Kealakekua Bay je místo s velmi dlouhou historií. Leží asi 19 kilometrů jižně od Kailua Kona. Nachází se zde mnoho historických a archeologických památek a celá zátoka je také zapsána v národním registru historických míst.

Na útesu Pali Kapu O Keoua se rozkládá pohřebiště havajské královské rodiny. Název útesu znamená „zakázané útesy Keoua“. Byl pojmenován na počest krále Keoua Nui, známého jako „otec králů“.

Objevíte tu místa se starými historickými názvy, opředená pověstmi. V dávných dobách byl spolu s některými královskými sídly postaven Puhina O Lono Heiau v obci Kaawaloa. Název obce v překladu znamená „vzdálená Kava“ – kava byla rostlina, používaná při náboženských obřadech.

Kealakekua Bay

Kealakekua Bay

Jméno zálivu pochází z Ke ala Ke Kua, což znamená „cestu boží“, jelikož se zde konaly velké oslavy Makahiku, na počest boha Lono. Jiný název pro oblasti na severu od zálivu byl hale ki´i, dnes známý jako „Tiki“.

Na východní straně zálivu stojí také posvátný chrám Hikiau heiau, věnovaný havajskému bohu Lono.

Celá zátoka je plná útesů a skalisek, povrch je kamenitý (zvětralá láva), prakticky zde nejsou žádné písčité pláže, většinou je vstup do moře přes kameny.

Monument kapitána Jamese Cooka

Existují teorie, že španělští nebo holandští námořníci se na ostrově zastavili mnohem dříve než dnes běžně uznávaný první Evropan kapitán James Cook. Existují také teorie, že na Havajské ostrovy běžně pluly lodi z Polynésie či z jižní Ameriky.

Pravdou je, že 17. ledna 1779 zde zakotvily lodě Resolution a Discovery pod velením kapitána Cooka, aby zde uspořádali pohřeb člena posádky. O rok později zde byl zabit sám kapitán James Cook. Dnes je po Cookovi pojmenováno několik podniků a na severním břehu zátoky najdete i jeho památník.

James Cook monument

James Cook monument

Památník kapitána Jamese Cooka je dostupný buď lodí či kajakem, případně pěšky po cirka hodinovém treku od hlavní cesty (odbočka z hlavní cesty směrem od Kony leží těsně před benzinovou pumpou, začátek samotného treku je pak značen nápisem na zemi). Samotný trek není zcela příjemný – cesta nejprve prochází vysokými travinami (které prosekávají místní dobrovolníci) a následně jde přes suchou krajinu s kamenitým a místy velice nepříjemným povrchem (opravdu doporučujeme pevnou obuv, rozhodně ne obuv plážovou a ideálně si s sebou vezměte i trekové hole, pokud je s sebou budete mít).

Cesta dolů utíká poměrně rychle, cesta nahoru je pak nepříjemná v tom, že je skoro celá na sluníčku a neustále poměrně ostře stoupá (výškový rozdíl není zcela zanedbatelný), takže se docela zapotíte. Dolů počítejte s cirka hodinou, nahoru cirka hodinu a půl (záleží na vašem tempu). Nezapomeňte si vzít dostatek vody, dole žádnou nekoupíte a cestou nebyl ani žádný pramen.

Cestou do Kealakekua Bay

Cestou do Kealakekua Bay

Pokud se budete chtít k památníku Jamese Cooka dostat na kajacích, bude to poměrně příjemná projížďka, pokud nebude rozbouřené moře. Počítejte s tím, že je nutné si vzít pokrývku hlavy a nejlépe i tričko s dlouhým rukávem (a přesto se pořádně natřít opalovacím krémem). Kajaky, pokud se nepletu, nesmí v zátoce zastavovat u břehu. Pořádají se sem i šnorchlovací výlety na lodích.

Samotný monument kapitána Jamese Cooka je vysoký bílý obelisk na břehu moře, který stojí na malém čtvercovém travnatém prostranství a před kterým je malé kamenné molo, ze kterého můžete skočit do vody. Zajímavostí je, že ono čtvercové prostranství a samotný obelisk patří Austrálii.

Havajská národní ryba Humuhumunukunukuapuaa

Havajská národní ryba Humuhumunukunukuapuaa

V mělkých vodách, přilehlých k pomníku, bývají nejlepší podmínky pro šnorchlování a potápění. Jedná se o vyhlášené šnorchlovací místo na celém Big islandu. Je zde mnoho korálů a velká hejna korálových ryb. Často se zde vyskytují želvy a také delfíni. Šnorchlování je zde opravdu bezvadné, ačkoli proudy tady mohou být místy silné. Zajímavá je také propast, do které se mořské dno nedaleko břehu svažuje a mizí v modravých hlubinách. Právě na korálech poblíž monumentu Jamese Cooka jsme viděli několik exemplářů havajské národní ryby Humuhumunukunukuapua’a 🙂

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Vcelku náročná procházka s hezkým šnorchlováním na konci

dne 2014-12-13 00:00:20

K památníku Jamese Cooka jsme na Big islandu chtěli jít zcela určitě. Věděli jsme, že je cesta poměrně náročná, ale stejně nás překvapilo, jak jsme po návratu byli splavení (potem) :-) Cesta zpět je opravdu do docela ostrého kopce a vede po samých nestabilních kamenech, takže na kolena a kotníky je to docela slušný zápřah. Potvrzuju, že je nutné mít pořádnou trekovou obuv a že s trekovými holemi je to lepší. Taky samozřejmě hodně vody a něco na hlavu (klobouk proti slunci, nemyslím prášky :-) ).
Šnorchlování kolem památníku nám přišlo nejlepší z celé Havaje - je tady spousta rybiček a je pod vodou na co koukat. Není to sice Rudé moře, ale je to tu hezké. A možnost vidět rybu s nejdelším jménem (humuhumunukunukuapuaa) je k nezaplacení :-)
Jinak tady kromě památníku a šnorchlování u něj nic moc dalšího není. Dá se projít směrem na sever podél vody přes "lesík", kdy asi po možná 100 metrech dojdete na pláž s jemným pískem a spoustou velkých kamenů, kde se dá chvíli lenošit a odpočívat (nechodí sem moc lidí, tak je tady klid), jinak jsme tady nic dalšího nenašli.
Na strávení hezkého dopoledne nebo odpoledne je to fajn. Zbytek dne můžete strávit v historickém parku Puuhonua o Honaunau, který leží nedaleko :-)Dovolená Kealakekua Bay a James Cook monument

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Kealakekua Bay a James Cook monument? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Kealakekua Bay a James Cook monument nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy na Havajské ostrovy, nebudete litovat!