Třetí největší město Bulharska, s více než 300 tisíci obyvatel, leží u pobřeží Černého moře ve vzdálenosti skoro 500 kilometrů od Sofie a téměř 140 kilometrů severně od Burgasu. Díky rozvinuté turistické infrastruktuře, hezkým parkům i okolní přírodě a velmi přátelské atmosféře, navozované usměvavými místními lidmi, se stala Varna jedním z nejpříjemnějších bulharských měst.

Varna je třetí největší město Bulharska s 313 tisíci obyvatel. Leží mezi Varenským zálivem a stejnojmenným jezerem. Nedaleko Varny, poblíž města Provadia, byly bulharskými archeology odkryty pozůstatky téměř sedm tisíc let starého města. Jde o nejstarší město na území Evropy, které o tisíc let překonává ta nejstarší řecká města. Na dnešní poměry by bylo osídlení města příliš malé, mělo jen něco okolo 350 obyvatel. Nedá se tedy hovořit o městě ve smyslu řeckých či římských městských států nebo římských a středověkých měst, ale je to město takové, jaká vznikala v pátém století před naším letopočtem. Podle expertů stála za rozvojem prehistorického balkánského sídla sůl. Ta byla v tehdejších časech vážena zlatem.

Varna

Varna

Historie Varny

Varna je jedním z nejstarších osídlených míst na černomořském pobřeží. Thrácké obyvatelstvo vytlačili v 6. století před naším letopočtem milétští Řekové. Město založené roku 570 jako Oddesos se stalo důležitým správním, kulturním a hospodářským střediskem. Usídlovali se zde Peršané, Makedonci, Byzantinci, Řekové a Avaři. Římané v 1. století našeho letopočtu město opevnili a zřídili vodovod. Zbytky takzvané Římské věže (Rimska kula) a pravděpodobně lázní ze 2. a 3. století nad labyrintem podzemních staveb, stojí v blízkosti přístavu dodnes. Od roku 681 se město nazývá Varna.

Chán Asparuch zde v roce 681 uzavřel s Byzantskou říší smlouvu, kterou byla uznána existence první bulharské říše. V roce 1202 dobyl Varnu car Kalojan a připojil ji k druhé bulharské říši. Středověké město obchodovalo s Benátkami, Janovem a Dubrovníkem. V roce 1396 byla Varna přemožena Turky. V roce 1444 zde padl na křížové výpravě proti Turkům, vedeným sultánem Muradem II., polský a uherský král Vladislav III. Jagellonský (zvaný Varnenčik). V jeho vojsku bojovali též Češi, zbytky husitských vojsk vedené Janem z Mečkova. Královské mauzoleum stojí na thrácké mohyle při severním břehu Varenského jezera. Nalézají se v něm rovněž památky na uherského krále Jana Hunyadiho.

Přístav ve Varně

Přístav ve Varně

Za turecké války byla Varna důležitý přístavem a pevností. Pevnost se stala součástí opevněného čtyřúhelníku Ruse – Silistra – Šumen – Varna. Za krymské války tu v roce 1854 podlehla choleře většina anglofrancouzského expedičního sboru. Rusové obsadili město dvakrát, ale osvobozeno bylo až v rusko-turecké válce v letech 1877 – 1878, současně s celou zemí. Po osvobození se rozšiřoval přístav, zbudovaný pole plánů francouzského inženýra Gérarda. Když v roce 1913, po druhé balkánské válce, přišlo Bulharsko o jižní část Dobrudže, ztratila Varna jako vývozní přístav obilí své zázemí.

Varna dnes

Dnešní Varna je průmyslové, obchodní a kulturní středisko. Důležité jsou mimo jiné loděnice založené v roce 1951, vybavené suchým dokem. Varna a blízké okolí patří k důležitým střediskům cestovního ruchu. Stalo se kulturním a vzdělávacím centrem s několika univerzitami, námořní akademií, oceánografickým institutem, operou, divadlem, letní scénou, uměleckou galerií a mnoha muzei. Ve festivalovém komplexu se konají hudební festivaly Varensko ljato nebo mezinárodní filmový festival.

Většina zahraničních návštěvníků tráví svou letní dovolenou ve středisku Zlaté písky, vzdáleném asi 16 kilometrů severně od Varny. Toto středisko je vzorně udržované, čisté, s krásnými parky, s květinovou výsadbou a vodotrysky. Hotely jsou rozesety v zeleni ve svahu nad mořem, některé leží přímo u pláže. Řada z nich je zrenovována. Na pláži se setkáte s širokou nabídkou vodních sportů. Narazíte tu na mnoho restaurací, barů i diskoték.

Zajímavosti Varny

Město Varna a jeho blízké okolí patří k důležitým střediskům cestovního ruchu Bulharska. Stalo se kulturním a vzdělávacím centrem s několika univerzitami, námořní akademií, oceánografickým institutem, operou, divadlem, letní scénou, uměleckou galerií a mnoha muzei.

Asi 200 metrů severně od železničního nádraží je v historickém domě z roku 1860 umístěno Etnografické muzeum. 400 metrů východně stojí jedna z nejkrásnějších památek – zříceniny velmi rozsáhlého komplexu veřejných lázní města Oddessos z 2. století. Hned vedle lázní stojí chrám sv. Atanasie, vyhořelý v roce 1838. 300 metrů severovýchodním směrem začíná krásný, vzorně udržovaný Primorski park s upravenými květinovými záhony, fontánami a stromy, chránícími před sluncem.

