Kairouan založil v roce 670 arabský vojevůdce Ugba Ind Nafi. Město se stalo jedním ze čtyř svatých měst islámu. Sedm poutí sem nahradí jednu pouť – hadž – do Mekky. Při jeho návštěvě musíte podepsat prohlášení, že budete respektovat jeho svatý charakter a význam pro muslimy. Navštívit zde můžete Velkou mešitu, mešitu Tří bran, studnu Bir Barouta nebo Mauzoleum Sidi Sahaba.

Kairouan leží ve vzdálenosti zhruba 70 kilometrů od moře, v místě, odkud bylo možné mocensky kontrolovat rozsáhlé vnitrozemské stepi. Skutečnost, že je izolován od frekventovaného pobřeží, které vždy bylo více nakloněné cizím moderním vlivům, umožnila Kairouanu zachovat si až do dnešních dnů charakter tradičního, ryze arabského islámského města. Situace v současnosti již není tak nesmlouvavá, jak tomu bylo až do roku 181. V té době byl do celého města přísně zakázán vstup Židům a křesťanům. I dnes se však vyžaduje od všech návštěvníků korektní oblečení a není jim dovolen vstup do mešit.

Kairouan - v popředí prastaré vodní nádrže

Kairouan – v popředí prastaré vodní nádrže

Historie města Kairouan

Kairouan je co do významu v hierarchii islámských měst na čtvrtém místě – po Mekce, Medině a Jeruzalému. Město založil v roce 670 Uqba inb Nafi, jeden z druhů proroka Muhammada. Stal se opěrným bodem během tažení, v rámci arabské expanze, z Egypta směrem na západ. Toto místo zvolil s ohledem na přítomnost pramenů a pastvin pro své koně. V souvislosti se založením svatého města nemůže chybět ani legenda. Podle ní Uqba ibn Nafi nařídil štírům, hadům a jiné havěti, aby se z tohoto posvátného místa navždy vystěhovali, a ti kupodivu poslechli. Další pověst vypráví o tom, že Uqbův kůň zakopl o zlatý pohár, který ležel zavátý pískem. Vyšlo najevo, že jde o pohár, který za tajemných okolností zmizel z Meky. Z poháru vytryskl pramen vody a ukázalo se, že jde o stejnou vodu, která vytéká z posvátného pramene Zam-Zam v Mekce.

Ulice města Kairouan Ulice města Kairouan

© eFesenko / Shutterstock.com

Svou zlatou éru zažilo město za vlády dynastie Aghlábovců, v 9. století našeho letopočtu. Tito arabští panovníci si zvolili Kairouan za hlavní město své říše. Nechali zde vybudovat mnoho významných staveb. Patřily mezi ně nejen mešity a paláce, ale také dodnes zachovalé vodní nádrže na schraňování srážkové vody ze zimních dešťů, pro období sucha v létě.

Po Aghlábovcích uchvátili moc Fátimovci a ti změnili a přenesli své hlavní město do přímořské Mahdie. Tehdy výrazně poklesl význam Kairouanu z hlediska mocenského. Město si však až dodnes podrželo své výsadní postavení v oblasti duchovní. Velká mešita je proslulým poutním místem a platí, že sedm poutí do Kairouanu může nahradit „hadž“, velkou pouť do Mekky. Ta patří k hlavním povinnostem muslima a měla by být vykonána alespoň jedenkrát za život.

Velká mešita (Džámií sídí Uqba)

Z aghlábovské doby pochází rovněž zdejší nejslavnější mešita Džámií sídí Uqba, nazývaná také Velká mešita. Jedná se o nejstarší muslimský svatostánek v severní Africe. Původní stavba, z níž se však již nic nedochovalo, byla z doby zakladatele Uqby ibn Nafiho.

