Za Římanů byla Troia důležitým opěrným bodem na Via Appia, cestě vedoucí z Říma do Brindisi. Dnes je to ospalé městečko daleko od všech tradičních okružních tras. Přesto město, rozkládající se na 440 metrů vysokém pahorku Apenin, náleží k vytouženým cílům mnoha znalých turistů. Zdejší katedrála je totiž stavebním klenotem, který mezi románskými stavbami Apulie těžko hledá sobě rovného.
Štaufský císař totiž při své pomstychtivé výpravě proti papežencům v Troii trojlodní baziliku ušetřil. Z veliké minulosti Troii, jež byla oporou církevního státu v Apulii a rozvrátil ji poprvé až normanský král Roger II. roku 1133 a podruhé jeho vnuk Fridrich II., toho ale více bohužel již neuvidíte.
Dodávám už jen informaci, že ačkoli název Troia může evokovat mnohé, nemá nic společného s bájnou Trójou, jejíž ruiny se nachází na pobřeží Turecka a o které máme na MAHALO.cz samostatný článek.
Zajímavosti města Troia
Cattedrale Santa Maria Assunta
I laik pozná, že chrám Cattedrale Santa Maria Assunta, založený roku 1093, náleží k nejdůležitějším románským kostelům jižní Itálie. Průčelí vévodí okenní růžice nezměrné krásy s křehkým „krajkovím“, vytvořeným neznámým mistrem románského kamenického umění. Také bronzová brána portálu, datovaná do roku 1119, vykazuje rukopis vynikajícího znalce svého oboru. Vysoko vystupující plastické lví a dračí hlavy byly – stejně jako motivy na hlavních dveřích jižního portálu – zhotoveny Oderisiem z Beneventu. V interiéru dómu, postaveném na základech předchozí byzantské stavby, stojí za pozornost především motiv boje zvířat na kazatelně.
V diecézním muzeu je uložena hlavice sloupu asi z roku 1240, která patří k nejdůležitějším svědkům umu apulijských sochařů, ovlivněných francouzskou gotikou. Odborníci se dodnes nemohou shodnout na tom, zda skutečně patřila katedrále.
Tuto stavbu, která se nachází v městečku Troia v italské Apulii, byste si neměli nechat ujít. Zvlášť, máte-li rádi historii či architekturu!