Čtvrté největší bulharské město s 200 tisíci obyvatel a mezinárodním letištěm leží v širokém Burgaském zálivu. Je zároveň největším přístavem jižní části bulharského pobřeží. Vyváží hlavně rudy, průmyslové a zemědělské výrobky a tabák. Je střediskem strojírenství, petrochemie, výroby keramiky, textilu a potravin. Z Burgasu se stalo vyhledávané turistické středisko. Návštěvníkům nabízí rušné centrum plné obchůdků, restaurací, kaváren a barů. Přímo ve městě se nachází také několik pěkných, rozlehlých pláží. Milovníci přírody ocení možnost pěší túry ke čtyřem jezerům za hranicí města.

Burgas je čtvrté největší bulharské město s 200 tisíci obyvatel. Leží na pobřeží Černého moře asi 140 kilometrů jižně od Varny a 400 kilometrů východně od Sofie. Místo bylo osídleno až v 17. století bulharskými a později tureckými rybáři, kteří si zde v době lovu stavěli chatrče. Místo se vyvinulo v město během krymské války v roce 1856, kdy se odtud vyvážely potraviny, dříví a sůl do Istanbulu. Význam bulharského přístavu vzrostl, poté co Varna po druhé balkánské válce ztratila Dobrudžu jako zázemí, což vedlo k úpadku přístavu ve Varně.

Západ slunce v Burgasu Západ slunce v Burgasu

© posztos / Shutterstock.com

Prudký rozvoj zaznamenal Burgas po osvobození koncem 19. století, zejména po zavedení železnice ze Sofie, v roce 1890. Dnes se Burgas stal především významným průmyslovým a obchodním městem, dopravním uzlem a jedním ze dvou největších mořských bulharských přístavů.

Zajímavosti města Burgas

Burgas, jakožto čtvrté největší bulharské město, leží na pobřeží Černého moře asi 140 kilometrů jižně od Varny a 400 kilometrů východně od Sofie. 

Uprostřed města je rozsáhlá pěší zóna se spoustou kaváren , restaurací obchodů, směnáren a bank. Najdete zde starobylý kamenný arménský kostelík z roku 1853.

Severovýchodně od kostelíka je náměstí Trojkatakatedrálou sv. Cyrila a Metoděje (sv. Kiril i Metodij).

Přímořský park slouží návštěvníkům k zábavě a oddechu. Upravený a udržovaný park s klenbou listnatého stromoví nad řadou bister a restaurací směřuje k moři, kde navazuje na městskou pláž.

Ulice města Burgas Ulice města Burgas

© posztos / Shutterstock.com

Ve skleníku lesoparku Rosenec se pěstují exotické lesní kultury – cedr, sekvoje, pistácie, vavřín, chininovník.

V Burgasu se nachází řada muzeí a galerií. Sídlí zde operní a baletní divadlo, Národní divadlo Adriany Budevské a Letní divadlo. Město má také svůj symfonický orchestr. Pod záštitou OSN zde působí Institut pro vzdělávání v cestovním ruchu.

Ze severu je město chráněno hřebeny Staré planiny, a má proto velmi mírné klima, což zpříjemňuje pobyt v hojně navštěvovaných lázních.

Na pláži v Burgasu leží železitý písek, což způsobuje jeho černošedou barvu.

Burgas je turisticky velmi atraktivní a romantické místo kosmopolitního rázu. Přístav se stal cílem nesčetných toulek turistů.

Burgas Burgas

© Ungvari Attila / Shutterstock.com

Zajímavá místa v okolí Burgasu

Burgas je obklopen třemi velkými jezeryBurgaským, Atanasovským a Mandrenským. Na březích jezer žijí četní vzácní vodní ptáci – plameňáci i černí čápi. Z Atanasovského jezera se odpařováním získává sůl.

Jižně od ústí řeky, odvodňující Mandrenské jezero do Černého moře, se táhne Strandžské pobřeží.

Z nedalekého mysu Nos Atija lze vidět současně mys Emine, města Nesebar, Pomorie, Sozopol a celý Burgaský záliv.

V jižní části zálivu objevíte skalnatý vyprahlý ostrůvek Sveti Anastasija. Na něm stojí klášter, kde byli při Zářijovém povstání v roce 1923 vězněni revolucionáři.

Burgas a jižněji ležící Carevo (dříve Mičurin) jsou východišti pro túry do zalesněného a na rudy bohatého pohoří Strandža. Jeho větší část leží v Turecku. Turecky se pohoří jmenuje Instranca Ormanrali (Strandžské lesy). Nejvyšším bodem bulharské části je Hradiště, které dosahuje výšky 710 metrů. Kouzlo pohoří spočívá v bukových, vavřínových, dubových a olivových porostech a v jedinečné květeně, rostoucí v téměř subtropickém podnebí. Málo přístupná Strandža dala vzniknout řadě pověstí i zvyků včetně nestinarstva – tance na žhavém uhlí. K pohoří se vážou vzpomínky na chrabré činy hajduků v bojích proti Turkům. Nacházejí se tu zříceniny chrámů, hradů, hroby a hrobové mohyly i krasové jeskyně.

Nestinarstvo - chození po žhavých uhlících Nestinarstvo – chození po žhavých uhlících

© Cylonphoto / Shutterstock.com

V pohoří pramení řeka Ropotamo, pověstná svými bujnými popínavými rostlinami a lekníny.

Z Burgasu je možno udělat si také vlety do snadno dostupných letovisek na jihu – Sozopol, Kavacite, Juni, Primorsko, Kiten, Rozenec, Carevo, na severu Pomorie, Nesebar nebo Slunečné pobřeží.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Spousta moznosti a vyletu!

dne 2014-11-01 21:21:26

Burgas nabizi opravdu hodne moznosti co delat a kam jit. Je to velkomesto se vsim vsudy. Vyhodu ma v tom, ze je kolem krasna priroda a spousta moznosti na vylety. Ve meste je nekolik galerii, muzei a nakupnich center. Maji tady i zabavni park, coz je dobre pro rodiny. V okoli je mozne jit na kajaky (nebyl jsem, ale pry je to super), nebo na projizdky na ATV (ctyrkolky). Mesto ma i svou plaz, ale byva zde docela dost lidi, hlavne o vikendech je to nekdy hlava na hlave. Ale neni problem vyrazit do nektereho z okolnich plazovych letovisek, kde je daleko vetsi klid a i plaze jsou krasnejsi. Urcite doporucuju zajet do pohori Strandja ktere je relativne kousek za mestem a kde je spousta tras a treku a neznicene prirode.Dovolená Burgas

Láká vás Burgas? Hledáte-li zájezdy do destinace Burgas, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Burgas, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.