Ostrov Lānaʻi poprvé evropané uviděli 25. února roku 1779 , když kapitán Charles Clerke uviděl ostrov z lodě HMS Resolution kapitána Jamese Cooka, na které Clerke vzal vedení po té, co byl James Cook zabit v Kealakekua Bay na Big islandu 14. února téhož roku.

Zátoka Menele na ostrově Lana'i

Zátoka Menele na ostrově Lana’i

V sedmdesátých letech 19. století Walter M. Gibson zabral většinu ostrova za účelem rančování. Do té doby ostrov využíval jako kolonii Mormonů. V roce 1899 jeho dcera a zeť vytvořili Maunalei Sugar Company, která měla sídlo v Keomuku na severovýchodním pobřeží. Společnost však v roce 1901 zkrachovala.

V roce 1922 James Dole, president Hawaiian Pineapple Company (později přejmenované na Dole Food Company) zakoupil ostrov a vytvořil z jeho velké části světově největší ananasovou plantáž.

Když se v roce 1959 z Havajských ostrovů stal stát, stala se z Lānaʻi část správního okrsku ostrova Maui.

V roce 1985 se Lānaʻi dostalo do správy Davida H. Murdocka, který zakoupil společnost Castle & Cooke, tehdejšího majitele Dole Food Company.

Dům na Lana'i

Dům na Lana’i

V červnu 2012 pak Larry Ellison, ředitel společnosti Oracle Corporation, zakoupil od Castle & Cooke jejich 98% podíl na ostrově. Zbývající 2% vlastní stát. Prodejní cena nebyla odhalena, ale noviny Maui News hlásily, že cena by měla být mezi $500 a $600 miliony dolarů.

Ellison plánoval investovat dalších $500 milionů dolarů, aby zlepšil ostrovní infrastrukturu a vytvořil na ostrově zemědělský průmysl, který však bude zodpovědný vůči životnímu prostředí.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Krátká historie ostrova Lānaʻi

Chcete-li vyrazit na dovolenou na Havajské ostrovy a zajímá-li vás přímo destinace Krátká historie ostrova Lānaʻi, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů na Havajské ostrovy a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená na Havajských ostrovech je bezva!