Plovdiv se rozprostírá na obou březích řeky Marica na šesti pahorcích, které dodávají tomuto městu, obklíčenému nížinami, zvláštní šarm. Je vzdálen od Sofie asi 160 kilometrů, od Burgasu 270 kilometrů. Plovdiv je jedno z nejkrásnějších bulharských měst. Jeho stará čtvrť se stala se spoustou památek architektonickou rezervací. Nová část s rozlehlým parkem a centrem je naplno tepajícím moderním evropským městem se spoustou kaváren, restaurací, barů, bankovních domů a luxusních obchodů. Každoročně se tu konají dva z největších mezinárodních veletrhů na Balkáně.
Plovdiv je druhé největší město v Bulharsku se 340 tisíci obyvatel. Město je vzdáleno 154 kilometry jihovýchodně od Sofie a 270 kilometrů východně od Burgasu. Plovdiv se stal střediskem Hornothrácké nížiny na řece Marica. Rozkládá se na obou březích řeky, na šesti pahorcích, které dodávají jinak nížinami obklopenému městu romantický vzhled. Je jedním z nejstarších bulharských měst. Leží na důležité křižovatce spojnic Dunaje s Egejským mořem a střední Evropy s Blízkým východem.
Historie Plovdivu
Prvními obyvateli v oblasti dnešního města byly thrácké kmeny, jež na třech pahorcích založily hradiště, jehož část dnes připomíná archeologický komplex Nebet Tepe z 5. století před naším letopočtem. Tato původní osada byla v polovině 4. století před naším letopočtem dobyta Filipem Makedonským, otcem Alexandra Velikého. Ten ji pojmenoval Philippopolis – Filipovo město. Již po půl století bylo však obnoveno thrácké knížectví. Římané město dobyli v 1. století před naším letopočtem a přejmenovali ho na Trimotium – Město na třech kopcích. Ve 2. století ho učinili hlavním městem jedné ze svých provincií.
Právě v období Římské říše došlo k rozšíření z kopců do přilehlého údolí. Byl vybudován 180 metrů dlouhý stadion. Vykopávky stadionu můžete vidět stejně tak jako dodnes dochovaný amfiteátr, objevený archeology v 80. letech 20. století. Z byzantského období pocházejí zbytky hradeb starého města a zachovalá městská brána. V 5. století bylo měst vypleněno Huny, v 6. století obnoveno Justiniánem I.. Současný název vznikl ze jména, které mu dali v 6. století Slované. V 9. – 11. století byl Plovdiv součástí bulharského státu, později byl předmětem bojů mezi Byzantskou říší a Bulharským královstvím. Turci město dobyli ve druhé polovině 14. století. Plovdiv nabýval na významu jako centrum řemesel a obchodu. Významnou roli sehrál v období národního obrození v 19. století. Z té doby pochází řada nádherných paláců ve staré čtvrti. Mnohé z nich jsou dnes zpřístupněny, slouží jako muzea. V letech 1978 – 1885 se město stalo hlavním městem Východní Rumelie.
Dnešní Plovdiv je s téměř 400 tisíci obyvateli druhým největším městem a významným průmyslovým i obchodním centrem Bulharska. Tradice vzniklá zdejší první národní výstavou v roce 1892 pokračuje pravidelnými Plovdivskými veletrhy.
Ve městě je zastoupen průmysl strojírenský, metalurgický, potravinářský i tabákový. Nachází se zde mimo jiné univerzita, Národní divadlo, Národní opera, symfonický orchestr, Etnografické muzeum a Archeologické muzeum.
Zajímavosti v Plovdivu
Plovdiv je jedno z nejkrásnějších bulharských měst, se spoustou historických a architektonických památek. Příkladem staré městské architektury období národního obrození je dům Georgie Mavrida La Martina z roku 1829 ležící na kopci nad městem. Spoustu turisticky zajímavých míst najdete také na Náměstí Džumaja.
Na severním konci ulice Saborna najdete chrám Sv. Konstantin a Eleny, jehož výzdoba je opravdu nádherná.
Ulice Saborna pokračuje dále na sever jako ulice Doktor Čomakov. Na ní stojí v zahradě překrásný palác Argira Kujumdžioglu z roku 1847. Dnes je zde umístěné Etnografické muzeum.
Budete-li pokračovat dál do kopce na sever, dojdete k archeologickému komplexu Nebet Tebe. Odsud se naskýtají pěkné vyhlídky na město.
Nedaleko od amfiteátru, na náměstí Chisar Kapia, najdete zachovalou vstupní městskou bránu. Pozůstatky byzantských hradeb a obranné věže města Philippopolis si můžete prohlédnout o kousek jižněji.
Paláců, pravoslavných kostelů i dalších zajímavostí však nabízí staré město mnohem více. Několik se rovněž nachází kolem náměstí Sveti Konstantin i Elena. Vůbec nejlepší bude procházet se uličkami starého města a vnímat jeho atmosféru. Naleznete tu spoustu různých zákoutí, která nemusejí být zrovna národními památkami.
V novém městě patří k zajímavostem kopec Osvoboditelů, na kterém stojí proti sobě dva památníky- jeden věnovaný ruskému caru Alexandrovi II., který osvobodil Bulharsko od Turků a druhý je věnovaný Rudé armádě, která osvobodila Bulharsko od fašismu.
Za zmínku také stojí Bačkovský klášter a hrad Asenova Krepost.