapacity a obchodní třídy pro nákupy a zábavu. A taktéž krásné moře s šedočernými plážemi.

V historickém centru města je k vidění hrad, klášter, trosky Jidášovy věže, palác dei Principi, horní kostel Panny Marie, dolní kostel sv. Mikuláše, palác Palammolla, náměstí Spinelli, náměstí Cimalonga, stará věž Cimalonga a další zajímavosti.

Scalea s pevností nad městem

Scalea s pevností nad městem

Můžete zde spatřit také mnoho exotických rostlin – například cedr. Tato pomalu rostoucí dřevina dala jméno celé oblasti Cedrové riviéry. Strom dorůstá do výšky 40 – 60 metrů s průměrem 80 – 200 centimetrů. Dřevo cedru má charakteristickou vůni. Kmen je do výšky 12 – 20 metrů bez větví.

Zajímavosti letoviska Scalea

Chiesa dello Spedale

V blízkosti kostela Santa Maria d´Episcopio, skoro na nejvyšším místě starého města, stojí v nenápadné uličce basiliánský kostel Chiesa dello Spedale z 9. století.

Fresky v Chiesa dello Spedale

Fresky v Chiesa dello Spedale

Můžete si zde prohlédnout byzantské fresky, které jsou sice silně poškozené, avšak i přesto velmi působivé. Klíče ke kostelu seženete u rodiny Grisolia v ulici Via del Ospedale.

Chiesa di San Nicola in Plateis

Kostel Chiesa di San Nicola in Plateis zvaný také „Chiesa del sotto“ se vypíná jako pevnost na okraji starého města. Apsidy a krypta vykazují dosud gotické prvky.

Chiesa di San Nicola in Plateis

Chiesa di San Nicola in Plateis

V jedné postranní kapli se nachází náhrobek Ademara Romana (1341), rodáka ze Scaley, jenž se stal vrchním admirálem Anjouovců. Náhrobek připomíná hrobky francouzských králů v Neapoli.

Torre del Talao

Věž Torre del Talao

Věž Torre del Talao

Věž Cimalonga

Věž Cimalonga

Věž Cimalonga

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Scalea

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Itálie a zajímá-li vás přímo destinace Scalea, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Itálie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Itálii je bezva!