Matmata je vesnice, skrývající se v pusté krajině, asi 40 kilometrů jižně od Gabesu. V posledních letech zažívá masové nájezdy turistů. Na první pohled vypadá nenápadně. Nachází se tu několik moderních bílých nadzemních staveb a zdá se, že je to vše. Ale není. Jsou zde rozmístěny kruhovité jámy do země, které při letmém pohledu připomínají krátery po výbuších.

Typické podzemní domy ve vesnici Matmata

Typické podzemní domy ve vesnici Matmata

Co nabízí Matmata

Zdejší podzemní příbytky, kterých je zde několik stovek, mají většinou podobné schéma. Centrální kruhový dvůr, o průměru asi 10 metrů, je vykopán do hloubky asi 6 metrů. Z něj se vchází do jednotlivých podzemních místností. V těchto příbytcích dodnes žijí lidé.

Interiér podzemního příbytku ve vesnici Matmata

Interiér podzemního příbytku ve vesnici Matmata

Někteří se chrání před zvědavými turisty ostnatým drátem, jiní si naopak z ukazování svých příbytků udělali živnost. Několik větších matmatských obydlí bylo pospojováno podzemními chodbami a slouží dnes jako hotel.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3.5 hvězdy
    3.5 / 5 (2 )
  • 70%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Pro fandy Star Wars

dne 2014-12-23 10:19:27

Pokud jste fanoušek Hvězdných válek, tak u Matmaty pozor. Jeli jsme na výlet, který sliboval zastávky u míst, kde se natáčel tento velkofilm (nebo seriál filmů, jak chcete) a to se ale nakonec nekonalo. Matmata je fascinující místo (v rámci výletu jsme byli ve dvou domech v zemi ve skále) ale s natáčením Star Wars tady má něco společného jen jedno místo, které ale v rámci výletu bylo vynecháno! Museli jsme utéct během pauzy a jít ho najít na vlastní pěst... Daleko lepší je to v okolí Tozeur, kde je asi 15km od města pozůstatek vesmírného přístavu v Mos Eisley.

Takže v souhrnu je Matmata fakt hezké místo, ale pro fanoušky Star Wars je to tady trošku turistická past. Buďte ve střehu.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Neskutečné místo!

dne 2014-10-28 09:29:42

Samotná vesnice Matmata není ničím zajímavá a jet sem by asi nemělo smysl nebýt oné v článku zmíněné zvláštnosti - tradičních příbytků berberů, které jsou vykopané do země a vytváří dojem jeskyní. Okolní krajina je jednoduše úžasná - kopcovitá poušť s vyschlými koryty řek. Fascinující!

Nejzajímavější ale jsou bez pochyby právě ony příbytky, které jsem nikde jinde neviděla a které vypadají jako z nějakého scifi filmu. Mimochodem, taky se tady natáčely některé scény ze Star Wars - v jedné z "děr" u hotelu Sidi Driss (ta díra je jídelnou) byl umístěn náhradní domov Luka Skywalkera. Dneska už to až tak moc nevypadá,ale pokud film znáte, možná tuto lokaci poznáte.

Neskutečné místo, které rozhodně stojí za zajížďku nebo výlet, protože něco podobného jinde na světě asi neuvidíte! Jinak tady ale nic moc není...Dovolená Matmata

Dovolená Matmata je dobrou volbou pro každého, koho láká Tunisko. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Matmata a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!