Pláž u města Varna

Pláž u města Varna

Park se táhne kolem pobřeží severovýchodním směrem v délce asi 3 kilometry a stal se velmi příjemným místem k procházkám. Hned na začátku parku se nachází Námořní muzeum včetně venkovních expozic. Naproti hotelu Odesa stojí moderní budova Festivalového komplexu, ve které je umístěno terárium.

Rozsáhlá a velmi živá pěší zóna s mnoha obchody je vytvořena ulicí Slivnica mezi Primorskim parkem a hotelem Černo more.

Na náměstí Nezavisimost zaujmou budovy Opery a Dramatického divadla.

Naproti přes bulevar Marie Luisa se tyčí Chrám Nanebevzetí Matky Boží, který je jednou z dominant Varny. Chrám byl postaven v roce 1886 podle projektu oděského architekta, inspirovaného jedním petrohradských chrámem. Velmi poutavý je nejen exteriér, ale i interiér obsahující jemně vyřezávaný ikonostas, biskupský trůn a hodnotné fresky.

V samotném centru se nalézá několik dalších zajímavých kostelů a také mnoho galerií a muzeí. Nejstarším z nich je velmi rozsáhlé Archeologické muzeum, založené ve 20. století Karlem Škorpilem, jenž byl po čtyři desetiletí jeho ředitelem. Ve více než dvou desítkách sálů jsou pokryty dějiny oblasti Varny od starší doby kamenné až po 18. století.

Zajímavé může být také Muzeum obrození, umístěné v budově první bulharské školy z roku 1860 a zachycující dějiny Varny od konce 18. století až do osvobození zpod turecké nadvlády.

Severní okraj Primorskeho parku tvoří bulvár Knjaz Boris I. Na něm se nachází Palác sportu a kultury.

Uprostřed Primorskeho parku stojí monumentální bílý Pomník protifašistickým bojovníkům. V parku se rozkládá také malá zoologická zahrada.

Park-muzeum Vladislav Varenčik, věnované bitvě u Varny v roce 1444, leží na západním okraji města.

Zajímavá místa v okolí Varny

Pláže, využívané převážně Bulhary začínají u přístavu jižně od Primorskeho parku a táhnou se kolem něho s malými přestávkami několik kilometrů severovýchodním směrem. Koupání je tady příjemné, vstup do moře pozvolný, voda čistá, jen v některých úsecích objevíte řasy.

Mezi Varnou a Zlatými písky, asi 8 kilometrů od Varny, naleznete letovisko Sv. Konstantin a Helena, na které navazuje na severovýchodní straně komplex Sinčev den. Ještě dále na sever leží menší středisko Čajka.

Zájemci o nevšední geologické úkazy mohou podniknout výlet do zajímavého místa s názvem Pobit Kamak, asi 18 kilometrů západně od Varny. Jedná se o pozoruhodné kamenné útvary o výšce asi 5 metrů a tloušťce od 0,5 do 2,5 metru. Vypadají jako sloupy na ploše připomínající malou poušť. Jejich stáří je odhadováno na 50 milionů let.

Další možností by bylo během celodenního výletu navštívit Maderu i Šumen.

Zajímavá by mohla být i návštěva Balčiku a paláce rumunské královny Marie s přilehlými botanickými zahradami.

Samostatný celodenní výlet by bylo možné podniknout také na mys Kaliakra.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.5 hvězdy
    4.5 / 5 (2 )
  • 90%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Město snů :-)

dne 2015-04-24 22:56:19

Už jsem v životě byl v hodně turistických městech a Varna rozhodně patří mezi jedny z nejkrásnějších měst u moře, které jsem viděl. Nabízí hlavně skvělé klima a velice přátelské obyvatele. Navíc ceny zde nejsou stále vysoké jako v jižní Evropě, ale je pravda, že jdou nahoru. Je tady spousta míst, kam se dá zajít...

Nechci být označen za rasistu, ale i v průvodci upozorňovali na to (a místní to potvrdili), že si máme dávat pozor na gangy místních romů, kteří se pohybují v centru města, kradou, podvádí a otravují turisty. Bohužel tyto skupiny dělají celému městu špatný dojem, přitom to nejsou místní, ale přivandrovalci.

Je to ale jediná věc, která se dá Varně vytknout, mimo to je to skvělé město a pokud bych si mohl vybrat mezi bydlením v Brně nebo Praze a Varně, určitě volím Varnu - hlavně kvůli skvělému počasí, moři, příjemným lidem (u nás se pořád ještě hodně mračíme, všimli jste si?) a více klidnému způsobu života. JirkaDosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Hezké město se spoustou zajímavostí a možností výletů po okolí

dne 2014-12-19 07:43:53

Ve Varně jsem byl asi před 4 měsíci. Je to moc zajímavé město s hodně místy, kam se dá jít a spoustou zajímavostí. Pláže tady jsou v pohodě, ale zázraky nečekejte, jsou to městksé pláže. Ale mají tady fajn restaurace s vynikajícími rybami!! Určitě sem pojedu znova, pravděpodobně v červenci. Během pobytu jsem si půjčil auto a jel se projet podél pobřeží Černého moře, abych viděl pobřeží, pláže a resorty. Jsou tady fakt nádherná místa!!!
Musím říct, že mě Bulharsko hrozně příjemně překvapilo, neměl jsem o něm původně moc dobré mínění (postkomunistická země, o ničem pláže, komunistické hotely... nevím proč jsem měl tenhle obrázek), ale realita mě narosto dostala!Dovolená Varna

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Varna je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Varna či Last minute nabídek do Bulharska.