Její stavba započala v roce 312 před naším letopočtem. V roce 191 př.n.l. dosahovala Via Appia Antica na jih až do přístavu Brindisi. Byla to hlavní římská cesta na jih, zmiňuje se o ní Bible. Měla přezdívku „královna cest“. I dnes je lehké tomuto názvu rozumět. Dlážděná cesta, jež směřuje jako šipka přímo k horizontu, je lemována cypřiši a starověkými pohřebišti.
Ve starém Římě bylo zakázáno pohřbívat mrtvé ve městě, a tak Římané budovali podél cesty rodinná mauzolea a luxusní vily, aby ukázali kolemjdoucím své postavení ve společnosti. I první křesťané tu pochovávali své mrtvé. Jelikož měli nedostatek půdy, začali budovat pod zemí. Od 1. do 3. století vyhloubili 300 kilometrů tunelů vyplněných několikapatrovými hrobkami. Ty byly později zničeny (během barbarských nájezdů) a opuštěny.
Za návštěvu stojí troje největší katakomby.
Katakomby San Callisto jsou největší a nejznámější. Bylo zde pohřbeno 16 papežů a také sv. Cecilie.
Nad úchvatnými katakombami San Sebastiano stojí rozlehlá bazilika a v poklidných katakombách Santa Domitilla objevíte nádherné fresky a velký podzemní kostel.
V neděli je Via Appia Antica uzavřena pro auta a naskýtá se jedinečná možnost projít si toto ojedinělé místo pěšky nebo je projet na kole. Začněte u brány Porta San Sebastiano, prohlédněte si katakomby, Circus Maxentius, hrobku Cecilie Metelleové a Villlu dei Quintili.