Tento článek jsem se rozhodla sepsat, protože mám pocit, že je dobré o podobných tématech otevřeně mluvit. Vím, že se samozřejmě toto téma netýká pouze cestovního ruchu, ale také vím, že je v mnoha oblastech v Česku poměrně silně zakořeněno a že způsobuje všem stranám nemalé potíže.

O jakém tématu že to tady mluvím? O preferenci ceny jakožto hlavního kritéria při výběru dovolené.

Jsem si velice dobře vědoma argumentů, že je doba zlá, že lidé nemají peníze, že se musí šetřit a že si spousta lidí nemůže dovolenou dovolit. Přesto (nebo možná právě proto) VELICE důrazně varuji před tím, abyste si vybírali dovolenou podle její ceny.

Má smysl vybírat podle ceny

Má smysl vybírat podle ceny

Špatní prodejci zájezdů a jak je poznat

Bohužel je to v České republice oblíbený přístup, který je ale zcela špatný a jde jednoduše dokázat, proč je špatný. Existují cestovky a prodejci, kteří vám klidně prodají cokoli, hlavně, že vám něco prodají a mají zisk. Obvykle takového prodejce poznáte podle toho, že vám na každý dotaz řekne „ano, jasně, vše bude“, jen abyste už dali pokoj a zájezd koupili.

Není pak problém, aby člověku na vozíčku byl prodán zájezd do hotelu, který má všude schody (!!!), aby byl mladému páru prodán zájezd do hotelu zaměřeném na rodiny s dětmi (zapomeňte na romantiku a klid!) či aby byl prodán zájezd člověku s rychlopasem, který nakonec nebude vpuštěn do letadla, protože do Egypta vás už dneska s rychlopasem nepustí. Podobných faux pas (a možná bych se nebála použít i výraz „sviňáren“), která pramení z ignorantství či přímo vypočítavosti prodejce, jsem během své praxe v cestovním ruchu zaznamenala nespočetně.

Dobří prodejci zájezdů a jak jim neházet „klacky pod nohy“

Existují ale také prodejci, kteří při prodeji zájezdů svým klientům opravdu hodně přemýšlí nad tím, co doporučit a co ne. Jde jim totiž o vaši spokojenost. Bohužel jsou často hnáni do kouta někdy až nesmyslnými požadavky klientů („chci zájezd na 12 dní s All inclusive, ale aby to bylo tak do 10 000 Kč maximálně“) a nemohou nabídnout to, co ví, že by klienta maximálně uspokojilo, protože klient se dívá hlavně na cenu.

Naštěstí ne všichni lidé takto vybírají, ale pokud mezi ně právě vy patříte, zamyslete se nad následujícími odstavci.

Opravdu se na dovolené vyplatí šetřit za každou cenu?

My v MAHALO.cz víme o tom, že na dovolenou většina z lidí jede jen jednou za rok či dokonce jednou za více let. Jsme přesvědčeni, že když už člověk jede na dovolenou, měl by tam jet s tím, že si ji maximálně užije a že by vše mělo být v pořádku. Myslíte si, že je šance, aby bylo vše v pořádku a abyste si dovolenou maximálně užili dle svých představ, když budete na dovolené extrémně šetřit? Samozřejmě že ne!

V momentě, kdy budete mít šílený požadavek jako ten výše uvedený (dovolená s all inclusive na xx dní do 10 000 Kč), stane se to, že vám někdo takový zájezd skutečně nabídne (ano, sem tam se podobné nabídky opravdu objevují). Je ale naprosto jasné, že v takové cenové relaci prostě něco nesedí, protože abyste měli (zpravidla) leteckou dopravu, ubytování a ještě k tomu všemu all inclusive stravování v částce cca 10 000 Kč, to by na tom někdo musel opravdu hodně prodělat (do takové ceny je možné se vejít s ubytováním ve studiích bez stravy v evropských destinacích). Takže se stane to, že buď budete bydlet v otřesném hotelu, nebo bude jídlo stát za starou bačkoru, nebo bude nějaký problém s dopravou (velká zpoždění atp.) a nebo, a to je nejčastější, bude problém se vším dohromady.

Jak to má vypadat na dovolené

Jak to má vypadat na dovolené

Patříte-li do skupiny lidí, kteří na dovolené rádi šetří, zamyslete se nad tím, jestli na dovolenou jedete proto, abyste ušetřili každou korunu a riskovali (přičemž se zde riziko limitně blíží jistotě), že se z dovolené vrátíte otrávení (protože služby nebudou takové, jaké jste si vysnili) a nebo na dovolenou jedete proto, abyste si odpočinuli, abyste se vrátili spokojení se spoustou krásných vzpomínek a zážitků.

Jsme přesvědčeni, že na dovolenou jedete kvůli hezkým zážitkům a ne kvůli ušetřeným pár stovkám.

Jak dobře koupit dovolenou za rozumnou cenu?

Takže až budete příště kupovat zájezd, zkuste si u svého prodejce nechat poradit, co by vám doporučil. Je-li to dobrý prodejce, rád vám pomůže, vyptá se vás na to, jak si dovolenou představujete, poradí vám a řekne, proč je nějaká nabídka dobrá, proč odpovídá vašim představám a proč byste ji měli využít.

To, že za takový zájezd dáte třeba o 1000 Kč na osobu více, je dost dobře možné. Ale těch 1000 Kč na osobu bude určitě jen zlomek celkové ceny. A právě tento zlomek může hrát zásadní roli v tom, zda si další dovolenou maximálně užijete a nebo se z ní vrátíte naštvaní a otrávení.

A to už za malé navýšení rozpočtu rozhodně stojí, nemyslíte?

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!