Pu`uhonua O Honaunau National Historical Park je historické a posvátné místo na západním pobřeží ostrova. Jeho název by se dal přeložit jako „Posvátné útočiště v Honaunau“. Místo připomíná a uchovává tradiční způsob života původních obyvatel. Najdete jej na západním pobřeží ostrova Big island. Dostanete se sem, pokud zabočíte ve městečku Keokea směrem k pobřeží (odbočka je značená). Areál se nachází jižně od Kealakekua Bay (kde se nachází památník kapitána Jamese Cooka).

Puuhonua o Honaunau National Historical Park

Puuhonua o Honaunau National Historical Park

V háji kokosových palem sídlila královská rodina v několika objektech, měla zde své služebnictvo, sádky, soukromý přístav a celou řadu dalších vymožeností. V roce 1819 král Kamehameha II. zrušil tradiční náboženské rituály (tzv. systém taboo – tabu) a místo, které bylo osídleno po několik století bylo zbořeno a lidé odešli jinam.

Nacházel se zde také heiau (chrám), a to velmi významný. Kamenné zdi chrámu nebyly na ostrově nic výjimečného. Byly stavěny od 16. století, první vznikla již v roce 1550. Posvátným místem se zdi staly po uložení ostatků krále.

Havajská stolní hra Konane

Havajská stolní hra Konane

Tento chrám byl útočištěm (viz název místa), kam se mohli obrátit ti, kteří se provinili proti systému tabu (zákazů), který řídil život Havajců (např. jejich stín nikdy nesměl zkřížit stín někoho ze šlechty, ženy nesměly jíst s muži apod.). Kdo tabu porušil, hrozil mu trest smrti. Jedinou jeho záchranou bylo dostat se na toto místo (tzn. vyhnout se vojákům, skočit do moře a přes silné proudy, ostré útesy a hladové žraloky doplavat až do tohoto chrámu – jinou cestou se sem nebylo možné dostat, poněvadž posvátné místo střežili kněží a bojovníci náčelníků), kde danému člověku dal kněz „rozhřešení“ a kdy po několika dnech se tento člověk mohl jako svobodný vrátit domů a nic mu nehrozilo.

Sochy Tiki v Pu`uhonua o Honaunau National Historical Park

Sochy Tiki v Pu`uhonua o Honaunau National Historical Park

Na toto místo se také uchylovali lidé během válečných tažení, neboť zde jim nikdo nemohl ublížit, zde nemohla být prolita krev.

Dnes zde můžete projít stezku s vyznačenými místy, na kterých uvidíte řadu zajímavostí a rekonstrukcí např. původního heiau, obydlí, tradiční havajské sochy Tiki, původní havajské hry (k vidění je několik herních stolů pro hru Konane), rekostruovaný přístav, sádky, původní zeď z 15. století a můžete zde také vidět Havajce v tradičním oblečení při běžné práci.

Určitě toto místo doporučuji k návštěvě, je to zde moc hezké a vstupné je pouze symbolické.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.5 hvězdy
    4.5 / 5 (2 )
  • 90%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Přišli jsme náhodou a byli nadšení :-)

dne 2015-04-19 19:22:43

Přiznám se bez mučení, že jsme sice věděli, že někde v téhle oblasti je nějaký historický park, ale nebyl v našem itineráři na pevném místě. Když jsme jeli od monumentu kapitána Cooka zpět do našeho kempu, měli jsme ještě dost času, tak jsme si řekli, že zkusíme zajet na místo, kde nám navigace ukazovala nějakou zajímavost. No a dorazili jsme sem.
Takže jsme se sem dostali v podstatě náhodou a musím říct, že jsem za tu náhodu hrozně rád, protože historický park Puuhonu o Honaunau je opravdu SKVĚLÝ!
Dokázal bych si tady představit strávení klidně i celého dne. Je tady možné absolvovat okruh (v některých časech i s průvodcem, což doporučuji!) po místě, které bylo pro dávné havajany velmi významné, neboť se zde nacházel chrám (heiau), jehož pozůstatky můžete vidět dodnes. Celý areál je hrozně hezky upravený, rozkládá se okolo zátoky s moc hezkou pláží (malinkou), kolem které uvidíte řadu různých havajských artefaktů a soch tiki (ty jsou opravdu krásné). Moc se mi líbila i možnost pozorovat místního havajana při opravě loďky.
Mají tady i malý venkovní amfiteátr, kde se konají různé přednášky. Určitě se informujte (http://www.nps.gov/puho/index.htm), jestli tady nemají nějaké plánované představení, abyste jej neprošvihli.
Velice návštěvu tohoto místa doporučuji, je to opravdu skvělá možnost, jak se trošku seznámit s historií Havajských ostrovů a se zvyky místních lidí.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Hezký park

dne 2015-04-02 20:59:58

Hezký park, strávili jsme tady asi hodinu času, prošli jsme si ho, vyfotili se. Hezké jsou hlavně dřevěné sochy/totemy Tiki. Pozůstatky chrámu jsou jen kamennou zdí, to nám moc zajímavé nepřišlo. Určitě by to tu bylo lepší s guidem, ale během naší návštěvy žádný nešel, tak jsme měli smůlu. Ale jinak je to tu docela hezké a pěkně upravené. Pokud tady někdy mají nějaký program pro návštěvníky, tak to musí být zajímavé.Dovolená Pu`uhonua o Honaunau National Historical Park

Pu`uhonua o Honaunau National Historical Park je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Pu`uhonua o Honaunau National Historical Park či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy na Havajské ostrovy, stačí kliknout sem a vybrat si :-)