Podobně jako při řízení v České republice, ani v zahraničí není dnes již velkým „problémem“ mít během cest dopravní nehodu. A ačkoli si každý z nás přeje, aby se mu podobná situace vyhnula velkým obloukem, riziko, že se něco stane, je při stále narůstajícím počtu aut na silnicích a zvyšujícímu se stresu (a tedy nepozornosti) řidičů, rok od roku větší.

Přestože vám nepřejeme, abyste se do podobné situace dostali, riziko zde je a je dobré vědět, co v případě takové události dělat.

Co dělat, když v zahraničí způsobíte dopravní nehodu

Co dělat, když v zahraničí způsobíte dopravní nehodu

Co tedy dělat, pokud mám v zahraničí bouračku?

V prvé řadě se snažte zachovat chladnou hlavu. Ačkoli je havárie vždy velice stresující událost, s horkou hlavou toho moc nevyřešíte.

Jako první řešte vlastní bezpečnost – pokud vystupujete z auta, vždy si oblečte reflexní vestu, aby o vás věděli další řidiči ve vašem okolí. K tomu se váže předpoklad, že reflexní vestu ve voze máte – v některých zemích je povinná, takže byste ji ve vašem voze měli mít. Pokud si auto půjčujete, zkontrolujte si její přítomnost v dosahu řidiče a nejlépe i dalších pasažérů – v kufru auta je reflexní vesta k ničemu.

Druhým krokem by mělo být zkontrolování stavu všech zúčastněných osob a zajištění jejich zdraví – ačkoli vás může štvát to, že jste si nabourali nové auto, nejdůležitější je zdraví lidí, takže zapomeňte na kontrolu škod a věnujte se případným zraněným. Ideální je mít zvládnutý kurz první pomoci, abyste dokázali na nastalou situaci reagovat správně. Pokud narazíte na zraněného, poskytněte mu pomoc a zavolejte záchrannou službu. K tomu se váže nutnost znát kontaktní údaje na základní služby v jednotlivých zemích – tedy policii, hasiče a právě také záchrannou službu.

Teprve po té, co jste zkontrolovali ostatní účastníky a přesvědčili se, že pro jejich zdraví již nemůžete udělat více, začněte řešit samotné škody na majetku. V každém případě doporučujeme vždy přivolat policii a sepsat o nehodě policejní zápis. Vyhnete se případným výrazným nepříjemnostem (může se stát, že druhý účastník nebude chtít nic řešit, ale vše si nenápadně nafotí a pak na vás podá žalobu za újmu na zdraví/majetku a vy budete mít velký problém cokoli prokázat, pokud nebudete mít v ruce nějaký důkaz).

Během čekání na policii doporučujeme kontaktovat autopůjčovnu (máte-li auto půjčené), zjistit možnosti a další postup z jejich strany a překontrolovat si podmínky pojištění auta (opravdu velice doporučujeme připlatit si za nulovou spoluúčast). Také si celou situaci nafoťte, abyste měli své vlastní důkazní materiály. Od všech zúčastněných si vezměte kontaktní údaje pro případ, že by bylo potřeba něco dalšího řešit.

Po příjezdu policie se snažte s policistou vše dořešit. Budete-li mít problém s jazykovou bariérou, zkuste zavolat na asistenční službu autopůjčovny a zkusit je požádat o to, aby se s policií domluvili. V žádném případě však nepodepisujte žádné dokumenty, kterým nerozumíte a které nebudou v jazyce, jež ovládáte. Mohlo by vás to dostat do nepěkných potíží.

Jak těmto situacím předejít?

Nepřeceňujte své síly – únava a mikrospánek jsou největší nepřátelé řidiče. Než abyste řídili unavení a vyčerpaní, dejte si půlhodinky přestávku, zdřímněte si a pokračujte později a nebo nejlépe až ráno po vydatném spánku.

Buďte vždy opatrní, zvláště v místech, která neznáte. Nezapomeňte, že řídíte někde, kde nejste doma a kde to dobře neznáte. Nevíte, zda za další zatáčkou nebude na cestě díra nebo kde jsou nejzrádnější horizonty.

Snažte se řídit jen ve dne a za dobrých světelných podmínek. Řízení v noci je daleko nebezpečnější, mnohem snáze můžete něco/někoho na cestě přehlédnout a způsobit tragédii.

Nezapomeňte se seznámit s pravidly silničního provozu v dané zemi a dbejte na ně. I kdyby všichni ostatní jezdili jinak, vy se snažte jezdit podle předpisů. Ostatní za vás pak pokutu či způsobenou škodu nezaplatí.

Jak minimalizovat dopad nehody v zahraničí?

Minimalizovat dopady lze především rozumnou volbou pojištění, která vám umožní i z jinak finančně velice nákladných situací vyváznout jen s drobným poplatkem. Nikdo neříká, že je nutné platit veškerá dostupná pojištění, ale rozhodně nedoporučujeme jít cestou maximálních úspor, kdy i drobná řidičská chyba zatíží váš rozpočet na dlouhá léta jen proto, že jste neměli žádné pojištění.

Obecně se doporučuje mít samozřejmě především cestovní pojištění, které bude krýt úrazy, způsobené škody atp. Tato pojistná krytí se většinou nevztahují na řízení motorových vozidel, ale cestovní pojištění prostě mějte vždy, i kdybyste jeli do zahraničí jen na dva dny. Těch pár korun (základní cestovní pojištění lze sehnat již za cirka 12 Kč/den) za to nestojí, když si vezmete že třeba jen hospitalizace může vyjít na několik tisíc korun denně, odvoz do nemocnice na desítky tisíc, operativní zákroky pak i na statisíce či miliony.

Půjčujete-li si v zahraničí auto, velice důrazně doporučujeme si k němu připlatit nulovou spoluúčast. Pojištění se sice nemusí vztahovat na vše (velice také doporučujeme si přečíst přesné podmínky a výluky z pojištění), ale pokryje drtivou většinu situací, které mohou nastat (a které také nastávají). Je opravdu rozdíl dát za opravu a odtažení půjčeného auta třeba 200 000 Kč a dát za pojištění nulové spoluúčasti 500 Kč. Riziko, že se něco za volantem stane, je natolik velké, že se prostě na pojištění auta nevyplatí šetřit.

Existují také produkty na právní pojištění v zahraničí, kdy budete mít možnost se v případě, že se něco pokazí, obrátit na právníky/překladatele, kteří vám pomohou vzniklou situaci řešit. Toto pojištění není zcela běžné, ale začíná jej využívat stále více lidí.

Tento článek rozhodně nemá za cíl nutit někoho, aby si platil pojištění, které nepotřebuje. Rozhodně ale má za cíl, abyste pojištění brali jakou nezbytnou součást výdajů na zahraniční cesty, na které se opravdu šetřit nevyplatí.

V každém případě opravdu upřímně všem přejeme, aby se vám podobné situace vyhýbaly jako čert kříži. Věřte, že jsou to momenty, které jsou opravdu neskutečně stresující, nepříjemné a dokáží pokazit nejen dovolenou, ale celý život. Dávejte proto na sebe a lidi kolem vás pozor a buďte za volantem opatrní. Život máme všichni jen jeden.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!