Velká mešita ve městě Kairouan Velká mešita ve městě Kairouan

© eFesenko / Shutterstock.com

Chrám byl rekonstruován v době aghlábovské a stal se jedinou stavbou, která byla ušetřena během pozdějšího vyplenění města nájezdy divokých Hilalů z horního Egypta. Ti pustošili území celého Tuniska v 11. století našeho letopočtu. Díky tomu si mešita dodnes zachovala svůj původní ráz z doby raného islámu.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (2 )
  • 80%
  • (2)

Summary:

Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Otravní prodavači

dne 2015-04-03 04:34:26

No, jeli jsme tady navnaděni na velkou mešitu a prý úžasnou medínu. Mešita je zajímavá, o tom žádná. Líbila se mi, je to velká stavba a stojí za to ji vidět. Ale aifelovka to prostě není :) Je to jen velký a starý muslimský kostel. Ale pěkný, takže fajn.
Medina v Kairouan je podle mě normální tuniská medina, nic extra tady nečekejte.
Co mě v Kairouan děsně štvalo byli prodejci. U mešity nám tlačili šátky na hlavu, nejdříve nám řekli nějakou směšnou cenu (dinár), pak nám šátek dali na hlavu a najednou chtěli dinárů 20 a začali být agresivní. V medině zase všude otravovali prodejci koberců a byli fakt na facku.
Celkově Kairouan je zajímavý a jsem rád, že jsme tady jeli, protože je to tady trošku jiné než v přímořských městech, ale otravní prodavači nám to tady trošku znechutili. Ale možná jsme jen přecitlivěllí, co já vím.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Zajímavé a autentické tuniské město

dne 2014-12-16 18:55:24

Do Kairouan jsme vyrazili v rámci výletu, který jsme si zaplatili v hotelu. Cesta z Hammametu trvala asi 3 hodiny, ale stálo to za to. Velká mešita je obrovská a úplně nás nadchla svou velkolepostí a architekturou, která kombinuje římské a arabské styly a částečně připomíná spíš i pevnost. Mešita má otevřeno od tuším 8 ráno do 2 odpoledne a dá se projít s i bez průvodce (s je to lepší, člověk si víc dozví), jen počítejte s tím,že musíte být vhodně oblečeni (ženy zakryté hlavy, muži i ženy zakrytá kolena). Šátky se zde dají koupit a možná i půjčit (my si rovnou koupili, je to hezký suvenýr). Nedostanete se jen do modlitební místnosti, kam mohou jen muslimové. Nicméně dá se do ní nakouknout, to nikomu nevadilo.

Mešita je jinak opravdu impozantní a jsou zde krásné mozaiky.

V rámci prohlídky města Kairouan je to rozhodně nutná zastávka. Mešita leží nedaleko Mediny, kam jsme pokračovali v prohlídce dále. Medina v kairouan je krásná a má tak nějak jinou atmosféru než Medina v Hammametu. Je vidět, že to tady žije mnohem přirozenějším životem bez ohledu na turisty. Vše nám tady přišlo autentičtější a prostě typičtější pro běžný tuniský život. Medina je hezká, barevná a voňavá, jsou tady hezké zapadlé uličky (ale i uličky s bincem) a stojí za to tady chvíli bloudit.

Určitě si zajděte do Dar Hassine Allani, což je tradiční tuniský dům, kam lze za drobný poplatek jít s průvodcem, který vám ukáže, jak se v Tunisku žilo. Je to super zajímavé a velmi poutavé a vřele návštěvu tradičního domu Dar Hassine Allani doporučuju!

Kairouan nám hodně učaroval, je to prostě něco trošku jiného než turistická letoviska, kde většina turistů stráví celou dovolenou v Tunisku (a přijdou o spoustu zajímavých míst, která Tunisko nabízí). Je autentičtější a je to velmi zajímavé město s několika místy, která musíte na dovolené v Tunisku vidět!Dovolená Kairouan

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Kairouan je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Kairouan či Last minute nabídek do Tuniska.