Pokud se vydáte do Plovdivu a rozhodnete se udělat si výlet po okolí města, stojí za to podniknout za pěkného počasí výlet do Asenovgradu, především k torzu hradu Asenova Kreposť. Stal se o víkendech oblíbeným výletním místem Bulharů.

Podle archeologických nálezů zde stávala byzantská pevnost již v 9. století, chránila bránu „egejského průchodu“ a zajišťovala zdejší byzantské hranice. V roce 1231 car Ivan Asen II. provedl rozsáhlé úpravy pevnosti. Svědectvím je dochovaný nápis vytesaný v kameni, který říká: „V roce 6739 (1231) z Boží vůle car Asen, vládce Bulharů a Řeků tak jako i dalších zemí postavil Aleksi Sevasta a vybudoval tuto pevnost“.

Hrad Asenova Kreposť

Hrad Asenova Kreposť

Co nabízí hrad Asenova Kreposť

Hrad existoval až do roku 1410 a zabíral celý skalní masiv. Do dnešních dnů se dochovaly jen zříceniny, zejména na nejvyšší straně skály. Stojí zde také zrenovovaný kostel Sv. Matky Boží z Petriče ze 12. století, který je významnou dominantou celého údolí Čepelarské řeky. Uvnitř kostela můžete zhlédnout torza fresek. Úchvatný pohled se otvírá z nejvyššího bodu hradu směrem dolů na kostel a strmé útesy, padající do údolí.

Kostel Sv. Matky Boží z Petriče na hradě Asenova Kreposť

Kostel Sv. Matky Boží z Petriče na hradě Asenova Kreposť

Od hradu je také vidět na nižším ostrohu bílá kaplička Sv. Atanasij.

Příznivci pěší turistiky mohou podniknout výlet z Asenovgradu po východním úbočí kopců, nad údolím Čepelarské řeky. Naskytla by se jim pěkná vyhlídka na Asenovu kreposť na protější straně údolí.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Hrad Asenova Kreposť

Dovolená v destinaci Hrad Asenova Kreposť? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do Bulharska a vyberte si ze všech dostupných možností!